Bezpieczeństwo, Granice

Grecja wydzierżawi od Francji dwie fregaty na pięć lat, by wzmocnić swe zdolności odstraszające w związku ze wzrostem napięcia z Turcją - poinformował w piątek grecki wiceminister obrony Fotis Kuwelis w radiu Skai.   

Powiedział też, że latem jednostki te zostaną włączone do greckiej floty. Potwierdził tym samym doniesienia dziennika "Kathimerini".

Według gazety dwie fregaty typu FREMM zostaną wydzierżawione na pięć lat, w oczekiwaniu na negocjowany obecnie zakup przez Ateny korwet Belharra.

Jak pisze "Kathimerini", umowa dowodzi francuskiego poparcia dla Grecji w związku ze sporami z Turcją o suwerenność na Morzu Egejskim, które ostatnio ożyły.

"Francja przekazała nam w leasing dwie fregaty" - oznajmił Kuwelis w Skai, dodając, że porozumienie zostało sfinalizowane podczas niedawnej rozmowy telefonicznej premiera Aleksisa Ciprasa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Wiceminister nie przedstawił szczegółów transakcji. Kuwelis powiedział tylko, że trwają rozmowy między krajami na temat "zakupu dwóch innych fregat". Dzierżawa była jednak omawiana od jakiegoś czasu - dodał. "Grecja nie może brać udziału w wyścigu zbrojeń, ale musi wzmacniać swoje zdolności odstraszania" - tłumaczył.

Francuskie ministerstwo ds. sił zbrojnych nie odpowiedziało na prośby agencji AFP o komentarz w tej sprawie.

Projekt zakupu przez Ateny francuskich fregat został zamrożony po wybuchu kryzysu zadłużenia w Grecji i wprowadzeniu w jego wyniku cięć w budżecie obronnym. W 2013 roku oba kraje poinformowały, że omawiają dzierżawę dwóch fregat FREMM, ale rozmowy te nie zostały wówczas sfinalizowane.

Spór Grecji i Turcji dotyczy m.in. granic na Morzu Egejskim. Ankara i Ateny roszczą sobie prawa do niezamieszkanych wysp archipelagu Dodekanez. W styczniu 1996 roku w tej części Morza Egejskiego doszło do poważnego kryzysu, który omal nie doprowadził do konfliktu zbrojnego.

W połowie lutego w pobliżu wysepki Imia okręt patrolowy tureckiej straży przybrzeżnej staranował łódź greckiej straży przybrzeżnej, uszkadzając rufę jednostki.

Fregaty typu FREMM ("European multi-purpose frigate" - ang.; Frégate européenne multi-mission - fr.) to typoszereg wielozadaniowych fregat zaprojektowanych przez konsorcjum DCNS / Armaris (Francja) oraz Fincantieri (Włochy) dla marynarek Francji i Włoch.

PAP, Portal Morski

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter