Stocznie, Statki

Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego pomiędzy Marynarką Wojenną RP i Gdańską Stocznią Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding, zakończyło dwuletni remont i modernizację okrętu wojennego ORP Hydrograf.

Okręt wpłynął do stoczni na początku 2018 roku. Zanim przystąpiono do remontu głównego, konieczna była weryfikacja i uzupełnienie podstawowego wykazu prac, w efekcie czego pierwotny zakres robót został rozszerzony.

– W wyniku weryfikacji, remont rozszerzył się m.in. o montaż dodatkowej ilości rur, kabli i osprzętu elektrycznego, konieczność usunięcia nieczynnego lub zbędnego okablowania. Zakres prac poszerzono także o kolejne punkty pomiarowe, modyfikację rozdzielnic elektrycznych w pomieszczeniu sterowania siłownią oraz o wymianę pulpitu w pomieszczeniu sterówki, co wiązało się z wymianą urządzeń nawigacyjnych i nastawczych od maszyny sterowej. Dużym dodatkowym zakresem okazała się także wymiana systemu demagnetyzacyjnego jednostki – mówi Paweł Kowalczyk, Kierownik Zespołu Zadaniowego.

W trakcie modernizacji okręt dokowany był trzykrotnie. Po raz pierwszy krótko po wpłynięciu do stoczni. Pierwsze było dokowaniem technologicznym, służącym weryfikacji zakresu prac. Na doku zdemontowano m.in. wały śrubowe, płetwę sterową oraz armaturę denno-zaburtową. Wszystkie otwory, które powstały w kadłubie po demontażach zostały zaślepione. Podczas tej operacji dokonano również pomiaru grubości poszycia kadłuba, który wykazał konieczność zwiększenia zakresu prac stalowych – o wymianę poszycia wzdłuż odbojnicy, w podwodnej części kadłuba, w nadbudówce pokładu oraz w dziobowej i rufowej części kadłuba.

Drugie dokowanie związane było z wymianą urządzeń zamontowanych wewnątrz kadłuba jednostki. Z uwagi na duże gabaryty m.in. urządzeń klimatyzacji, konieczne było wypalenie otworów w kadłubie, przez które odbył się demontaż wymienianych urządzeń. Również konserwacja zbiorników dennych musiała zostać wykonana na doku, gdyż także ona wymagała wypalenia otworów w kadłubie. Podczas drugiego dokowania zamontowano zdemontowane wcześniej urządzenia w podwodnej części kadłuba tj.: linię wałów, ster, armaturę denno-zaburtową.

Ostatnie dokowanie posłużyło z kolei ostatecznie konserwacji kadłuba, który pokryty został warstwą antyporostową. Kadłub pomalowano również na docelowy kolor. Wewnątrz kadłuba jednostki zamontowano ponadto urządzenia o dużych gabarytach.

– Ostatnie miesiące modernizacji, to stopniowe uruchamianie poszczególnych systemów. W sierpniu ub. roku uruchomiliśmy w 100 procentach agregaty prądotwórcze na zewnętrznych oporach. Natomiast na przełomie sierpnia i września uruchomiliśmy silniki główne. Kolejnym etapem było uruchomienie silników na próbach morskich już pod obciążeniem. Próby obciążeniowe układu napędowego trwały przez ostatnie kilka tygodni i zakończyły się pozytywnie, co pozwoliło oficjalnie przekazać okręt Marynarce Wojennej – mówi Tomasz Kleinszmidt, odpowiadający za prace remontowe na okręcie.

1 kwietnia br. ORP Hydrograf wypłynął ostatecznie w kierunku bazy na Oksywiu, gdzie na co dzień służy w 3. Flotylli Okrętów im. kmdr Bolesława Romanowskiego.

Remont ORP Hydrograf w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA to efekt postępowania realizowanego przez Inspektorat Uzbrojenia, które wygrało konsorcjum, w skład którego weszła Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA jako lider. Umowę podpisano 7 grudnia 2017 roku w Warszawie.

ORP Hydrograf (263) jest jednym z dwóch okrętów tej klasy, służących obecnie w naszej flocie, drugim z nich jest wspomniany ORP Nawigator (262). Jednostki zostały wybudowane w Stoczni Północnej w Gdańsku (obecnie Remontowa Shipbuilding S.A.). Podniesienie bandery na ORP Hydrograf miało miejsce 8 maja 1976 roku. Wcześniej, bo 17 lutego 1975 roku banderę wciągnięto na ORP Nawigator.

Sławomir Lewandowski

FOT. MARCIN KOSZAŁKA, SŁAWOMIR LEWANDOWSKI / PORTALMORSKI.PL

Opis jednostki:

Projekt: 863
Oznaczenie NATO: Modified Moma
Miejsce budowy: Stocznia Północna w Gdańsku
Położenie stępki: 6 lutego 1975 roku
Wodowanie: 20 września 1975 roku
wejście do służby: 8 maja 1976 roku

Dane taktyczno-techniczne:

Wyporność: 1467 t standardowa (1675 t pełna)
Długość: 73,3 m.
Szerokość:10,8 m.
Zanurzenie: 3,6 m.
Napęd: 2 silniki wysokoprężne Zgoda-Sulzer mocy 1800 KM (każdy)
Prędkość 17 węzłów
Zasięg: 7200 Mm

0 Wszystko fajnie
autor artykułu napewno specjalne nic nie napisał o firmach które pracowały na tym okręcie. Dziękujemy mu za tą nie pamięć.
11 kwiecień 2020 : 07:07 gregoroth666 | Zgłoś
+6 jeżeli...
głównym kontraktującym jest stocznia. stocznia odpowiada za całość.
jeżeli jakieś urządzenie lub system naprawiany lub instalowany przez firmę podwykonawczą szwankuje, to odpowiada stocznia.
później oczywiście stocznia może "ścigać" podwykonawcę, który coś zaniedbał albo nieumiejętnie zrobił, ale i tak wizerunkowo odium spada na stocznię.
stocznia zapłaciła podwykonawcy i nie musi go ujawniać, więc widocznie dlatego nie ujawniła dziennikarzowi.
11 kwiecień 2020 : 17:20 markm | Zgłoś
+7 brawo
Co prawda, to prawda. Remontowa firmuje projekt i za niego odpowiada w całości. Nie widzę tu nic niecodziennego, że nie wspomina się o kooperantach. Ale jakby co, brawo dla Remontowej i wszystkich kooperantów. przy tym projekcie - podwójne brawo!
11 kwiecień 2020 : 17:38 tedi88 | Zgłoś
+1 Firmy pracujące przy remoncie
Cytuję gregoroth666:
autor artykułu napewno specjalne nic nie napisał o firmach które pracowały na tym okręcie. Dziękujemy mu za tą nie pamięć.


To sam je wymień. Masz okazję.
13 kwiecień 2020 : 12:35 DarekW | Zgłoś
+5 Może nie wiedział
A jakie to firmy?
11 kwiecień 2020 : 10:38 Babas | Zgłoś
-1 Szkoda
Że nie obejmował owy remont, silnika, który nadaje się na złom... Nie ma to jak g... o owijać w ozdobny papierek. Ciekawe też czy załoga będzie zachwycona swoimi kojami, a zwłaszcza goście, którzy w klaustrofobicznych pomieszczeniach spać bedo w 12,14
11 kwiecień 2020 : 17:35 Jest | Zgłoś
+1 ORP
TAK NA MARGINESIE. WCIĄGA SIĘ GACIE A BANDERĘ SIĘ PODNOSI.
Jak na blisko 50 letnią jednostkę trzyma się świetnie.
12 kwiecień 2020 : 07:54 Andy | Zgłoś
+1 Rybol
Pozdrowienia dla Rybola
12 kwiecień 2020 : 21:56 Tom | Zgłoś
-1 Realny
Grat na Afrykę i tyle. Dron co kręcił tę łajbę ciekawszy niż ten złom picowany za miliony, masakra.
19 maj 2020 : 22:17 Realista | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter