Bezpieczeństwo, Granice

Podczas czwartkowej wizyty następcy tronu Arabii Saudyjskiej księcia Muhammada ibn Salmana w Madrycie Hiszpania sprzedała Rijadowi pięć okrętów wojskowych. Wartość korwet szacowana jest łącznie na 1,8 mld euro.

Jak poinformował w komunikacie rząd Mariano Rajoya, saudyjski książę spotkał się w Madrycie m.in. z królem Hiszpanii Filipem VI, a także premierem i niektórymi członkami gabinetu.

Rząd ujawnił, że w zawarciu kilku umów dwustronnych uczestniczyli hiszpańscy ministrowie spraw zagranicznych, obrony, oświaty, energetyki, przemysłu, gospodarki, a także turystyki, kultury i sportu.

Według hiszpańskiego dziennika "La Verdad" jednym z głównych punktów wizyty ibn Salmana było porozumienie w sprawie sprzedaży przez Madryt pięciu korwet o łącznej wartości około 1,8 mld euro.

Gazeta ujawniła, że wśród propozycji, które przywiózł ze sobą do Madrytu książę, są projekty gospodarcze, a Hiszpania zaproponowała Saudyjczykom m.in. pomoc w budowie bazy wojskowej na Półwyspie Arabskim.

"La Verdad" wskazał, że następca tronu Arabii Saudyjskiej uwzględnił Madryt podczas swojej podróży, która objęła Waszyngton i Paryż. Przypomniał, że Hiszpania krytykowana jest przez niektóre organizacje pozarządowe za sprzedaż broni państwu uczestniczącemu w wojnie w Jemenie.

Dziennik odnotował, że według organizacji Amnesty International jedna trzecia z ponad 15 tys. bombardowań przeprowadzonych przez koalicję saudyjską w Jemenie od 2015 r. była skierowana przeciwko obiektom użyteczności publicznej, takim jak szkoły, szpitale i sklepy, a także budynkom mieszkalnym.

Komentatorzy wskazują, że wizyta saudyjskiego następcy tronu jest kolejnym etapem umacniania stosunków pomiędzy Madrytem i Rijadem. Te w ostatnim czasie zintensyfikowały się m.in. dzięki inwestycjom budowlanym realizowanym przez hiszpańskie firmy w Arabii Saudyjskiej. Jedną z nich jest budowa metra w stolicy tego kraju.

Niebawem ruszy też finalizowana przez hiszpańskie konsorcjum Asz-Szoula linia szybkiej kolei łączącej święte dla muzułmanów miasta: Mekkę i Medynę. W ostatnich tygodniach zakończono fazę testową tego przedsięwzięcia.

W styczniu br. porozumienie zawarły też federacje piłkarskie Arabii Saudyjskiej i Hiszpanii. Dotyczy ono bezpłatnego przejścia dziewięciu saudyjskich piłkarzy do klubów grających w I i II lidze Hiszpanii do końca sezonu 2017-18. Kontrakt służy zwiększeniu wpływów ze sprzedaży transmisji telewizyjnych i reklam.

Nasileniu współpracy pomiędzy Madrytem i Rijadem towarzyszą jednak podejrzenia o wspieranie przez Saudyjczyków radykalnego islamu w Hiszpanii. Według jej służb na terenie Hiszpanii działa 268 meczetów, z których około 90 to miejsca głoszenia skrajnych poglądów muzułmańskich. Objęte są one kontrolą funkcjonariuszy policji.

Marcin Zatyka 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter