Żegluga

Przetrzymywany przez Iran od lipca tankowiec , pływający pod brytyjską banderą, opuścił w piątek port Bandar Abbas nad cieśniną Ormuz - podała agencja Reutera, powołując się na dane portalu Refinitiv, monitorującego ruch statków.

Associated Press powołuje się na dane satelitarne portalu MarineTraffic, według którego statek znalazł się poza portem po raz pierwszy od kilku tygodni. Na razie ani właściciel jednostki, ani irańskie władze nie wydały żadnego oświadczenia.

W środę ministerstwo spraw zagranicznych Iranu przekazało, że tego dnia zniesiono nakaz zatrzymania Steny Impero z zastrzeżeniem, że śledztwo w sprawie statku jest w toku.

Pływający pod brytyjską banderą tankowiec został przejęty 19 lipca przez irańską Gwardię Rewolucyjną na wodach międzynarodowych w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Ocenia się, że przejęcie Steny Impero było odwetem za zatrzymanie 4 lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 u wybrzeży Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię, czemu Teheran zaprzecza. Ten ostatni statek został zwolniony w sierpniu.

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

cyk/ mal/

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter