Stocznie, Statki

W nocy 29 bm. wielozadaniowy statek Zodiak II w czasie ostatniego etapu prób morskich na wodach Zatoki Gdańskiej, odpowiadając na wezwanie unieruchomionego jachtu pełnomorskiego, podjął działania w zakresie ratownictwa morskiego.

Niecodzienne i nieplanowane wcześniej zdarzenie miało miejsce w czasie ostatniego etapu prób morskich jednostki wielozadaniowej Zodiak II, jednej z dwóch budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding dla polskich Urzędów Morskich (ta przeznaczona jest dla Urzędu Morskiego w Gdyni, a druga – Planeta – dla Urzędu Morskiego w Szczecinie).

Wracając z testów funkcjonalności zainstalowanych na statku specjalistycznych systemów i urządzeń hydrograficznych, około godz. 0:30 na mostku jednostki Zodiak II, odebrano zgłoszenie alarmowe z żaglowego jachtu pełnomorskiego Kacyk. W zgłoszeniu najpierw poinformowano o przecieku kadłuba i nabieraniu wody w zęzy, którego załoga jachtu nie mogła opanować, a chwilę później o kolejnym problemie związanym z utratą napędu i tym samym sterowności jednostki.

Zodiak II, będąc w niedużej odległości od zagrożonego jachtu, podjął zgłoszenie i pojawił się we wskazanym miejscu jako pierwszy. Kapitanat portu, koordynujący działania załóg polecił jednostce oświetlać zagrożony jacht i osłaniać od silnego wiatru. W ciągu kolejnych kilkunastu minut na miejscu pojawiła się jednostka Służby Ratownictwa Morskiego SAR z wyspecjalizowaną załogą, która podjęła działania zabezpieczające załogę i jacht. Warto dodać, że jednostką tą był statek ratowniczy typu SAR 3000 Sztorm zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w 2011 roku, obecnie stacjonujący w Morskiej Stacji Ratowniczej w Helu.

Zodiak II zakończył swoje zadania przed godziną 2 w nocy. Zakończone testy po raz kolejny potwierdziły wszystkie dotychczasowe osiągi jednostki w zakresie manewrowości oraz dzielności morskiej, pozwalające na bardzo precyzyjne i bezpieczne podejście do zagrożonego obiektu.

GL, współpraca: Krzysztof Radzikowski

Uszkodzony jacht Kacyk oświetlony i osłaniany przed wiatrem przez Zodiaka II przed przybyciem jednostki SAR.

 

Uszkodzony jacht Kacyk oświetlony i osłaniany przed wiatrem przez Zodiaka II przed przybyciem jednostki SAR.
-7 to jest lokowanie produktu Remontowa.
akuratnie "Zodiak II" z "Remontowa Shipbuilding SA" i znów "gra orkiestra"... ach ci dziennikarze..
30 lipiec 2020 : 09:34 wacwac | Zgłoś
+10 .......
Bo jest co lokować (chwalić). Trudno lokować nieszczęsną "stępkę" ze Szczecina.
30 lipiec 2020 : 09:44 maciek2 | Zgłoś
+4 No i co
Na pewno "lokowaliby" też inne pływające polskie nowe produkty, gdyby były. Ja tam sie ciesze, że podaje się nazwy statków i stoczni, bo w wielu mediach w Polsce dziennikarzom mylą się stocznie. Warto zawsze przypominać kto jaki statek zbudował. Niedawno widziałem w "Rz" artykuł o stoczniach i dali tam zdjęcie wodowania z Północnej podpisując, że "Stocznia Gdańska" znowu działa.
30 lipiec 2020 : 10:22 Pokładowy | Zgłoś
+7 bo Remontowa...
...produkuje same dobre rzeczy.
30 lipiec 2020 : 10:42 Pirat | Zgłoś
+3 Ja
Trudno się dziwić, że promują RSB, skoro portal należy do tego samego właściciela. Po co chwalić konkurencję?
31 lipiec 2020 : 07:08 To | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3004 4.3872
EUR 4.6425 4.7363
CHF 4.6642 4.7584
GBP 5.2651 5.3715

Newsletter