Inne

Poprawa bezpieczeństwa pracy nurków to cel przygotowanej w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej noweli ustawy o wykonywaniu prac podwodnych.

Według uzasadnienia projektu, zmiany będą służyć wzmocnieniu kontroli nad procesem wydawania i uznawania uprawnień poprzez przekazanie dotychczasowych uprawnień Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni w zakresie uznawania ośrodków szkoleniowych nurków, przeprowadzania i organizowania egzaminów, wydawania dyplomów, uznawania uprawnień nabytych za granicą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej.

Według resortu, instytucja Komisji Kwalifikacyjnej dla Nurków, działająca przy Dyrektorze Urzędu Morskiego w Gdyni, w dotychczasowej formie nie spełniała oczekiwań środowiska nurkowego. Chodzi m.in. o to, że Komisja ulokowana przy Dyrektorze Urzędu Morskiego w Gdyni "stwarzała wiele problemów", gdyż ustawa o wykonywaniu prac podwodnych dotyczy całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej - nie tylko w Gdyni czy na obszarach morskich, ale również na obszarach śródlądowych.

CZYTAJ TAKŻE: JESTEŚMY TROCHĘ JAK POGOTOWIE – o tym, co robi nurek zawodowy (zwłaszcza w stoczni) rozmawiamy z Wojciechem Stachowiakiem, prezesem firmy PC Divers – Polish Commercial Divers.

W zmianach - piszą autorzy - chodzi o zachowanie prawidłowego przebiegu przeprowadzanych w ośrodkach szkoleniowych kontroli, a także zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia w zawodach w zakresie wykonywania prac podwodnych. Proponują więc zastąpienie dotychczasowych kontroli przeprowadzanych przez Komisję Kwalifikacyjną dla Nurków audytami wzorowanymi na zapisach ustawy o bezpieczeństwie morskim.

Wysoki poziom kształcenia w zawodzie nurków ma zapewnić wprowadzenie nowych regulacji dotyczących przeprowadzania egzaminów. Według projektu, w celu organizacji i przeprowadzenia egzaminów kwalifikacyjnych, minister właściwy do spraw gospodarki morskiej będzie powołał w drodze zarządzenia Centralną Komisję Egzaminacyjną Nurków, zwaną „Centralną Komisją”, której zadaniem będzie czuwanie nad prawidłowym przebiegiem egzaminu.

"Wprowadzone rozwiązania pozwolą na zachowanie prawidłowego przebiegu przeprowadzanych w ośrodkach szkoleniowych kontroli, a także zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia w zawodach w zakresie wykonywania prac podwodnych" - oceniają autorzy projektu.

Projekt ustawy zakłada ponadto uregulowanie wykonywania prac podwodnych przy wykorzystaniu zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych i autonomicznych pojazdów podwodnych. Jednocześnie wprowadzone zostaną również odpowiednie kwalifikacje uprawniające do obsługi i kierowania pojazdami podwodnymi.

autor: Małgorzata Werner-Woś

 
0 proszę o sprostowanie
Szanowni Państwo
Mam przyjemność być obecnie przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej dla Nurków. Byłbym wdzięczny gdyby zgodnie z rzetelnością dziennikarską przed napisaniem artykułu jego autorka skontaktowała się ze mną. Szanownej Pani Redaktor umknął fakt, iż negatywne uwagi dotyczyły poprzedniego składu KKN i były wynikiem przeprowadzonej w roku 2019 przez MGMiŻŚ kontroli. Obecny skład KKN działa od stycznia tego roku i w zeszłym miesiącu przeprowadziliśmy 4 dniową sesję egzaminacyjną (niektórzy kursanci oczekiwali na to dwa lata). Nasze czynności były, na nasz wniosek, nadzorowane przez obserwatora z ramienia MGMiŻŚ, który nie miał żadnych uwag do naszej pracy. Serdecznie pozdrawiam i proszę o pilny kontakt telefoniczny oraz sprostowanie. Mój tel. 510 421 898.
09 październik 2020 : 08:35 Bartosz Rutkowski | Zgłoś
-1 Brak słów
Pani Red, To jest jakas kpina. Uchybienia KKN nie dotycza nowo powołanej KKN lecz Komisji w starym jej składzie. Co więcej dużą winę za bałagan jaki istniał w byłym KKN ponosi były i obecny Dyrektor Urzedu Morskiego w Gdyni ora sam Minister Gospodarki Morskiej. Dla przykładu w latach 2008-2015 Dyrektor Urzędu Morskiego wydał szereg uprawnień nurkowych dla osób, które nawet nie ukończyły kursu wymaganego prawem. Minister GM , Pan Gróbarczyk powołał na funkcję przewodniczacego KKN Pana który nie ukończył kursu na Kierownika prac Podwodnych a legitymował się nieprawnie wydanymi dokumentami nurkowymi wydanymi przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
09 październik 2020 : 09:34 Wojciech Stachowiak | Zgłoś
0 Nurkowanie
Minister GM , Pan Gróbarczyk powołał na funkcję przewodniczacego KKN Pana który nie ukończył kursu na Kierownika prac Podwodnych a legitymował się nieprawnie wydanymi dokumentami nurkowymi wydanymi przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. To co działo się po powołaniu tego Pana jest poprostu szaleństwem. Ten Pan pełnił funkcje rzednicza będąc Przewodniczącym KKN a jednoczesnie miał własna firme nurkową, którą promował. Pani Redaktor , prosze o zaznajomienie się z tematem przed przedrukowywaniem takich bzdur. Obecnie mamy sytuacje w które to własnie Moinisterstwo robi wszystko aby nie wyszło na jaw jakie zaniedbania i brak kompentencji tam jest. Niesamowite jest to że Ustawą z ramienia Ministerstwa zajmuje się Pan Dr Karp , który o branży wie tyle że był w wannnie kiedyś.
09 październik 2020 : 09:36 Wojciech Stachowiak | Zgłoś
+4 ...
Problem z bezpieczeństwem wykonywania prac podwodnych w Polsce nie bierze się ze sposobu i jakości szkolenia (nie mówię, że nie należy go podnosić), ale z faktycznym brakiem nadzoru nad firmami prowadzącymi prace. W środowisku powszechnie znane są firmy, które od zawsze pracują na sprzęcie rekreacyjnym, bez zachowania procedur, wystarczającego skladu ekipy nurkowej. Nawet wykorzystując do tego nurków bez uprawnień- wciąż zdarzają się sytuacje gdzie ekipa bez uprawnień i sprzętu wykonuje roboty których inwestorem jest Urząd Morski! Jak się do tego na jakość szkolenia, skoro można pracować nie przechodząc go ;) Jak to niektórzy powtarzają "od 40 lat pracuję na "lekkim" (co oznacza sprzęt rekreacyjny) i nie będę się na stare lata wciskał w hełm". Taki pro tip dla kogoś kto chce uniknąć kontroli- wystarczy nie zgłosić pracy podwodnej w urzędzie i kapitanacie i można pracować bezpiecznie przez 30 lat ;) Nawet naprzeciwko Kapitanatu Portu Gdańsk... Absurd...
09 październik 2020 : 09:44 Andrzej12 | Zgłoś
0 OBECNA KOMISJA LEPSZA OD POPRZEDNIEJ
To naprawdę duża ciekawostka że obecny szef komisji Sz. P. Bartek był jednoczesnie egzaminatorem kursantów na Egzamin Kierownika, choć wcześniej był szefem szkolenia tych kursantów. Dziwne, że egzamin nie budzi wątpliwości.
09 październik 2020 : 10:30 Nurek | Zgłoś
0 Łoś
Jakim Łosiem trzeba być żeby pisać coś takiego i sie nie podpisać. Przewodniczacy nie był egzaminatorem na Kierownika Prac podwodnych. Jak , drogi Łosiu , uważasz że to co piszesz to jest prawda to napisz znów donos do UM. Taki podobny jak w roku 2018 napisała ekipa firmy FROG. (Jak ktoś chce to mogę udostępnić dokument z donosikiem). Tak naprawdę wszystkie egzaminy z lat 2016 do 2019 budza zastrzeżenia. Część z tych egzaminów odbyła się jeszcze gdy nie został zakończony kurs a duża część z nich nie była pełna bo nie zawierała egzaminów z noszenia tuszy lub przepychania wagonów. A według takich procedur szkoleni byli nurkowie.
09 październik 2020 : 16:34 Wojciech Stachowiak | Zgłoś
+1 Egzaminy
Witam Serdecznie
Informuję Pana, że z powodu oczywistego konfliktu interesów nie egzaminował osób, które szkoliłem komercyjnie. Skład komisji egzaminacyjnej dla osób zdających na kwalifikacje kierownika III klasy składał się z dwóch pozostałych członków KKN. O sytuacji zostali powiadomieni zarówno kursanci jak i obserwator z ramienia MGMiŻŚ. Na czas egzaminu teoretycznego opuszczałem budynek, nie brałem również udziału w egzaminie praktycznym. Jest ok. 30 świadków a w UM można zobaczyć protokoły i testy. Życzę miłego wieczoru. Nie nawykłem komentować anonimów ale jak widać odwaga nie jest w cenie.
09 październik 2020 : 20:31 Bartosz Rutkowski | Zgłoś
+1 nurkowanie w Polsce
Osiągnęliśmy w nurkowaniu dno dna !!!
09 październik 2020 : 10:43 wacwac | Zgłoś
+2 Nurek jeszcze nie polski
Od wielu lat próbowałem "przepisać" uprawnienia nurka zdobyte za granicą. Po przed przewodniczący skutecznie to uniemożliwiał, wymyślając kryteria do spełnienia które nie miały żadnego związku z wymaganiami wynikającymi z ustawy.
Dzięki nowo powołanej KKN, pozytywnie zweryfikowano moje uprawnienia i wieloletnie doświadczenie zawodowe. Test weryfikujący moje umiejętności, który zaliczyłem pozytywnie, odbył się ponad miesiąc temu. Urząd Morski na dal nie wydał decyzji.
Szanowna Pani redaktor, jak większość pismaków wypisuje Pani bzdury. To Urząd Morski czytaj dyrektor od wielu lat nie spełnia oczekiwań petentów,o poprzednim przewodniczący KKN wspomnę.
Jeżeli decyzję dotyczące nurkowania zawodowego przejdą w ręce Dyrektora UM, wróżę Katastrofę!!!!
09 październik 2020 : 11:27 Karol Wdzięczny | Zgłoś
0 15
Jak zwykle w tym środowisku, nie ważne co chcą zmienić w ustawie i czym to będzie skutkowało, tylko "kto ma dłuższego" oraz komplet narzekania lub popierania swoich.
09 październik 2020 : 13:57 Nurek | Zgłoś
+3 Nurek
Nikt nie myśli o nurkach zawodowych . Nie widać perspektyw, normalności. Amen.
09 październik 2020 : 14:17 Max | Zgłoś
+1 ___
Poprzedni twórca Ustawy, który wprowadził certyfikat bezpieczeństwa nie wiedział jak na Ustawie zarobić. Nie był związany z nurkowaniem. Miał za to firmę wdrażającą certyfikaty. Więc w ustawie znalazł się obowiązkowy certyfikat, który w zasadzie jest dobrowolny, ale w pracach podwodnych obowiązkowy :) Obecnie chyba przy ustawie majstruje ktoś kto ma w ofercie szkolenia pilotów ROV. Bardzo, ale to bardzo wzruszyła mnie informacja, że KKN nie spełniała oczekiwań środowiska nurkowego i dlatego została zmieniona, czy w planach zastąpiona ma być innym tworem?
Zadam pytanie, czy to zapisy w ustawie były złe, czy osoby które były odpowiedzialne za pracę KKN i o niej decydowały doprowadziły do takiego cyrku. Obecna, czy jakakolwiek ustawa z najlepszymi zapisami nie uchroni nas przed identycznymi błędami. Masakra, ktoś kombinuje żeby winę za zaistniałą sytuację zwalić na ustawę, a nie na ludzi, którzy robili sobie z niej jaja., ale wszystko w imię poprawy bezpieczeństwa :)
09 październik 2020 : 15:13 NUREK 7 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter