Inne

„Cieszę się, że w Gdyni, po trudach tak długiej wyprawy, znów możemy powitać piękny żaglowiec, który blisko rok niósł całemu światu wspaniałą wieść o odzyskaniu przez Polskę przed stu laty niepodległości”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników czwartkowej uroczystości powitania żaglowca Dar Młodzieży.

Marszałek Kuchciński zaznaczył w korespondencji, że Rejs Niepodległości był jednym z najbardziej znaczących przedsięwzięć składających się na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. "Biało-czerwona bandera dumnie powiewająca na maszcie w najodleglejszych zakątkach kuli ziemskiej, stanowiła wymowny symbol poświęcenia walczących w imię upragnionej wolności przyszłych pokoleń” - podkreślił.

W liście znalazły się także podziękowania dla załogi żaglowca za ogromy wysiłek włożony w promowanie historii Polski na świecie. „Jestem pełen uznania dla wytrwałości, zaangażowania oraz patriotycznej postawy uczestników rejsu. Złożyli Państwo wspaniały hołd obrońcom Rzeczypospolitej” - napisał Marek Kuchciński.

Darowi Młodzieży podczas wpływania do nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym cztery jednostki Marynarki Wojennej – okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe. Odśpiewano hymn państwowy i podniesiono galę banderową. Odprawiono również Msza Świętą w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka koncelebrowaną przez księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego.

Czytaj także: Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości! [ZDJĘCIA]

Oprócz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego listy okolicznościowe napisali także prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ceremonię otworzył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W każdym z portów, do których jednostka zawijała odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, którzy na morzu spędzili ponad 10 miesięcy.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa.

rel (Sejm Rzeczypospolitej Polskiej)

Fot.: Dominik Werner / AeroLab

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8934 3.972
EUR 4.2481 4.3339
CHF 4.4033 4.4923
GBP 5.0519 5.1539

Newsletter