Siły USA weszły na pokład objętego sankcjami tankowca Veronica III w ramach działań przeciwko Iranowi - poinformował w niedzielę Pentagon. Statek transportujący ok. 2 mln baryłek ropy i oleju opałowego opuścił wody Wenezueli 3 stycznia, gdy USA obaliły przywódcę tego kraju Nicolasa Maduro.
- Statek próbował uciec przed nałożoną przez prezydenta (USA Donalda) Trumpa blokadą (...). Śledziliśmy go od Karaibów po Ocean Indyjski i dogoniliśmy go - poinformował amerykański resort obrony na platformie X.
Operację przeprowadzono w nocy z soboty na niedzielę. Na dołączonym do wpisu nagraniu wideo widać amerykańskich żołnierzy wchodzących na pokład tankowca.
Pentagon nie sprecyzował, czy dokonał formalnego przejęcia statku.
Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej ministerstwa skarbu (finansów) USA wynika, że Veronica III to statek pływający pod bandera Panamy i objęty amerykańskimi sankcjami wobec Iranu.
Portal TankerTrackers, śledzący ruch tankowców, podał na X, że Veronica III odpłynęła z Wenezueli 3 stycznia z ładunkiem blisko 2 mln baryłek ropy naftowej i oleju opałowego oraz że od 2023 roku uczestniczyła w transporcie rosyjskiej, irańskiej i wenezuelskiej ropy.
Jednostka była jednym z kilkunastu statków, które w styczniu uciekły przed ogłoszoną przez USA blokadą Wenezueli - podała agencja AP.
Wenezuelska ropa naftowa od kilku lat pozostaje objęta sankcjami USA, a władze w Caracas sprzedawały ją za pomocą floty tankowców pływających dla niepoznaki pod banderami innych państw. W grudniu Trump ogłosił „kwarantannę” wobec takich statków na Morzu Karaibskim, by wywrzeć presję na rząd Maduro. 3 stycznia amerykańscy komandosi schwytali Maduro w Caracas i przewieźli go do USA, gdzie stanął przed sądem, oskarżony m.in. o „zmowę narkoterrorystyczną”.
