Stocznie, Statki

Karstensen Shipyard Poland (spółka-córka Karstensens Skibsværft A/S ze Skagen) powstała w lipcu 2018 roku, w Gdyni. Wcześniej, przez lata, Karstensens opierał znaczną część swojej produkcji na częściowo wyposażonych kadłubach, których budowę zlecano polskim stoczniom, w ostatnim okresie, głównie gdańskiemu Zakładowi Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. 

Od początku istnienia Karstensen Shipyard Poland prowadziła produkcję w Gdyni na dzierżawionych obiektach (grupy Vistal w restrukturyzacji), ale wraz z zakupem nowego terenu stoczniowego (dawna siedziba Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku) zapewniła sobie podstawy do kontynuowania budowy kadłubów w Polsce na terenie, który jest dobrze do tego przystosowany. Do końca tego roku umowę na jego dzierżawę ma jeszcze stocznia Crist.

Teren ten jest ponad trzy razy większy od obiektów stoczniowych w Gdyni, użytkowanych dziś przez Karstensen Shipyard Poland. Na 10,4-hektarowym obszarze produkcyjnym w Gdańsku znajdują się dwa budynki budowlane, hala stoczniowa, dwie powierzchnie produkcyjne, budynek biurowo-socjalny oraz charakterystyczne dla krajobrazu Gdańska dźwigi KONE.

Hala stoczniowa ma 200 m długości i 50 m szerokości. Powierzchnia produkcyjna, licząca dziesięć tysięcy metrów kwadratowych, wyposażona jest w siedem suwnic KONE o udźwigu odpowiednio 10 i 20 T. Na terenie znajduje się również budynek biurowo-socjalny ze stołówką i szatniami o powierzchni 5830 m kw. Obszar produkcyjny obejmuje dodatkowe 250 metrów nabrzeża.

Jak czytamy na stronie Karstensens Skibsværft A/S, spółka Karstensen Shipyard Poland będzie kontynuować działalność w Gdyni do lipca 2023 r., ale przeprowadzkę do nowego miejsca rozpocznie już teraz. Portal Trójmiasto.pl informuje, że kilka dni temu do Gdańska przeholowano jednostkę, której budowę rozpoczęto w Gdyni, zaś wykończenie nastąpi już w nowym miejscu.  

Polska spółka duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S zatrudnia obecnie 500 osób przy produkcji i ma w budowie sześć kadłubów.

AL, rel (Karstensens Skibsværft)

Fot.: Maciej Bielesz / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter