Żegluga

Rosja ponownie de facto zablokowała działanie "inicjatywy zbożowej", odmawiając rejestracji statków z produkcją rolną i przeprowadzania ich inspekcji - powiadomiło w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

"Destruktywna polityka Rosji uniemożliwia sporządzenie planu inspekcji zgodnie z procedurami Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, przewidującymi codzienne uzgadnianie grafiku inspekcji statków wpływających i wypływających" - powiadomił resort infrastruktury w komunikacie na Facebooku.

Na mocy umów zbożowych, które Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją, WCK koordynuje wywóz produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju.

Działania Rosji, jak podkreślono w komunikacie, są sprzeczne z warunkami obowiązującego porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym.

Ministerstwo powiadomiło, że na wodach terytorialnych Turcji na inspekcję oczekuje 90 statków, z których 62 to jednostki, czekające na załadunek. Inspekcje zostały wstrzymane w obu kierunkach.

W warunkach wojskowej blokady ukraińskich portów przez Rosję w lipcu 2022 r. przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez ukraińskie porty czarnomorskie. Po dwukrotnym przedłużeniu obecna umowa wygasa 18 maja. Moskwa, podobnie jak w poprzednich przypadkach, zagroziła nieprzedłużeniem umowy. Turcja i ONZ podejmują działania na rzecz jej kontynuacji.

Mapka: ONZ; oprac.: PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3292 4.4166
EUR 4.5811 4.6737
CHF 4.7377 4.8335
GBP 5.29 5.3968

Newsletter