Żegluga

Niski poziom oleju smarnego wycieczkowca Viking Sky bezpośrednią przyczyną awarii napędu głównego - informuje The Associated Press. Ta niebezpieczna sytuacja miała miejsce 23 marca niedaleko norweskiego Farstad, w warunkach sztormu z silnym wiatrem i wysokimi falami.

Bezpośrednią przyczynę awarii wskazuje Lars Alvestad, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Norweskiego Dyrektoriatu Morskiego - Sjøfartsdirektoratet (Norwegian Maritime Authority).

– Czujniki wykryły niedobór oleju smarnego i automatycznie wyłączyły silniki Viking Sky, aby zapobiec awarii - tłumaczy Alvestad dodając, że to prawdopodobnie wzburzone morze spowodowało na tyle duże ruchy w zbiornikach, że zakłóciło to dopływ oleju smarnego do silników statku.

Według niektórych relacji w mediach - poziom oleju mieścił się w dopuszczalnych granicach, ale był na dolnym poziomie wymaganego zakresu. Ruchy oleju w zbiornikach podczas intensywnego falowania, którego doświadczył statek, mogły spowodować, że do instalacji systemu smarowania zasysane było przejściowo powietrze zamiast oleju.

Operator statku Viking Ocean Cruises oświadczył, że sprawdza teraz poziomu oleju na wszystkich siostrzanych jednostkach, aby mieć pewność, że tego typu sytuacja nigdy się nie powtórzy.

Na pokładzie wycieczkowca znajdowało się niemal 1500 pasażerów, ewakuowano 479 osób. Pozostała część wróciła na pokładzie Viking Sky do portu w Molde (Norwegia), ponieważ w czasie ewakuacji z powodzeniem uruchomiono silniki. Jednostce ssystowały mu dwa zaopatrzeniowce offshore i jeden holownik.

Na publikowanych w mediach materiałach video widać, jak dramatyczna i niebezpieczna była sytuacja wewnątrz statku.

Poniżej szersza relacja Portalu Morskiego z działań ratowniczych:

Ewakuacja z wycieczkowca Viking Sky po utracie napędu w sztormie na wodach Norwegii

Viking Sky - ewakuacja przerwana, wycieczkowiec zmierza do Molde

AL

+5 Kto będzie winny ?
Ciekawe pod jakim nadzorem zbudowani statek /i zbiorniki/ . To instytucje klasyfikacyjne określają przepisy dot , konstrukcji zbiorników a ich inspektorzy prowadzą nadzór nad budową . Jeżeli poziom był powyżej min . to nie ma tu winy załogi . No to będą niezłe przepychanki . Nie zazdroszczę ! Domyślam się jednak w którym kierunku to pójdzie a idzie o duuuże pieniądze . Hmm , czyżby załoga /jak zwykle/ . Ubezpieczenia . . .
01 kwiecień 2019 : 08:19 ja cuś | Zgłoś
+4 DNV
Z tego co czytalem w innym zrodle to DNV .Mysle ze warunki na statku przekroczyly tzw ekstremalne , faktem jest ze w czasie opuszczania portu zarejestrowany byl niski poziom oleju w zbiorniku ale nie "niedopuszczalny". W zasadzie przewidujacy mechanik powinien rozpoczac pompowanie ale nie zrobiono tego .Mechanik zapomnial uzupelnic lub zostali zaskoczeni przez pogode.a w takich warunkach wszelkie operacje przepompowywania to raczej ryzykowna operacja .Wiem ze w tych okioicach potrafi byc niezla "bonanza" i fale 6m to raczej norma w czasie gdy wiatr wieje z NE .Sam kiedys tego doswiadczylem i omal zycia nie stracilem co utkwilo mi w pamieci na cale zycie :) .Z innych zrodel wiem ze doraznie " zmieniono procedury" .
01 kwiecień 2019 : 11:35 Jorge | Zgłoś
+2 Dupa nie oficer
Zawsze przed startem silnika sprawdza się standardowo poziom oleju. Nie wiem czy na takich silnikach robi się to bagnetem - raczej wątpię. Jeśli w moim aucie mam na wyświetlaczu poziom oleju to na tak wypasionym statku poziom jest kontrolowany cały czas. I albo doszło do uszkodzenia czujnika poziomu i odstawienia silnika albo chłopaki jeździli na niskich poziomach bo tak nakazywało biuro. Ktoś za to poleci z firmy!!
01 kwiecień 2019 : 19:19 Miki | Zgłoś
+1 Dupa
Nie porownuj silnika z fiata do silnika okretowego. Przy zlej pogodzie wchodzi duzo alarmow ze zbiornikow. Scieki, wody zaolejone , sludge i poziomy w serwisach i setlingu. nastepny temat to to ze na 2 taktach masz olej w karterze i olej cylindrowy. nie pisz jak nie masz pojecia. Faktem jest ze przewidujacy 2 mechanik powinien trzymac olej przy dopuszczalnie wysokim poziomie . Wazny jest tez trym statku.
02 kwiecień 2019 : 06:56 Marcin motrorek | Zgłoś
+7 zart
To wszystko brzmi jak żart,tyle że śmieszne nie jest.Ponad tysiac osób na burcie,wartość statku kilkaset milionów i niski poziom oleju?Przyjrzałbym się jak tam wygląda nacisk na ekonomie za wszelką cenę,może jazda na minimalnych stanach to u nich norma......
01 kwiecień 2019 : 16:58 mm | Zgłoś
-2 smarowanie
To tak jak z silnikiem pojazdu , nie ma oleju zatrze sie silnik, tyle ze z auta sie wysiadzie a tu wielka kipiel!!
01 kwiecień 2019 : 17:28 Stary Kolejarz | Zgłoś
0 Niski poziom oleju?
W silnikach pomocniczych (agregatach) niski poziom oleju nie odstawi silnika będzie tylko alarm. Niskie ciśnienie już tak zgodnie z wymogami. Ponadto mógł być też shutdown spowodowany alarmem od oil mist detector. Pracowałem na podobnym wycieczkowcu (5 agregatów pomocniczych - diesle + dwa silniki główne - elektryczne)
02 kwiecień 2019 : 05:24 Wojtek Z. | Zgłoś
+1 Dramat
To jest niedopuszczalne i ewidentna wina załogi.... kazdy naormalny wachtowy uzupelnia poziom oleju w silniku przed pogoda sztormowa na 3/4 poziomu a nie trzyma na minimum. I nie wydaje mi sie zeby bylo takie zalecenie kompanii... to nie cargo. Nikt ich tam nie bedzie rozliczał co do litra. A jeśli pisza o zbiornikach w artykule to zakładam ze chodzi im o tzw. sump tanki czyli nic innego jak misy olejowe. Ciekaw jestem jakie narodowości tam pracuja w maszynie :D moze nasze dzielne filipki za wachtowych... :)
02 kwiecień 2019 : 07:07 Mechanik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter