Inne

Fundacja Dziedzictwa Morskiego z Gdańska, od lat zajmująca się promocją rejsów, imprez i szkoleń na pokładach tradycyjnych jednostek pływających, zapowiada otwarcie Szkoły Rzemiosł Tradycyjnych. Ma być „nowym podejściem do zagadnień związanych z ginącymi zawodami”. Oficjalne otwarcie na przystani przy Twierdzy Wisłoujście - Nabrzeżu Barkowym - już w maju.

Fundacja z pasji

Fundacja Dziedzictwa Morskiego kultywuje tradycje morskie, propaguje i naucza rzemiosł tradycyjnych, edukacji morskiej oraz ochrony jednostek morskich o wartości historycznej.

Fundacja powstała z pasji do morza i rzemiosł tradycyjnych, które niestety powoli giną - mówi Robert Smagoń, jej prezes. - Jestem szkutnikiem z tradycji rodzinnych, mój dziadek był cieślą okrętowym, a tata marynarzem, więc od zawsze był gdzieś ten związek z morzem. Oprócz tego, jestem też wspólnikiem Domu Armatorskiego POLsail. Użytkujemy jednostki z historią, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać w formie rozrywki, połączonej z kultywowaniem tradycji żeglarskich. W naszej flocie znajdują się takie żaglowce, jak m.in. Baltic Beauty (o którym pisaliśmy w numerze listopadowo-grudniowym, 2019 r. miesięcznika „Polska na Morzu” - red.) i Baltic Star.

Teraz fundacja startuje z nową inicjatywą - Szkołą Rzemiosł Tradycyjnych, której otwarcie planuje 2 maja tego roku.

Pasjonaci, zainteresowani ciesielką okrętową, szkutnictwem, takielarstwem czy technikami nitowania, nie muszą już poszukiwać wiedzy na własną rękę. Stworzymy miejsce, gdzie każdy może wziąć udział w zajęciach na interesujący go temat i w dowolnym zakresie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności praktyczne. Chcemy, aby ludzie, którzy zajmują się tradycyjnym rzemiosłem, przekazali swoje umiejętności dalej - mówi Robert Smagoń.

Zajęcia będą odbywały się przy Twierdzy Wisłoujście na Nabrzeżu Barkowym, które firma POLsail dzierżawi od Muzeum Gdańska. To miejsce, w którym kiedyś cumowały tramwaje wodne. Fundacja zapowiada regularne spotkania w kameralnych grupach, w blokach trzygodzinnych, początkowo raz w tygodniu w dzień powszedni po południu i raz w sobotę.

Na naszej stronie www.dziedzictwomorskie.pl znajduje się informacja o ogólnych warunkach uczestnictwa, natomiast zapisywanie na zajęcia będzie możliwe poprzez aplikację, którą właśnie tworzymy - tłumaczy Smagoń. - Aby te zajęcia były dobre jakościowo, musimy stworzyć takie mikro-grupki. Czterech słuchaczy i jeden szkolący. Udział instruktora w procesie kształcenia będzie zbyt mały, jeśli uczestników na zajęciach będzie więcej.

W Szkole Rzemiosł Tradycyjnych będzie można zdobyć certyfikat na dwóch lub więcej poziomach w poszczególnych umiejętnościach. Uzbieranie odpowiedniej liczby punktów, pozwoli na zdobycie certyfikatu ukończenia kursu. Jak zapowiada fundacja, toczą się rozmowy z kilkoma podmiotami, które uhonorują taki certyfikat jako zawodowy. Zajęcia będą odpłatne.

Więcej w najnowszym, 30. numerze miesięcznika POLSKA NA MORZU dostępnym w punktach Empik i Salonikach Prasowych w centrach handlowych i na dworcach. Miesięcznik można również czytać i prenumerować w wersji cyfrowej na urządzeniach mobilnych, działających pod systemami Android oraz OS. Zamów prenumeratę na www.polskanamorzu.pl 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter