Stocznie, Statki

W czwartek, 10 października br., w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding odbyła się uroczystość chrztu i wodowania okrętu ORP Albatros - drugiego z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min, który trafi do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Tego samego dnia położono także stępkę pod budowę trzeciej tego typu jednostki - ORP Mewa.

Wydarzenie jest następstwem umowy podpisanej z Inspektoratem Uzbrojenia w grudniu 2017 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Okręty budowane są przez konsorcjum firm ze stocznią Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding jako liderem. Pozostałe spółki konsorcjum to OBR Centrum Techniki Morskiej SA (OBR CTM) oraz PGZ Stocznia Wojenna z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Uroczystość rozpoczęła się od położenia stępki pod budowę trzeciego z serii niszczyciela min Kormoran II projektu 258/3. Przedstawiciel wydziału kadłubowego stoczni wspawał okolicznościowy medal, po czym przedstawiciele Zamawiającego, Polskiego Rejestru Statków SA, a także Wykonawcy podpisali protokół potwierdzający położenie stępki.

Całe wydarzenie, transmitowane na telebimach, obserwowali m.in.: Piotr Soyka – prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding w towarzystwie zarządów stoczni Remontowa Shipbuilding SA, Remontowa SA oraz innych spółek grupy Remontowa Holding, a także Janusz Dilling - zastępca Dyrektora Okrętowego w PRS, ks. Wiesław Szlachetka - biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, płk Waldemar Bogusławski - zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, Zbigniew Ptak - pełnomocnik marszałka Województwa Pomorskiego, przedstawiciele Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej z prezesem Marcinem Wiśniewskim na czele, Piotr Nowak - wiceprezes PGZ Stoczni Wojennej, byli dowódcy okrętów ORP Albatros m.in. admirał Jerzy Patz, dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, kontradmirał Krzysztof Zdonek zastępca Inspektora Marynarki Wojennej, kontr. Piotr Nieć - dowódca 8. FOW, komandor porucznik Jarosław Iwańczuk - dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, a także dowódca wodowanego okrętu kapitan marynarki - Michał Narłowski.

Matką chrzestną okrętu ORP Albatros została Krystyna Patz - żona wiceadmirała Jerzego Patza.

Prezydent Polski Andrzej Duda w liście odczytanym w czasie uroczystości przez przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa Narodowego kmdr Jarosława Wypijewskiego podkreślił, że realizowany przez konsorcjum polskich firm ze stocznią Remontowa Shipbuilding jako liderem kontrakt, to "dowód na skuteczność współdziałania podmiotów prywatnych i państwowych".

"Dziś, po zejściu na wodę, ORP Albatros rozpocznie ostatni etap przygotowań do podjęcia służby" - napisał prezydent przypominając, że jednostka ta "przeznaczona do oczyszczania akwenów z materiałów niebezpiecznych oraz do stawiania zagród minowych, będzie realizowała zadania typowo bojowe, ale również zadania służące wspieraniu służb cywilnych i przygotowaniu regionów morskich do bezpiecznego wykorzystania".

"Jestem przekonany, że oprócz osłaniania polskich granic morskich i szerzenia bezpieczeństwa na szlakach żeglugowych, będzie także reprezentował polską banderę w stałych morskich zespołach NATO-wskich i sił przeciw minowych" – napisał zwierzchnik sił zbrojnych.

 - Pierwszy ORP Albatros został wprowadzony do służby w 1945 roku, a drugi w 1965 - mówił Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA. - Będzie to trzeci okręt o tej zasłużonej nazwie dla Marynarki Wojennej. Natomiast ORP Mewa będzie czwartym okrętem o tej nazwie w ponad 100-letniej historii MW RP. Pierwszy bronił naszych granic morskich podczas II wojny światowej, a został wcielony do służby w 1935 roku. 

Podobnie jak w przypadku prototypu ORP Kormoran, przekazanego do służby w listopadzie 2017, kadłuby kolejnych niszczycieli min budowane są ze stali amagnetycznej zapewniającej niską charakterystykę pól fizycznych okrętów. Prefabrykacja, montaż sekcji, bloków i kadłuba przebiegają w specjalnej hali wyposażonej w systemy monitoringu i specjalistyczne urządzenia filtrujące oraz kontrolujące m.in. czystość, temperaturę powietrza, a także zapobiegające przedostawaniu się do środka opiłków żelaza i innych zanieczyszczeń z zewnątrz.

- W listopadzie 2017 roku dostarczyliśmy Marynarce Wojennej prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran. Budując go zdobyliśmy ogromne doświadczenie, które wykorzystujemy tworząc kolejne dwa okręty, aby w jeszcze większym stopniu spełniały one oczekiwania Zamawiającego - podkreślił Bartłomiej Pomierski wiceprezes Remontowa Shipbuilding.

- Nasycony elektroniką okręt projektu 258 jest najnowocześniejszą jednostką tej klasy w sojuszu NATO. Na pokładzie znajduje się unikatowy system zarządzania dostarczony przez naszego konsorcjalnego partnera OBR CTM. Kierowanie okrętem, planowanie operacji i dowodzenie odbywa się nie na mostku, ale przy komputerowych konsolach bojowego centrum informacyjnego. Do niego spływają właśnie wszystkie sygnały i dane systemów rozpoznania, obserwacji technicznej oraz informacyjnej sieci wsparcia dowodzenia. Wszystko dzięki kilometrom kabli, światłowodów, serwerom, stacjom lokalnym oraz bardzo czułym sensorom. Na wyposażeniu okrętu znajduje się także kilkanaście zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych i najnowocześniejsze sonary – mówił Bartłomiej Pomierski.

W imieniu zarządu i pracowników stoczni Remontowa Shipbuilding podziękował także Piotrowi Soyce za "nieustanne wspieranie w działaniach, inspirację do prowadzenia nowych rozwiązań, a także za pomoc stale okazywaną stoczni".

- Dzięki temu możemy pracować i budować najbardziej innowacyjne statki i okręty jakie powstają w Polsce - stwierdził Pomierski.

Aktualnie stocznia Remontowa Shipbuilding SA realizuje budowę 18 w pełni wyposażonych jednostek, a portfel zamówień wypełniony jest na następne dwa lata. W programie produkcyjnym jest m.in. osiem okrętów dla Marynarki Wojennej (dwa niszczyciele min i sześć holowników) i dwie jednostki wielozadaniowe dla urzędów morskich, które zostaną przekazane w połowie 2020 roku.

- W ramach kontraktu podpisanego w 2018 roku realizujemy także budowę czterech promów elektrycznych dla jednego z największych przewoźników norweskich - Norled - mówił prezes Remontowa Shipbuilding. - W przyszłym miesiącu rozpocznie się budowa dwóch lodołamaczy dla Wody Polskie. To pokazuje, że stocznia, jako Remontowa Holding, jest w stanie budować nowoczesne i wielozadaniowe okręty dla MW RP i statki dla armatorów prywatnych.

Grupa kapitałowa Remontowa Holding to największa polska grupa stoczniowa i jedna z największych w Europie, specjalizująca się w projektowaniu, budowach, remontach, przebudowach i wyposażaniu jednostek pływających, zatrudniająca bezpośrednio ponad 4 tysiące pracowników oraz 4 tysiące kooperantów. W jej składzie działa: biuro projektowe, dwie największe w Polsce stocznie, jak również kilkunastu producentów i dostawców systemów oraz urządzeń okrętowych.

W 2018 roku przychody Holdingu ze sprzedaży wyniosły 1,8 miliarda złotych.

Główne parametry niszczycieli min Kormoran II:

Wyporność: 830 t,
Długość całkowita - 58,50 m,
Szerokość maksymalna - 10,30 m,
Wysokość do pokładu dziobówki – 6,40 m,
Wysokość do pokładu głównego na rufie – 4,70 m.

Agnieszka Latarska

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

+10 Stocznia
Nie spotkałem jeszcze negatywnego komentarza na temat Remontowa Shipbuilding. Może dlatego że w dziwny sposób stocznia państwowa stała się nagle ... prywatna !!!
11 październik 2019 : 15:35 HenryHarry | Zgłoś
+12 Nie dziwne tylko normalne
Stocznia Północna w latach 90. bankrutowała i była w upadłości. Państwo nie chciało jej ratować, więc Remontowa, która już wtedy była prywatna ją kupiła, a państwo z wdzięcznością wzięło kasę. I dobrze, bo inaczej już dawno tej stoczni by nie było.
12 październik 2019 : 09:38 Romek romek | Zgłoś
-1 Polska morska
Panstwo niechcialo jej ratowac bo Polska. Ale teraz chce ratowac szwecka stocznie kupujac podwodny zlom.
27 listopad 2019 : 17:42 BUBA | Zgłoś
0 Odpowiedź
do BUBA Tylko ruskie szpiony mogą tak doradzać! Polska miałaby dla 3/4 okrętów podwodnych jakie potrzebujemy , przygotować urzadzenia do ich produkcji w naszej stoczni ? Przecież to nieopłacalne. Kupno u Szwedów to bliskość w razie awarii,to nie niemiecki wróg,to wspólna blokada Bałtyku i współpraca w innych dziedzinach. Tego się boi Rusek !!!!!
04 listopad 2020 : 20:53 HenryHarry | Zgłoś
0 Odpowiedź
A cóż to za "państwo" które nie chciało ratować tej stoczni ??? Czy aby to nie "niemiecki demokrata" Tusek ?????????????
04 listopad 2020 : 20:39 HenryHarry | Zgłoś
+8 Chi chi
Można by rzec, że prywatna stocznia Remontowa pomaga państwowej Stoczni Wojennej wstawać z kolan.
12 październik 2019 : 10:06 Gryfitka | Zgłoś
+5 okrety
no a co robi państwowa stocznia wojenna?
12 październik 2019 : 04:45 Amoniusz | Zgłoś
+4 Dobre pytanie
Co konkretnie Stocznia Wojenna zrobiła przy Kormoranie, a teraz robi przy Albatrosie? Ktoś wie? Bo w tym artykule nie ma nic na ten temat. Napisali, co robi Remontowa i CTM, a SW co robi, poza tym, że jest w tym konsorcjum?
12 październik 2019 : 09:41 Romek romek | Zgłoś
+3 Systemy
System łączności i system nawigacyjny
16 październik 2019 : 10:04 Observer | Zgłoś
0 Odpowiedź
Napewno nie robi "wałków" ! To specjalność Platfusów !!!!!
04 listopad 2020 : 20:58 HenryHarry | Zgłoś
+6 Okręty i statki
Wyraznie widać że konkretną praca daje efekty. Opowiesci zielonego lasu jakie płyną ze strony rządu pokazują że co innego gdy się snuje gadki a co innego gdy stocznia normalnie pracuje. Do dziś nie rozpoczęto budowy promu w Szczecinie podobnie w stoczni wojennej w Gdyni nie buduje się okrętów. Warto chyba zapytać remontowke co trzeba czynić by powstawały statki
12 październik 2019 : 08:02 Keshet | Zgłoś
+6 Remontowa
Od dawna wiadomo kto wiedzie prym w polskim przemyśle okrętowym, tym razem jednak, moją uwagę zwróciły dane przytoczone przez Panią Latarską dotyczące liczby zatrudnionych oraz przychodami Holdingu.
Być może Autorka jest w stanie rozdzielić te dane pomiędzy Remontowa Shiprepair Yard i Remontowa Shipbuilding to bardzo istotne.
Dla porównania Meyer Werft (Papenburg) zatrudniając trochę mnij ludzi i budując srednio 2 jednostki rocznie wykazuje 1.8 mld E.
W obu przypadkach nie mówimy o zysku obu podmiotów, a to też jest chyba ważne ?!
Gratuluję osiągnieć, ale do szerszej analizy brakuje sporo danych.
12 październik 2019 : 10:39 Mieczyslaw | Zgłoś
+7 Meyer
Nie można porównywać stoczni Meyera do Holdingu Remontowa. Ten ostatni to projektowanie u budowa statków (do 120 m długości), poza tym remonty i przebudowy statków i platform, a Meyer to budowa wielkich wycieczkowców. W tej kwocie 1,8 mld zł sama Remontowa (remonty i przebudowy) to 1,14 mld zł przychodów i 86 mln zł zysku brutto. Takie dane podaje p. Karaśkiewicz:
https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/42953-sea-europe-wybrala-wladze-na-nowa-kadencje
Co do zatrudnienia, Meyer w Papenburgu "tylko" składa wdoku pod dachem wycieczkowce z sekcji, robionych dla niego w kooperacji w całej Europie (także w Polsce - Crist, Marine Projects, Stocznia Wisła i inni robią sekcje na wycieczkowce, a do tego teraz dojdzie Stocznia Gdańsk) więc on zatrudnia dla siebie grubo ponad 1 tys. ludzi łącznie w tych firmach i krajach niż u siebie w Papenburgu.
12 październik 2019 : 13:32 Józek | Zgłoś
+3 Pan Józek
Bardzo dziękuję Panu za podjęcie tematu.Rzeczywiście na spotkaniu w Lizbonie p. Karaśkiewicz przywołał 1.14 mld,
ale p. Latarska pisze o 1.8 mld, tak zrozumiałem przekaz. Różnica chyba oczywista.
Jeśli chodzi o Meyer Papenburg, to ma Pan dużo racji. Mnie bardziej chodziło o pokazanie wydajności tej stoczni.
Jeśli chcemy wejść w szczegóły to proponuję porównanie z Neptun Werft, należącą też do Meyer'a.
Przy około 650 osobach w czerwcu przekazała FERU 140x42 m i 11250 ton dla stoczni w Turku (Costa Smeralda 180K GT).
Stocznia będzie przekazywała 4 takie pływające moduły z siłownią, dla Papenburga i Turku, a może więcej.
Porównywanie takiego modułu z ," polskimi modułami " chyba nie ma sensu. Podobny, mniejszy, zbudował Crist dla Francji.
W zasadzie pragnę powiedzieć, ze brak jednoznacznych danych o polskim przemyśle okrętowym, czyni taką dyskusję
mało konstruktywną. Ostatni znany mi biuletyn Forum Okrętowego ma ponad rok.
Pozdrawiam
13 październik 2019 : 09:13 Mieczyslaw | Zgłoś
+4 Do Mieczysława
Nie jestem finansistą, ale w artykule powyżej napisano o przychodach (skonsolidowanych) całej grupy kapitałowej Remontowa Holding (czyli łącznych przychodach dwóch stoczni i reszty spółek, które należą do tej grupy) za rok 2018 w wysokości 1,8 mld. A Pan Karaśkiewicz mówił tylko o przychodach samej Gdańskiej Stoczni Remontowej, które za 2018 rok wyniosły 1,14 mld zł i zysku brutto 86 mln zł. Czyli zostaje jeszcze ponad 600 mln przychodów, które musiały osiągnąć pozostałe spółki grupy (w tym stocznia sama Remontowa Shipbuilding, które pewnie ma ponad 500 mln).
Zgadzam sie, ze szkoda, ze Forum Okrętowe już nie publikuje takich zestawień jak kiedyś. Wielka szkoda.
13 październik 2019 : 16:08 Józek | Zgłoś
-1 Nowak
To było tam wodowanie? Statek na doku dotknął lustra wody a już następnego dnia był na lądzie i dalej na nim pozostaje. Pierwszy raz takie cuda widziałem ale wiadomo przed wyborami było. Prawda jest taka że ten statek jest dalej w budowie i stoi na lądzie. Proszę to sprawdzić albo pokazać chociaż zdjęcie ze sam unosi się na wodzie.... A nie przepraszam takie zdjęcie nie istnieje :/
22 październik 2019 : 08:16 Janusz Szymon | Zgłoś
0 Ferromagnetyzm i inne
Nie ma czegoś takiego jak "stal amagnetyczna" Najpierw poczytajcie sobie o ferromagnetykach i innych własnościach magnetycznych materiałów i stali zamiast tak pisać lub wymyślać pseudo terminologię. Owszem pewne rodzaje stali (nierdzewne) nie posiadają ferromagnetyzmu są stalami niemagnetycznymi a więc nie małpujcie i nie anglicyzujecie Języka Polskiego
11 marzec 2021 : 17:20 Józef Wybicki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter