Stocznie, Statki

Babcock International, międzynarodowa firma z branży obronnej i bezpieczeństwa, pozyskała 10-letni kontrakt na obsługę remontowo-dokową lotniskowców typu "Queen Elizabeth" (QEC) Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii).

Nowy kontrakt o wartości 30 mln funtów jest kontynuacją sfinalizowanego w 2019 r. w Rosyth poprzedniego okresu serwisowania, kiedy firma Babcock zakończyła pierwsze dokowanie HMS Queen Elizabeth.

Nowy kontrakt obejmuje wszystkie rutynowe prace dotyczące utrzymania okrętu (konserwacyjne, malarskie) oraz naprawy, które nie mogą być przeprowadzone bez dokowania (czyli, gdy jednostka jest w wodzie). Oprócz planowanych dokowań firma Babcock zapewni też zaplecze dla wszelkich dokowań awaryjnych, potrzebnych w ciągu 10-letniego okresu trwania umowy, tym samym zapewniając i utrzymując około 300 miejsc pracy. Pierwsze zaplanowane prace będą mieć miejsce w przyszłym roku i mają obejmować sześciotygodniowy pakiet roboczy.

Jest to kamień milowy dla dokowania dużych okrętów w Rosyth, będącego miejscem integracji brytyjskiego programu budowy i montażu lotniskowców w latach 2008-2019. W ostatnich latach firma Babcock zainwestowała w Rosyth ponad 100 milionów funtów w rozwój umiejętności, cyfryzację i infrastrukturę zakładu. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych, najbardziej wydajnych oraz konkurencyjnych zakładów produkcyjnych i remontowych w Wielkiej Brytanii, zatrudniający około 2 000 pracowników.

Oprócz tradycyjnych praktyk konserwacyjnych, okres dokowania okrętów będzie jeszcze korzystniejszy dzięki cyfrowej transformacji zachodzącej w zakładzie w Rosyth. Proces już trwa i wspiera budowę oraz montaż nowych fregat Type 31 Królewskiej Marynarki Wojennej.

Sean Donaldson, Dyrektor Zarządzający Babcock ds. Inżynierii i Systemów Morskich oraz Dyrektor Zarządzający zakładu w Rosyth, powiedział: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z przyznanego nam kontraktu na zapewnienie dokowania dla lotniskowców na następną dekadę. Inwestycje w infrastrukturę i obiekty w Rosyth jakie poczyniliśmy w ciągu ostatnich
10 lat, dowodzą, że jesteśmy doskonale przygotowani do realizacji projektów tej wielkości i skali. W programie wykorzystamy również rozległą wiedzę wykwalifikowanych pracowników firmy Babcock, posiadających bogate doświadczenie w obsłudze lotniskowców. To dla nas
moment naprawdę wielkiej dumy."

Przewidywany okres eksploatacji lotniskowców wynosi do 50 lat. Lotniskowce są wszechstronnymi i silnymi środkami obrony wspólnej, zdolnymi do realizacji najróżniejszych zadań na całym świecie. To najefektywniejsze i najpotężniejsze nawodne okręty wojenne, jakie kiedykolwiek zbudowano w Wielkiej Brytanii.

Jako kluczowy partner brytyjskiego sojuszu na rzecz lotniskowców (UK’s Aircraft Carrier Alliance), firma Babcock zoptymalizowała swoje zaplecze oraz bogatą wiedzę specjalistyczną i doświadczenie, aby w ramach programu QEC, wykonać szczegółowy projekt i montaż całego
okrętu od stępki do masztu, zapewniając, że pozostanie to jeden z flagowych programów firmy Babcock.

W Wielkiej Brytanii jest dostępnych pięć doków należących do czterech różnych firm, w których możliwe jest przyjęcie i obsługa takich okrętów, jak QEC.

rel (Babckock); PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter