Bezpieczeństwo, Granice

Chiny przekazały Francji protest dotyczący niedawnego rejsu francuskiego okrętu wojennego przez Cieśninę Tajwańską – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Ren Guoqiang. Określił działanie francuskiej jednostki jako nielegalne.

Według komentatorów rejs europejskiego okrętu w oddzielającej Chiny kontynentalne od Tajwanu cieśninie będzie prawdopodobnie pozytywnie przyjęty przez Waszyngton, ale może nasilić napięcia w relacjach z Pekinem, który uznaje wyspę za zbuntowaną prowincję. Cieśnina Tajwańska liczy w najwęższym miejscu 130 kilometrów szerokości.

Dwaj amerykańscy urzędnicy powiedzieli agencji Reutera, zastrzegając sobie anonimowość, że francuski okręt przepłynął Cieśninę Tajwańską 6 kwietnia. Według jednego z tych źródeł, była to stacjonująca na Nowej Kaledonii fregata dozorowa Vendemiaire. Jej uzbrojenie stanowi tylko artyleria lufowa i dwa kierowane pociski przeciwokrętowe Exocet.

"Chińska armia zgodnie z prawem i przepisami wysłała okręty marynarki wojennej, by zidentyfikować francuski okręt i ostrzec go, aby odpłynął" - powiedział Ren na comiesięcznej konferencji prasowej w Pekinie. Dodał, że chińskie siły zbrojne pozostają czujne, aby chronić suwerenność i bezpieczeństwo ChRL.

Rzecznik szefa sztabu francuskiej armii płk Patrik Steiger odmówił komentarza w sprawie rejsu. Źródło zbliżone do francuskiej minister obrony Florence Parly powiedziało w czwartek agencji Reutera, że Francja jest w tej sprawie w kontakcie z Chinami. "Marynarka wojenna (Francji) przepływa przez Cieśninę Tajwańską średnio raz w roku bez incydentów czy reakcji. Francja potwierdza swoje przywiązanie do swobody żeglugi w zgodzie z międzynarodowym prawem morskim" - powiedziało źródło. Reuters nie podaje jego nazwiska.

Rejs francuskiej jednostki w Cieśninie Tajwańskiej przypada na okres, gdy coraz częściej przepływają nią okręty amerykańskie. Ostatnia taka operacja miała miejsce w ubiegłym miesiącu i wywołała gniewną reakcję Pekinu, który uważa Tajwan za część "jednych Chin" i nigdy nie wykluczył możliwości siłowego przejęcia kontroli nad wyspą.

W marcu podczas wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Paryżu Chiny i Francja podpisały umowy warte miliardy euro. Prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do wypracowania w UE wspólnego stanowiska wobec chińskiej ekspansji handlowej i technologicznej.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter