Rybołówstwo
Łeba będzie miała Punkt Pierwszej Sprzedaży Ryby Świeżej. To dobra wiadomość dla łebskich rybaków. Miasto ponownie, po sześciu latach, stanie się portem wyładunkowym dla dorsza.

Zgoda na przeistoczenie portu morskiego w port wyładunkowy pojawiła się już trzy lata temu, ale dopiero teraz znalazły się pieniądze na sfinansowanie inwestycji. Nowopowstały obiekt o powierzchni 800 metrów kwadratowych plus infrastruktura rybacka, usytuowany przy ulicy Jachtowej kosztować będzie 5,5 mln zł i zostanie w 100 procentów sfinansowany z Programu Operacyjnego PO Ryby 2007-2013 oś 3.3.

Rada Miejska w Łebie jednogłośnie zadecydowała o oddaniu tego terenu w 10 letnią dzierżawę Zrzeszeniu Rybaków Morskich, Organizacji Producentów we Władysławowie.

Przetarg na wykonawcę inwestor ogłosi w przyszłym roku. W ten sposób powstanie: główny budynek przyjmowania i składowania ryb, tzw. giełda towarowa, zaplecze weterynaryjne i socjalne oraz 20 boksów na sprzęt rybacki. Przewiduje się, że w nowym obiekcie zatrudnienie znajdzie około 10 osób. Oficjalnie budowa powinna zostać ukończona do 2013 r., jednak zdaniem Ludwika Greczko, pełnomocnika Zrzeszenia Rybaków Morskich, nastąpi to dużo wcześniej.

- Chcielibyśmy, aby inwestycję zakończono w roku 2012. Już zimie rozpoczną się prace ziemne - tłumaczy Greczko. Aktualnie w Łebie zarejestrowanych jest 38 jednostek, przy których zatrudnionych jest 111 rybaków. Nowa inwestycja bardzo wpłynie na znaczenie portu w Łebie i usprawni monitoring połowów.


Dorota Hinca
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter