Stocznie, Statki

Tradycyjną ceremonią cięcia pierwszych blach rozpoczęto 6 listopada br. budowę polarnego statku ekspedycyjnego Le Commandant Charcot dla francuskiego armatora Ponant. Dostawa nowej, flagowej jednostki planowana jest na 2021 rok. 

Statek zostanie nazwany Le Commendant Charcot po wielkim, francuskim odkrywcy, żeglarzu i badaczu obszarów polarnych - Jean-Baptiste’a Carchota. Wybór nazwy jest tym bardziej znaczący, że ten nowy statek zostanie wyposażony w najnowszą technologię minimalizującą wpływ na środowisko, a także w laboratorium naukowe, które będzie wykorzystywane przez misje operacyjne i badawcze w dziedzinie badań oceanograficznych.

Unikatowy i nowoczesny lodołamacz - wycieczkowiec ekspedycyjny z napędem LNG został opracowany przez projektantów ze stoczni Vard we współpracy z armatorem Ponant, a także projektantami Stirling Design International i Aker Arctic. Będzie spełniać najwyższe standardy w zakresie ekologii. To pierwszy wycieczkowy lodołamacz z napędem LNG. O pojemności brutto 30 000, długości około 150 m i szerokości 28 m osiągnie maksymalną prędkość 15 węzłów. Statek pomieści 270 pasażerów w 135 kabinach, a także 187 osób z załogi. Pasażerowie popłyną nim m.in. na biegun północny, Morze Weddella, Morze Rossa i Wyspę Piotra I. Na pokładzie przewidziano także hangar dla dwóch helikopterów. 

Kadłub statku zostanie zbudowany w Vard Tulcea w Rumunii, a przekazanie z Vard Søviknes w Norwegii nastąpi prawdopodobnie w drugim kwartale 2021 roku. 

Ponant, spółka zależna grupy Artemis z siedzibą w Marsylii we Francji, została założona w 1988 roku.

Stocznia Vard Holdings Limited - Vard, jest jednym ze światowych liderów projektowania i budowy statków specjalistycznych. Do swojej dyspozycji posiada dziesięć stoczni: pięć w Norwegii - Vard Aukra, Vard Brattvaag, Vard Brevik, Vard Langsten, Vard Soviknes; dwie w Rumunii - Vard Braila, Vard Tulcea; dwie w Brazylii - Vard Niterói, Vard Promar i jedną w Wietnamie - Vard Vung Tau. Z siedzibą w Norwegii zatrudnia około 11 tys. pracowników.

Większościowym udziałowcem spółki Vard jest państwowa Fincantieri, jedna z największych grup stoczniowych na świecie z siedzibą we Włoszech, która zbudowała już ponad 7 tys. statków.

AL, rel (Ponant)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter