Offshore

Od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu - na tyle wstępnie szacowane są zasoby złoża, jakie rozpoznano na koncesji na Morzu Norweskim, która należy m.in. do PGNiG Upstream Norway. Spółka posiada 35 proc. udziałów w koncesji.

Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Warka zlokalizowanym w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim, w rejonie, w którym PGNiG Upstream Norway od lat prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów. Wstępnie oszacowane zasoby wydobywalne nowo odkrytego złoża mieszczą się w przedziale od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu.

PGNiG wyjaśniło w komunikacie, że chodzi o prospekt Warka zlokalizowany w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim. Po raz pierwszy został rozpoznany przez PGNiG Upstream Norway w 2015 roku. Później, we współpracy z ConocoPhilips wykonano dodatkowe analizy dla tego obiektu, co zaowocowało złożeniem wspólnego wniosku koncesyjnego z propozycją wiercenia otworu.

Jak dodano, koncesja PL1009 przyznana została firmom w ramach rundy APA2018 na początku roku 2019, a wiercenie otworu poszukiwawczego rozpoczęto w sierpniu br. Obecnie PGNiG Upstream Norway posiada 35 proc. udziałów w koncesji, na której zlokalizowane jest nowo odkryte złoże. Jej operatorem jest ConocoPhillips z 65 proc. udziałów.

"Data rozpoczęcia produkcji zależeć będzie od wyników przyszłych prac rozpoznawczych oraz uzgodnionej między partnerami strategii zagospodarowania złoża" - poinformowano.

Prezes PGNiG Paweł Majewski podkreślił, że nowe złoże jest bardzo istotne dla spółki z perspektywy strategicznego rozwoju własnej produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

"Zależy nam na tym, by z Norwegii do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe trafiało jak najwięcej gazu pochodzącego z naszego własnego wydobycia. Kolejne odkrycie nowych zasobów gazu przybliża nas do tego celu" - dodał prezes.

Spółka wyjaśniła, że nowe złoże Warka zlokalizowane jest na południowy zachód od złóż Skarv i Arfugl, w środkowej części Morza Norweskiego, ok. 240 km na północny zachód od wybrzeży Norwegii.
Odwiert położony jest ok. 27 km na południowy-zachód od pola Skarv.
Odwiert, którym odkryto złoże Warka, osiągnął pionową głębokość 4985 poniżej poziomu morza, którego głębokość wynosi w tym miejscu 400 m.
Do wiercenia wykorzystano półzanurzalną platformę wiertniczą Leiv Eiriksson.
Platforma (nr IMO 8767317), o tonażu pojemnościowym brutto 36 768, zbudowana została kosztem 230 000 000 USD w 2001 roku w chińskiej stoczni Dalian New Shipbuilding HI. Należy do Ocean Rig AS z Norwegii, a za jej zarząd techniczny odpowiedzialna jest firma Transocean Offshore Deepwater.

Odwiert został na razie "zakorkowany" (permanently plugged) i pozostawiony (abandoned) czyli wstępnie przygotowany dp dalszych prac.

"Potwierdzenie obecności gazu w prospekcie Warka jest kolejnym w ostatnim czasie sukcesem PGNiG Upstream Norway. W 2019 roku na koncesji PL838 spółka odkryła złoże gazu ziemnego i ropy naftowej o nazwie Shrek, które jest obecnie przygotowywane do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury produkcyjnej Skarv" - przypomniano.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. We wrześniu 2020 roku zawarła umowę na objęcie udziałów w złożach Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym, które są już w fazie produkcyjnej. Poza nimi spółka wydobywa ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu innych złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Arfugl. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Arfugl Outer oraz Shrek.

Michał Boroń (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Odkrycie nowego złoża z udziałami PGNiG
Odkrycie nowego złoża z udziałami PGNiG
Odkrycie nowego złoża z udziałami PGNiG
Odkrycie nowego złoża z udziałami PGNiG
Odkrycie nowego złoża z udziałami PGNiGOdkrycie nowego złoża z udziałami PGNiGOdkrycie nowego złoża z udziałami PGNiGOdkrycie nowego złoża z udziałami PGNiG

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.8216 4.919
EUR 4.6938 4.7886
CHF 4.9385 5.0383
GBP 5.3113 5.4185

Newsletter