Rybołówstwo
Równowartość 150 tysięcy zł na każdy kuter mają otrzymać szwedzcy rybacy od konsorcjum budującego gazociąg pod dnem Bałtyku. – Rekompensaty otrzymają też wszyscy inni, więc dlaczego my tylko nie? – pytają Polacy.

Odszkodowania mają być wypłacane na podstawie porozumień rosyjsko-niemieckiej spółki z rządami i organizacjami rybackimi poszczególnych państw. Zrekompensują straty rybaków wynikające z ograniczenia możliwości połowowych wskutek tej inwestycji. Wiadomo już, że odszkodowania takie otrzymają rybacy z pięciu krajów, przez których wody przebiega Nord Stream, czyli gazociąg. Porozumienie w tej sprawie zawarto jeszcze w 2009 roku. 4 października ogłoszono, że podobne porozumienia konsorcjum rosyjsko-niemieckie zawarło już także z Estonią, Łotwą i Litwą. Jak dowiedzieli się nieoficjalnie polscy rybacy od swoich szwedzkich kolegów, tam rekompensata w przeliczeniu na jeden kuter rybacki wynosi równowartość 150 tys. złotych.

Nie wiemy tylko: jednorazowo czy płatne co roku – mówi Grzegorz Hałubek, ustecki armator i prezes Związku Rybaków Polskich. – My też jesteśmy zainteresowani takimi odszkodowaniami, bo Nord Stream wyłączy z eksploatacji łowiska, z których korzystamy i my jako członkowie Unii Europejskiej. To dobre łowiska. Nasze kutry pływają tam na połowy dorszy, a także śledzi, szprotów i fląder.

Prezes Związku Rybaków Polski jest zdziwiony, że polski rząd, w przeciwieństwie do innych rządów państw nadbałtyckich, nie podjął jeszcze starań o uzyskanie takich świadczeń dla polskich przedsiębiorców. – Nie chcielibyśmy, aby na koniec okazało się, że odszkodowania otrzymają rybacy ze wszystkich państw nadbałtyckich, z wyjątkiem polskich – mówi Grzegorz Hałubek i zapowiada, że jego stowarzyszenie zamierza podjąć starania, aby zainteresować władze polskie podjęciem tego tematu. Jeśli to się nie uda, nie wyklucza skierowania roszczeń bezpośrednio do zarządu Nord Streamu, z pominięciem władz w Warszawie.

Wczoraj próbowaliśmy dowiedzieć się, jakie jest stanowisko polskiego rządu od Kazimierza Plocke, wiceministra rolnictwa odpowiedzialnego za rybołówstwo. Minister nie odebrał jednak telefonu. Był nieosiągalny.


Wojciech Frelichowski
0 Jedna Pani drugiej Pani...
Tak można określić wypowiedź aktywnego w mediach Grzesia, który na temat rozmów z przedstawicielami firmy Nord Strim nic nie wie. Jego cechą, którą tak cenią w nim jego koledzy z PIS-u ciągła "peplanina" na temat rybołówstwa, bez względu na to czy coś wie, czy tylko udaje, że wie. Grzesiu. Zanim coś powiesz to spróbuj nawiązać kontakt z kimś, kto mógłby wyjaśnić Tobie cokolwiek. Więcej odwagi, nie ma się czego wstydzić pytając.
11 październik 2010 : 08:59 Rybacki pląsik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ZAMIENIĘ ODSZKODOWANIE
Zamienię odszkodowanie na limit w przedziale 12-15m oraz powyżej 25m
tel 663766260
11 październik 2010 : 09:06 dawid Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
zamienie rekompensate+doplata na połowy , przedział 12-15m 668-219-697
11 październik 2010 : 20:57 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Grzesiu nie wie, czy jednorazowo czy co roku
hmmm... a ja słyszałem, że co miesiąc albo i raz na dwa tygodnie taką kasę mają dawać. hehehhe ale naiwniacy
11 październik 2010 : 21:25 szprot Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Portal spada na psy .
To ten artykuł nosi tytuł " Wojciech Frelichowski" czy autor tego artykułu tak się zowie .
11 październik 2010 : 23:18 ????????? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 KARY
Grzesiek zajmni sie lepiej rybakami z Jastarni ktorym wmowikes ze maja lowic dorsza w zakazie a teraz moja duza kase do zaplacenia gdzie teraz jest twoj PREZES KACZYNSKI kturemu sprzeales DUSZE
12 październik 2010 : 09:47 JJJ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 gazoport
a czy rybacy ze swinoujscia moga liczyc na odszkodowania za brak dostepu do łowisk okoniowo-śledziowych gdzie powstaje gazoport?czy ktos cos wie?
12 październik 2010 : 21:28 okon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter