Stocznie, Statki

Jak podała w środę 4 bm. norweska stocznia Ulstein, firma Nexans Subsea Operations złożyła w niej zamówienie na budowę dużego kablowca z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3. Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstanie w Gdyni. 

Jak dowiedział się Portal Morski, kontrakt na budowę częściowo wyposażonego kablowca Nexans Aurora, według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund, ze stocznią Ulstein podpisała spółka Crist SA. Częściowo wyposażona jednostka z gdyńskiej stoczni ma być przekazana stoczni zlecającej w Norwegii w kwietniu 2020 roku.

Zaawansowana jednostka o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 ton pomieści na pokładzie 90-osobową załogę. Według projektu zostanie wyposażona w tzw. "karuzelę" (bęben do składowania i wydawania kabli) o ładowności lub o pojemności 10 000 ton, a także kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton. Ponadto otrzyma urządzenia do układania kabli energetycznych, w tym układania kabli w wiązkach, łączenia i naprawy kabli, a także ochrony i zagłębiania kabli w transzejach (rowach).

Ulstein wykończy i doposaży statek o stoczniowym symbolu budowy 314 (który jako częściowo wyposażony zostanie dostarczony norweskiej stoczni przez polskiego podwykonawcę) oraz przygotuje go do montażu wyposażenia funkcjonalnego na pokładzie, a także przeprowadzi próby morskie i przekaże jednostkę armatorowi w terminie planowanym na II kwartał 2021 roku.

 Mamy doświadczenie w budowie dużych i skomplikowanych statków, i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac nad budową tej jednostki dla Nexans - powiedział Kristian Satre, dyrektor zarządzający Ulstein Verft.

Warto dodać, że statek będzie mógł pracować w bardzo trudnych warunkach pogodowych, dzięki wysokim zdolnościom manewrowym i utrzymywania pozycji.

Główną działalnością międzynarodowej firmy Nexans, z siedzibą główną we Francji, są zaawansowane rozwiązania w zakresie okablowania i łączności. Z ponad 120-letnią historią zatrudnia obecnie ponad 26 000 osób.

 Nexans to solidny i ważny gracz w branży, dlatego też cieszymy się, że wybrał nas do realizacji tego projektu - komentuje Gunvor Ulstein, dyrektor generalny Ulstein Group. – Kontrakt wygraliśmy w ostrej, międzynarodowej rywalizacji. Oczekujemy w nadchodzących latach konstruktywnej i owocnej współpracy - dodał.

Ulstein pozyskał kontrakt na budowę kablowca dla Nexans, po tym, jak anulowany został kontrakt (podpisany w sierpniu 2017 roku) na taką samą jednostkę w chorwackiej stoczni Uljanik w Puli (Brodogradiliste "Uljanik" dd). Kablowiec z Chorwacji miał być budowany pod numerem 534 i przekazany firmie Nexans Norway AS w sierpniu 2020 roku.

AL, PBS, rel (Ulstein Group)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter