Inne

Zawartość metali ciężkich i fosforu w tkankach zwierząt z okolic hałdy w Wiślince mieści się w granicach norm. Wyniki badań próbek pobranych od zwierząt z obwodu łowieckiego Wiślinka trafiły właśnie do wojewody pomorskiego. Przebadano też próbki śledzi z ujścia Wisły oraz z ziaren zbóż (pszenicy i rzepaku) z gospodarstw w Gdańsku Wieńcu. I tu nie wykryto przekroczeń norm.

W Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, w ramach krajowego programu badań kontrolnych, u zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego sprawdzana jest zawartość pierwiastków toksycznych, jak ołów, kadm, arsen i rtęć. - W powiatach sąsiadujących z hałdą, jak i od niej oddalonych, nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych zawartości pierwiastków toksycznych - zapewnia Roman Nowak, rzecznik wojewody.

W latach 2011-13 pobrano 11 próbek pasz z powiatów sąsiadujących z hałdą. Tutaj także wyniki nie odbiegały od tych, które uzyskano w powiatach oddalonych od hałdy.

O tym, że składowisko fosfogipsów nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt już w sierpniu przekonywał główny inspektor ochrony środowiska. Kontrola, którą przeprowadzono po tym, jak o hałdzie zrobiło się głośno w fińskich mediach, wykazała jednak uchybienia, m.in.: zamulenie piezometrów, zaleganie osadów w rowach wokół hałdy.

Minister zwrócił się wtedy do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku o wydanie decyzji zlecającej Gdańskim Zakładom Nawozów Fosforowych "Fosfory" wykonanie tzw. przeglądu ekologicznego. Decyzja ma zostać wydana w najbliższych dniach.

Agata Cymanowska

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7275 3.8029
EUR 4.1966 4.2814
CHF 4.4917 4.5825
GBP 4.9527 5.0527