Żegluga

Dzisiaj rano (poniedziałek, 28 maja) do Portu Gdańsk wszedł morsko-rzeczny statek Fast Julia (o nośności 2293 t, zbud. w 1985 r.) armatora Fast Lines belgijskiej Fast Group (z polską załogą). Na jego pokładzie przybyły z St. Petersburga dwa tramwaje wodne.

Zapowiadaliśmy ich przybycie... (Miasta z wody). Sonica i Sonica I mają po 1,3 m wysokości powyżej linii zanurzenia, a wyprodukowane zostały w 2004 i 2005 roku. Obsługą tras tramwajów zajmowała się będzie Żegluga Gdańska. Natomiast opiekę agencyjną nad statkiem Fast Julia, który przywiózł tramwaje wodne i spedycyjną nad ładunkiem, sprawuje firma Balta SA.

Rozładunek z użyciem suwnicy kontenerowej odbywał się w GTK (Gdańskim Terminalu Kontenerowym). Oba tramwaje przeprowadzono z miejsca wyładunku i wodowania przy Nabrzeżu Szczecińskim do bazy Żeglugi Gdańskiej, m.in. pod  mostem wantowym na gdańskich Stogach. Nie płynęły jednak same - pchane były przez pchacz Nosorożec. W bazie tramwaje czeka drobna kosmetyka i przygotowanie do pracy na gdańskich szlakach wodnych.

2 czerwca wyruszą w rejs techniczny na swoje nowe trasy, a pasażerów przywitają prawdopodobnie 4 czerwca.

Zdjęcia: Piotr B. Stareńczak

1 1 1 1

Newsletter