Inne

Co można nadać w paczce kurierskiej? Wydawać by się mogło, że wszystko, albo prawie wszystko. Dla wielu z nas wysyłka kurierem jest przecież najwygodniejszą opcją dostarczenia przedmiotów do drugiej osoby.

Niestety, klienci firm kurierskich często nie zastanawiają się, czy dany przedmiot można tak po prostu wysłać w paczce, stąd trafiają się przesyłki z alkoholem, smarami samochodowymi czy cenną biżuterią. Choć są też i tacy, których wyobraźnia (a często i bezmyślność) nie zna granic i skłania do wysłania żywych zwierząt, materiałów wybuchowych, roślin tropikalnych lub chronionych. Na szczęście, wiele takich przypadków udaje się wyłapać, a nadawcy – w najlepszym przypadku – muszą zapłacić sporą grzywnę.

Najdziwniejsze przesyłki kurierskie

W sieci można znaleźć wiele opisów nietypowych przesyłek, a historia tych najbardziej niezwykłych sięga wiele wieków wstecz. Nie trzeba jednak daleko cofać się w czasie, aby przeczytać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nadanie paczki kurierem nie było tak obostrzone restrykcjami jak dzisiaj. Warto tutaj przypomnieć historię pewnej 4-letniej dziewczynki ze stanu Idaho w USA, którą w 1914 roku rodzice na wakacje do babci...nadali pocztą! Zadeklarowano ją jako przesyłkę z kurczakami, a za jej dostarczenie pod adres zamieszkania babci zapłacono 53 centy, czyli o wiele mniej, niż kosztowałby bilet na pociąg. Dziewczynka została bezpiecznie dostarczona, a w ślad pomysłowości jej rodziców natychmiast poszli kolejni. Pomimo częstych incydentów z wysyłaniem dzieci kurierem, dopiero w 1920 roku zostało wprowadzone prawo, które tego zabroniło.

Wysyłka kurier – czego nie wolno robić?

Oczywiście, dzisiaj nikt nie wyśle paczką ludzi, ale zwierzęta - owszem. Kurier nie ma możliwości sprawdzenia paczki przy odbiorze, więc czasem takie przypadki faktycznie się zdarzają. Na szczęście jest to rzadkość, a firmy kurierskie o wiele częściej spotykają się z próbą wysłania towarów zakazanych, czyli tzw. towarów wyłączonych z przewozu, zarówno krajowego jak i międzynarodowego. Dlatego jeśli mamy wątpliwości, czy to, co chcemy wysłać nie znajduje się na takiej liście, musimy spojrzeć na stronę internetową przewoźnika i upewnić się, że kurier może od nas odebrać paczkę z taką zawartością.

Na stronie wszystkich kurierów, w tym np. InPost, znajdują się informacje o wykluczonych towarach; nie wolno nadawać alkoholu oraz innych płynnych produktów, które mogą stwarzać zagrożenie dla kuriera. Zabroniona jest także wysyłka przedmiotów o bardzo wysokiej wartości: biżuterii, antyków, futer, dzieł sztuki itp., a także materiałów łatwopalnych, części samochodowych, używek, lub żywności. Większość zakazów dotyczy klientów indywidualnych, a sklepy internetowe które chcą wysyłać np. alkohol, regulują takie kwestie za pomocą odrębnej umowy.

Pamiętajmy, że nadając paczkę z nielegalną zawartością jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo kurierów oraz innych osób mogących mieć kontakt z paczką, nie próbujmy więc omijać regulaminów i przepisów, aby nie skończyło się to przykrymi konsekwencjami.

1 1 1 1