Porty, logistyka

Most łączący wschodnią i zachodnią stronę usteckiego portu oficjalnie otwarty. Do końca roku będzie można z niego korzystać między godziną 10 a 18. Kładka będzie otwarta przez 15 minut o każdej pełnej godzinie. Jest to jedyny tego typu obiekt mostowy w Europie, w którym zastosowano rozwiązanie otwierania poprzez tak skonstruowany mechanizm obrotowy.

Jan Olech, burmistrz Ustki, nie ukrywa zadowolenia z zakończonej inwestycji.

- To dla nas historyczny dzień, bo kładka była oczekiwana w Ustce od dziesięcioleci - mówił przed otwarciem Jan Olech. - Będzie służyła wszystkim mieszkańcom Ustki i odwiedzającym nas wczasowiczom. Mam również nadzieję, że będzie pomocna dla wszystkich ludzi morza, bo skróci drogę do portu. Jestem również przekonany, że kładka stanie się swoistą atrakcją turystyczną Ustki.

Zgodnie z opisem, zadaniem kładki jest umożliwienie bezkolizyjnego przejścia nad kanałem portowym oraz możliwość żeglugi kiedy kładka jest otwarta. Kładka zamknięta umożliwia swobodne przejście ludzi oraz przejazd pojazdu uprzywilejowanego (maks. jeden pojazd na kładce) np. karetki reanimacyjnej, karetki pogotowia, wozu interwencyjnego policji. Komunikację zapewnia rampa usytuowana po zachodniej stronie kanału portowego oraz otwór w pylonie na osi kładki. Kładka sterowana jest z kabiny operatora umiejscowionej w pylonie.

Kładka obracana jest mechanizmem obrotu zlokalizowanym na zachodnim nabrzeżu. Podwieszona 10 wantami do głowicy obrotowej usytuowanej na górze pylonu.

Pylon stalowy: wysokość – 24,0 m, ciężar ok. 44 t

kładka stalowa, ciężar ok. 40 t:

długość przęsła kładki – 57,78 m,

szerokość pomostu – 4,0m

Nośność kładki 4kN/m2 (ok.. 400 kg/m2) oraz obciążenie od pojazdu o wadze 7,5 t.

Eksploatacja kładki przy wietrze o sile do 10 m/s tj. 36 km/h.

Przybliżony czas otwarcia kładki: około 4 minuty

Projektowanie inwestycji rozpoczęło się 19 grudnia 2011 roku, natomiast budowa ruszyła 3 czerwca 2013 roku. Prace zakończyły się 27 listopada br.

Generalny Wykonawca: „HYDRO-NAVAL” Adkonis, Michałek, Sobków Spółka Jawna ze Słupska.

Projekt: Pracownia Projektowa „Colosseum” ze Słupska.

Całkowity koszt inwestycji: 4 390 000 PLN

Finansowanie z Unii Europejskiej, ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo, budżetu państwa oraz budżetu miasta.

Godziny otwarcia: od maja do września 9.00 - 24.00; od października do kwietnia 10.00 - 18.00 (kładka otwierana o pełnej godzinie, na 15 minut).

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

 

1 1 1 1

Newsletter