Stocznie, Statki

The Fjords ogłosił właśnie plany budowy kolejnego promu pasażerskiego z napędem elektrycznym - Legacy of The Fjords. Jednostka powstanie w stoczni BrOdrene Aa As.

Katamaran będzie siostrzaną jednostką Vision of the Fjords i Future of the Fjords. O długoścu 42 m, szerokości 15 m, zabierze na pokład 400 pasażerów.

The Fjords to 11 statków obsługujących atrakcyjny obszar zachodnich fiordów Norwegii. Vision i Future to obecne sztandarowe statki, pływające codziennie pomiędzy Flåm i Gudvangen. Nowo budowany statek zaoferuje połączenia z Oslo. 

- To posunięcie, które zaskoczy niejednego w branży - stwierdza prezes The Fjords Rolf Sandvik. - Oslo różni się bardzo od Flåm, ale uważamy, że powinno się wymagać takiego samego stopnia odpowiedzialności operacyjnej i dbałości o środowisko naturalne - zwłaszcza, że jest to Zielona Stolica UE roku 2019. Chcemy ustanowić nowe standardy dla środowiska miejskiego, tak jak uczyniliśmy to w przypadku środowiska naturalnego, a cicha praca, wysoka wydajność i zerowa emisja Legacy of The Fjords pozwoli nam to osiągnąć – dodał. - Wierzymy, że nowy prom będzie główną atrakcją dla tego dynamicznego, pięknego i myślącego przyszłościowo miasta. Jest to zupełnie nowa i niezwykle ekscytująca propozycja – kontynuuje Sandvik. 

Inwestycja w przyszłość

Statek zasilany będzie z pływającej stacji ładowania akumulatorów okrętowych Power Dock ("przystań zasilająca"), która jest w stanie załadować jego akumulatory w ciągu 20 minut, a oferuje również przechowywanie i dostarczanie na statki materiałów eksploatacyjnych, jak oleje smarne czy paliwa dla jednostki siostrzanej nagrodzonego statku i odbiór ścieków ze statku do utylizacji na lądzie. - Jest to znacząca inwestycja, która pokazuje również innym operatorom tu i na całym świecie, że możliwe jest działanie z najwyższą dbałością o środowisko, zapewniając jednocześnie niezapomniane wrażenia pasażerom, zarówno w miastach, jak i w krajobrazie naturalnym - podsumowuje prezes The Fjords.

We wrześniu Future of The Fjords zdobył nagrodę "Ship of the Year" przyznawaną przez Skipsrevyen na targach SMM w Hamburgu, naśladując tym samym siostrzany statek Vision of The Fjords, który otrzymał tę nagrodę w 2016 roku. Konkurs organizowany jest przez norweskie pismo fachowe "Skipsrevyen". Jego czytelnicy zgłaszają propozycje statków - kandydatów do nagrody, a eksperckie jury wyłania w toku dyskusji finalną "krótką listę" nominowanych i ostatecznego zwycięzcę.

AL, rel (The Fjords)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter