Inne

Około godz. 03.30 rano, 7 maja 2012 roku, kapitan Tomasz Cichocki, polski żeglarz kończący rejs dookoła świata, na jachcie Polska Miedź – klasy DELPHIA 40.3 – odpowiedział na wołania stacji brzegowej francuskiego Coast Guard CROSS CORSEN ze stacji ARCC Corsen, znajdującej się na wysuniętym wybrzeżu francuskiej Bretanii, na przecięciu Atlantyku i Kanału La Manche. Jacht w tym momencie znajdował się ok. 48 mil morskich od latarni morskiej Pointe Saint Mathieu, co oznacza, że do Brestu ma jeszcze ok. 100 km.

Latarnia morska Pointe Saint-Mathiew widoczna jest z daleka z morza – wysoka na ok. 40 m. umieszczona na wysokich na 20 metrów skałach. Miejsce znane żeglarzom od średniowiecza, obecna konstrukcja zbudowana w 1906 r., obok ruin poprzedniej z 1806 roku.

Poprzedniego wieczora, 6 maja 2012 r. zespół DELPHIA YACHTS kierowany przez kapitana Wojciecha Kopta, z udziałem także - brata i żony polskiego żeglarza - zakończył około 22, właśnie w tych okolicach, poszukiwanie kapitana Cichockiego. W ciągu nocy warunki pogodowe polepszyły się i wreszcie pojawił się wiatr umożliwiający dalszą żeglugę. Polski jacht, znalazł się na tyle blisko brzegu, że udało mu się nawiązać kontakt z francuskimi służbami CROSS CORSEN. Według informacji przekazanych przed chwilą przez radio ARCC Corsen – polski żeglarz czuje się dobrze, jacht „za wyjątkiem pewnych kłopotów z silnikiem, sprawuje się dobrze”.

Naprzeciwko jachtowi z portu Du Chateau w Breście około 6 rano wypłynęła szybka motorówka DELPHIA YACHTS, na której honorowe miejsce zarezerwowano dla żony kapitana Cichockiego – Ewy Cichockiej. Według obecnych obliczeń kapitan i jego jacht DELPHIA 40.3 spodziewany jest w Breście około 10.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tych dobrych wieści - – powiedział kierujący zespołem kapitan Wojciech Kot, producent jachtu kapitana Cichockiego. -Teraz naszym głównym celem jest przywitać dzielnego kapitana jeszcze na morzu oraz zaoferować asystę podczas wejścia do portu jachtowego de Chateau w śródmieściu Brestu, co nie będzie możliwe tylko na żaglach.

Technicznie pętlę dookoła świata kapitan Cichocki zamknie kilka kilometrów przed portem w Breście - po minięciu, widocznej z morza z odległości 35 km latarni morskiej Phare du Petit Minou o koordynatach 48°20′12″N 4°36′51″W. To właśnie w tym miejscu oficjalnie rozpoczął się rejs „Polskiej Miedzi” – 1 lipca 2011 roku.

Bieżące informacje znaleźć można na stronie: www.kapitancichocki.plhttp://www.facebook.com/atwdp zaś pozycję jachtu Polska Miedź sledzić można na stronie: http://marinetraffic.com/ais/pl/default.aspx?mmsi=261019080¢erx=-26.65331¢ery=38.46305&zoom=10&type_color=9

Fot. Tomasz Falba

 

1 1 1 1