Offshore

Akceptacja przez Radę Nadzorczą na początku lipca tego roku programu „Efektywność i Rozwój 2013-15” rozpoczyna wdrażanie efektywnych zmian kapitałowych i biznesowych w Grupie Lotos, które mają na celu wsparcie realizacji strategii, polegającej przede wszystkim na zdynamizowaniu rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej - mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos S.A.

 W 2013 r. w zakresie upstreamu trwają m.in. prace związane z uruchomieniem komercyjnego wydobycia ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim. Koncern planuje rozpocząć ciągłą produkcję w 2015 r. Złoże B8 posiada potencjał wydobywczy na poziomie 3,5 mln t ropy naftowej. Średnie roczne wydobycie szacuje się na 250 tys. ton.

Spółka Lotos Petrobaltic kontynuuje również wydobycie ze złoża B3. Dzięki naprawie platformy bezzałogowej PG-1 koncern zakłada wzrost wydobycia ze złoża na poziomie 15 tys. ton rocznie do 2026 r. W sumie Lotos planuje pozyskiwać ze złoża B3 ok. 100 tys. ton ropy rocznie.

Powołana do życia w kwietniu tego roku spółka celowa Baltic Gas pracuje nad zagospodarowaniem złóż gazowych B4 i B6. Oba złoża dysponują potencjałem wydobywczym na poziomie 4 mld m sześciennych. W ramach programu prac przygotowawczych na 2013 r. zaplanowano pozyskanie danych sejsmicznych oraz wybór koncepcji zagospodarowania złóż.

Lotos Petrobaltic współpracuje również z PGNiG w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych na lądzie.

W segmencie rafineryjnym kluczowy dla rozwoju Lotosu jest projekt petrochemiczny realizowany wspólnie z Grupą Azoty. Oba koncerny pracują aktualnie nad wstępnym studium wykonalności dla dwóch projektów inwestycyjnych. Pozytywne wyniki pozwolą na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem. Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji będzie Grupa Azoty.

Aby w pełni wykorzystać efekt realizacji Programu 10+ Lotos planuje wybudować na terenie rafinerii gdańskiej tzw. instalację opóźnionego koksowania (DCU), która bezpośrednio wpłynie na wzrost efektywności przerobu surowca. Zgodnie z kalkulacjami uruchomienie instalacji DCU zwiększy marżę rafineryjną o dodatkowe ok. 2 dol./bbl.

Priorytetem zapisanym w strategii rozwoju na lata 2011-2015 jest koncentracja na działalności podstawowej, czyli poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów, pogłębionym przerobie ropy naftowej oraz handlu produktami. Celem wewnętrznej rekonstrukcji Grupy Kapitałowej LOTOS, w ramach programu "Efektywność i Rozwój 2013-15" jest zdynamizowanie realizacji strategii koncernu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter