Żegluga

Na przełomie marca i kwietnia zostanie prawdopodobnie podpisana umowa na przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg. W jej ramach wykonawca wybuduje też most w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.

Projekt budowy nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską dotyczy nie tylko samego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Aby inwestycja była funkcjonalna, oprócz przekopu inwestor zaplanował także inwestycje uzupełniające.

Obecnie rozstrzygany jest przetarg na II etap inwestycji obejmujący przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowych wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki, oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego.

Jak poinformował PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą.

"Podpisanie umowy nastąpi wkrótce, najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia. Wykonawca został wyłoniony w przetargu, to firma Budimex, jednak do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły odwołania od decyzji. KIO ogłosiła wyrok oddalając odwołania. Czekamy na dokumentację z Krajowej Izby Odwoławczej i przygotowujemy się do podpisania umowy" - poinformował dyr. Piotrzkowski.

Oceniając dotychczasowe zaawansowanie prac przy budowie samego kanału żeglugowego w Nowym Świecie na Mierzei Wiślanej, dyr. Piotrzkowski powiedział, że prace są na półmetku.

"Można powiedzieć, że +jedziemy z górki+. Ta inwestycja też jest wpisana w krajobraz, jest akceptowana przez samorządowców, +widziana+ przez mieszkańców i turystów. Budowa nabiera kształtów. Mówimy już o konkretnych zarysach, o wylewaniu betonu, o śluzie, o mostach, które widzimy i to są rzeczy, które nas napawają optymizmem" - powiedział.

Podał, że jeden z dwóch mostów - południowy, przeznaczony dla ruchu samochodowego wzdłuż Mierzei - jest już scalony. Czeka na próby wyważania. "Gdy wszystko zakończy się pomyślnie, to ruch samochodów z drogi 501 od Stegny do Krynicy Morskiej zostanie przełożony na most. Stanie się to najprawdopodobniej pod koniec pierwszej połowy tego roku" - wyjaśnił.

W miejscu "starego odcinka drogi" budowany będzie kanał w kierunku Zalewu Wiślanego. Kolejnym ważnym momentem będzie oddanie kapitanatu, którego budynek już stoi i trwają w nim prace wykończeniowe. Kontynuowane będą także prace przy budowie śluzy i kanału.

Jak przypomniało Ministerstwo Infrastruktury, pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Ma zakończyć się w połowie 2022 roku.
Generalnym wykonawcą jest polsko - belgijskie konsorcjum NDI/Besix, które wykonywało także głębokowodne nabrzeże DCT 2 w Porcie Północnym w Gdańsku. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a nadzór pełni firma Sweco.

Obecnie na budowie kontynuowane jest m.in. profilowanie skarp, prace narzutowe i roboty żelbetowe na falochronach Portu Osłonowego.
Odbywa się również produkcja, dostawa oraz wbudowywanie betonowych elementów, służących zabezpieczeniu falochronów. W śluzie prowadzone są roboty związane ze zbrojeniem i betonowaniem oraz wykopy. Dwa tygodnie temu wylana została płyta denna bramy południowej śluzy.

W kanale żeglugowym trwa m.in. betonowanie. Prowadzone są również prace przy obu ruchomych mostach, z których południowy jest już bardzo zaawansowany; będzie można nim przejechać wiosną tego roku. Coraz bliżej także do zakończenia budowy budynku Kapitanatu Portu Nowy Świat, przy którym trwają prace wykończeniowe wewnątrz i przy instalacji złącza elektrycznego. Po odmarznięciu Zalewu Wiślanego planowane są dalsze prace przy ścianie grodzy, tworzącej element sztucznej wyspy, oraz montaż ściągów oraz zasypów grodzy. Ponadto, kontynuowany jest transport kamienia hydrotechnicznego, który jest obecnie magazynowany w Porcie Elbląg. Posłuży on do wzmocnienia obwiedni wyspy.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości. 

autor: Agnieszka Libudzka 

Fot.: Ministerstwo Infrastruktury

-7 G***oburza
Czas na kolejną g***oburzę na temat przkopu mierzei!
3, 2, 1... start!

Mnie się już nie chce o tym pisać. Wolę w spokoju napić się piwa, ale może Dziaders albo Jato coś dodadzą?
14 marzec 2021 : 18:00 Rambo Rambo | Zgłoś
-2 Kolejnosc etapow obojetna??
Dlaczego poglebienie toru wodnego jest dopiero w trzecim etapie inwestycji??
15 marzec 2021 : 11:31 Obywatel | Zgłoś
+2 *
Kolejność nie jest obojętna, żeby pogłębić tor wodny trzeba mieć przebudowaną i umocnioną rzekę Elbląg wtedy spokojnie może wkroczyć pogłębiarka.
15 marzec 2021 : 15:55 WD | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9985 4.0793
EUR 4.2532 4.3392
CHF 4.3728 4.4612
GBP 4.9862 5.087

Newsletter