Żegluga

W poniedziałek, 1 grudnia, przy Nabrzeżu Polskim Portu Gdynia załadowano na statek wielkogabarytowy element wyposażenia zakładów chemicznych Chevron-Phillips w Houston, w USA.

Cała operacja rozpoczęła się ok. godz. 9:00, a zakończyła ok. 17:00, przy czym większość z tego czasu zajęły przygotowania i wstępne obciążanie ładunkiem dźwigów pokładowych statku, z ładunkiem podwieszonym, ale wciąż spoczywającym na podporach na nabrzeżu. Podnoszenie tak ciężkiego ładunku odbwa się przez wstępne napięcie lin i zawiesi, następnie nieznaczne uniesienie ładunku (uwolnienie z oparcia) przez przebalastowywanie statku i w końcu - właściwą operację podnoszenia i przenoszenia ładunku znad nabrzeża do ładowni statku przez jego żurawie pokładowe. Na każdym etapie operacji ważne jest zachowanie dużej precyzji (m.in. w równomiernym rozłożeniu ciężaru na oba dźwigi). Operatorami statkowych żurawi przeładunkowych są zazwyczaj (i tak było w tym przypadku) członkowie załogi statku w randze starszego marynarza z certfikatami odbycia specjalistycznych kursów dot. obsługi żurawi pokładowych i ładunków ciężkich i wielkogabarytowych. Po zakończeniu załadunku, w który zaangażowani byli m.in. załoganci statku, pracownicy firmy Port Consultants oraz dokerzy BTDG (Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia), załogę statku czekała kilkunastogodzinna praca mocowania wielkogabarytowego, ciężkiego ładunku. Wyjście statku z Gdyni przewidziano na wtorek po południu.

NAO-reaktor o długości prawie 45 metrów, średnicy 4,5 metra i wadze niemal 540 ton, załadowano w poniedziałek w Gdyni na niemiecki statek BBC Amber. Jest to ciężarowiec konwencjonalny, czyli jednostka o postaci drobnicowca wielozadaniowego, ale z wydłużoną ładownią (dla ładunków wielkogabarytowych) i o odpowiednio wzmocnionej konstrukcji. 500-tonowy ładunek z Gdyni przeniesiono do ładowni statku dwoma żurawiami pokładowymi pracującymi w tandemie. Każdy z nich legitymuje się maksymalnym unosem 400 ton.

Statek BBC Amber należy do niemieckiego armatora W. Bockstiegel Reederei GmbH & Co. KG, a jego czarterującym i operatorem jest BBC Chartering GmbH z Leer w Niemczech. Zbudowany został w 2011 roku w stoczni Jiangzhou Union Shipbuilding w chińskim Rui Chang.  Charakteryzuje się nośnością 14 800 t, długością całkowitą 153,44 m, szerokością 23,20 m i zanurzeniem maks. 9,10 m. Poza dwoma żurawiami o DOR 400 ton posiada jeszcze jeden - o unosie 80 ton. Dla poprawienia stateczności statku przy operowaniu ciężkimi ładunkami na wysięgu dźwigów pokładowych poza burtą statku, na czas operacji przeładunkowych wystawiana jest za burtę przeciwwaga i ponton wypornościowy na sztywno połączony ze statkiem.

Producentem zbiornika jest firma Sices Polska Sp. z o.o. działająca w Polsce od 2003 roku w ramach Sices Group. Montaż reaktora prowadzony był na terenie Portu Gdynia na placu nieodległym od nabrzeża Polskiego. Kilka dni przed załadunkiem na statek reaktor został przetransportowany z miejsca montażu przy ulicy Rotterdamskiej na nabrzeże Polskie, gdzie oczekiwał na załadunek na statek.

Transportem zajmuje się wyspecjalizowana firma spedycyjna Port Consultants, która w celu rozładunku i przesunięcia reaktora na zbudowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA stanowiska dla sztuk ciężkich na Nabrzeżu Polskim, sprowadziła z Belgii specjalistyczne platformy wielokołowe SPMT - dwa moduły z obrotnicami. Po dotarciu na miejsce, na nab. Polskim, ładunek został zestawiony z platform wielokołowych przy pomocy specjalistycznego osprzętu firmy Port Consultants. Opiekę agencyjną nad statkiem sprawowała Polesteam Shipping Agency Sp. z o.o.

Reaktor, o masie (łącznie z podporami) ok. 536 ton, przeznaczony jest na instalację chemiczną dla klienta Sices - firmy Chevron-Phillips mieszczącej się w Houston. Przedstawiciel firmy Sices Polska, Grzegorz Łukowski powiedział, że jest to jeden z najcięższych aparatów, jaki został wyprodukowany w Polsce, a kontrakt jest klamrą spinającą ich 10- lecie działalności w Polsce. Obecnie firma uczestniczy w kolejnych przetargach na montaże, które wykonywać będzie na terenie Portu Gdynia.

SeaMedia, rel (ZMP Gdynia)
Fot.: Piotr B. Stareńczak 

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.727 3.8022
EUR 4.2374 4.323
CHF 4.532 4.6236
GBP 4.9653 5.0657