Żegluga

Kapitan Francesco Schettino, który dowodził wycieczkowcem Costa Concordia, gdy ten zatonął u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio 13 stycznia 2012 r., ma zostać wkrótce zwolniony z więzienia Rebibbia w Rzymie. W lutym 2023 roku odbędzie połowę z 16-letniego wyroku, na który został skazany 11 lutego 2015 roku jako odpowiedzialny za śmierć 32 osób.

Kapitan Schettino, przez niektóre media i część opinii publicznej surowo oceniany jako "kapitan-tchórz", po odbyciu połowy kary ma możliwość ubiegania się o odbycie pozostałej jej części poza więzieniem. Dyrekcja więzienia już wcześniej ujawniła, że możliwość taką postrzega pozytywnie.

Podczas pobytu w więzieniu Francesco Schettino studiował prawo i dziennikarstwo, a także nabył umiejętności posługiwania się nowoczesną technologią skanowania. W związku z tym dyrekcja więzienia zaleca, aby Schettino - ze względu na swoje umiejętności - został zatrudniony w archiwum państwowym przy digitalizacji dokumentów historycznych. Nie będzie miał oczywiście możliwości powrotu do swojego dawnego zawodu.

Costa Concordia i kapitan Schettino - skrótowy zapis wydarzeń:

 • 13 stycznia 2012 - Wycieczkowiec Costa Concordia uderza w podwodne skały przy brzegu włoskiej wyspy Giglio po tym, jak kapitan, Francesco Schettino, nakazał zejście ze zwyczajowej marszruty i zbliżył się do brzegu w ramach zapewnienia pasażerom atrakcji widokowej. Po rozpruciu poszycia kadłuba statek zaczyna nabierać wody, zalana zostaje siłownia, statek staje w dryfie bez prądu, aż w końcu spoczywa na boku. Po tygodniach poszukiwań ekipy ratunkowe potwierdzają śmierć 32 osób.
 • 15 stycznia 2012 r - Prokurator Francesco Verusio potwierdza zarzuty pasażerów, że Schettino "porzucił" wycieczkowiec Costa Concordia zanim zdążono ewakuować wszystkich pasażerów i załogę.
 • 17 stycznia 2012 - Schettino zostaje umieszczony w areszcie domowym.
 • 17 stycznia 2012 - Zostaje publicznie ujawnione (wyemitowane) dramatyczne nagranie audio z katastrofy statku, w którym dowódca Straży Przybrzeżnej Gregorio De Falco używa "barwnych" wyrażeń, aby nakazać Schettino powrót na pokład w celu koordynacji ewakuacji. "Opuściłeś statek! Ja teraz dowodzę" - krzyczy De Falco. "Wróć i zamelduj mi, ilu jest pasażerów i czego potrzebują. (...) Być może uratowałeś się przed morzem, ale sprawię, że zapłacisz za to, do cholery!".
 • 20 stycznia 2012 - Prezes Costa Cruises mówi włoskiej telewizji państwowej, że Schettino przekazywał niedokładne informacje firmie i załodze oraz bagatelizował powagę sytuacji po uderzeniu statku w skały, opóźniając mobilizację odpowiedniej pomocy.
 • 9 lipca 2013 r - Schettino staje przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci, porzucenie statku i spowodowanie katastrofy. Proces odbywa się w teatrze na 1000 miejsc w Grosseto, na wybrzeżu Włoch, niedaleko miejsca katastrofy, w przestronnym miejscu, dzięki czemu mogą w nim uczestniczyć ocaleni i krewni ofiar.
 • 20 lipca 2013 - Pięciu pracowników Costa zostaje skazanych za nieumyślne spowodowanie śmierci w osobnym procesie, otrzymując wyroki poniżej trzech lat po osiągnięciu ugody / dobrowolnemu poddaniu się karze.
 • 17 września 2013 – głos buczków mgłowych ogłasza krótko po godz. 4 rano, że Costa Concordia po mozolnej 19-godzinnej operacji podnoszenia, tzw. parbuckling (i po miesiącach przygotowań, w tym budowie wielkiej podwodnej konstrukcji wsporczej) osiągnęła pion, m. in. dzięki użyciu łańcuchów i lin stalowych, specyficznej dźwigni, oraz dodanych przy burcie wycieczkowca zbiorników balastowych i wypornościowych.
 • 8 października 2013 r - Szczątki jednej z dwóch wciąż zaginionych osób zostają zlokalizowane przez nurków pracujących we wraku, później zidentyfikowane jako Maria Grazia Trecarichi, obywatelka Włoch.
 • 1 lutego 2014 – w wypadku ginie Hiszpański nurek pracujący we wraku.
 • 23 lipca 2014 - Wrak rozpoczyna swoją ostatnią podróż, holowany z Giglio do stoczni złomowej w Genui, gdzie przybywa i zostaje umieszczony w suchym doku 27 lipca.
 • 3 listopada 2014 r - Ciało kelnera Russela Rebello z Indii, ostatniej zaginionej ofiary, zostaje znalezione przez załogi demontujące statek na złom w Genui.

PBS, z mediów 

Sprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolności
Sprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolności
Sprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolności
Sprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolności
Sprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolnościSprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolnościSprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolnościSprawca wypadku wycieczkowca Costa Concordia prawdopdobnie wkrótce na wolności

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter