Rybołówstwo

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) zakończyła cykl spotkań konsultacyjnych przedstawicieli środowisk rybackich z Darłowa (15.05.2015), Łeby (28.05.2015) i Ustki (29.05.2015) z inwestorem – spółką Polenergia Bałtyk III.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii komunikacji i edukacji społecznej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III (MFW BSIII). Projekt farmy zakłada budowę do 120 elektrowni wiatrowych w obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego o łącznej mocy nominalnej do 1,2 GW wraz z infrastrukturą przyłączeniową. Inwestycja zlokalizowana będzie 23 km od linii brzegowej na wysokości miejscowości Łeba i gminy Smołdzino.
Do udziału w konsultacjach zapraszane były wszystkie organizacje zrzeszające rybaków w danej lokalizacji oraz zarządy portów i władze samorządowe.
W spotkaniach uczestniczył inwestor – spółka Polenergia Bałtyk III oraz eksperci Morskiego Instytutu Rybackiego (MIR), którzy byli odpowiedzialni za przeprowadzenie badań w zakresie ichtiofauny i wpływu MFW BSIII na ryby i rybołówstw. FNEZ pełnił rolę moderatora spotkań.
Celem spotkań było zaprezentowanie przedstawicielom środowisk rybackich projektu MFW BSIII, wyników z przeprowadzonych badań środowiskowych zrealizowanych na potrzeby raportu o  oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (raport ooś), ale przede wszystkim poznanie wątpliwości i oczekiwań ze strony środowisk rybackich. Obawy w głównej mierze dotyczyły oddziaływania inwestycji na rybołówstwo: wpływu na ryby, możliwości prowadzenia połowów na obszarze MFW BSIII, możliwości przepływania przez farmę oraz rekompensat wypłacanych w przypadku strat.
Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości, inwestor zapewnił że:
 na potrzeby raportu ooś przeprowadzone były szczegółowe badania środowiska morskiego, które wykazały, że realizacja projektu MFW BSIII na żadnym z etapów (planowanie, budowa, eksploatacja, likwidacja) nie wywoła znaczących negatywnych oddziaływań na ryby,
ostateczna decyzja o możliwości przepływania i prowadzenia połowów na obszarze farmy leży po stronie Urzędu Morskiego w Słupsku. Sam inwestor nie będzie zabiegał o wprowadzenie zakazów, widzi również możliwość prowadzenia połowów pod warunkiem stosowania narzędzi, które nie będą ingerować w dno,  
jest otwarty na rozmowy w zakresie kompensacji strat dla rybołówstwa ale dopiero na etapie, w którym możliwe będzie dokładne i realne oszacowanie tych strat w sposób akceptowalny przez wszystkie strony.
Oprócz oddziaływań na rybołówstwo został omówiony wpływ na regionalny przemysł. Z doświadczeń zagranicznych oraz rozmów inwestora z dostawcami wynika, że w zależności od wielkości polskiego rynku morskich farm wiatrowych od 50% do 100% komponentów może być produkowane w fabrykach zlokalizowanych na terenie Polski. Eksploatacja MFW BSIII będzie również wymagała utworzenia bazy dostawczej oraz bazy obsługowo-serwisowej w oparciu o porty polskiego wybrzeża, co będzie stanowiło impuls do rozwoju dla lokalnych ośrodków rybackich i utworzenia nowych miejsc pracy.
Nagrania ze spotkań oraz pisemne podsumowanie zamieszczono na stronie projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III pod adresem: www.baltyk3.pl

Hubert Bierndgarski

0 wiatraki
Wiatraki powstaną na ławce slupskiej. Oo tym już mówiło się pięć lat temu.Portem wypadową będzie Ustka .Szykowne jest nabrzeże pod barki co będą przewozić elementy wiatraków. I to dla rybaków łodzi owych z Ustki będzie koniec.Z zachodu poligon z wschodu Rezerwat smołdziński z foki bałtycka.
09 lipiec 2015 : 18:02 Stefan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 morza pełne wiatraków
tu macie stronkę na której pięknie widać projekty i istniejące już pola
[link usunięty]
10 lipiec 2015 : 15:28 pl Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 ???
Dlaczego nic nikt nie wiedział o spotkaniu w Ustce????????
10 lipiec 2015 : 16:18 rybak PL Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Wind Farm
Konsultacje z rybakami ???
Niemcy nikogo nie pytają bo to ich wody terytorialne.
A mają się czym pochwalić. Obecnie jest ich osiem (pól wiatrowych wraz z platformami konwertorowo-transformatorowymi) a ma być piętnaście.
Tylko zazdrościć (Niemcom) i współczuć naszym.;)
11 lipiec 2015 : 04:29 Wicherek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter