Stocznie, Statki

Indyjska firma Baijnath Melaram specjalizująca się w recyklingu statków otworzy swoją europejską centralę w Szczecinie. Firma nie wyklucza rozszerzenia działalności w Polsce.

O planach otwarcia biura firmy Baijnath Melaram poinformował w piątek przedstawiciel przedsiębiorstwa oraz członkowie Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej.

"Zarówno Szczecin, jak i cały region ma duży potencjał, szczególnie w branży morskiej, którą jesteśmy najbardziej zainteresowani. Cieszę się także, że mam okazję spotkać się z reprezentantami firm stoczniowych i morskich, by rozmawiać o ewentualnej współpracy" - powiedział Nitesh Agarwal, partner zarządzający Baijnath Melaram. Zaznaczył, że firma nie wyklucza, iż "wraz z rozwojem biznesu" zacznie także prowadzić recykling okrętowy w Polsce i stworzy "znaczącą liczbę" miejsc pracy.

"Cieszę się, że Baijnath Melaram zdecydowało się prowadzić swoje europejskie interesy właśnie ze Szczecina" - powiedział prezes Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej Mariusz Łuszczewski. Dodał, że głównym celem Izby jest przyciąganie indyjskiego kapitału do Szczecina i regionu. "Początkowo firma chciała osiąść w Hamburgu, ale udało się ich przekonać, by postawili na Szczecin" - powiedział Łuszczewski.

Szczecińskie Biuro Baijnath Melaram ma powstać w najbliższych miesiącach. Na początku ma zatrudniać ok. 10 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Firma Baijnath Melaram działa od 1956 roku. Specjalizuje się w recyklingu i złomowaniu statków i okrętów. Każdego roku specjaliści z przedsiębiorstwa rozbierają od 350 do 400 jednostek. Baijnath Melaram realizowała także szczególne zlecenia dla Marynarki Wojennej Republiki Indii, przeprowadzając m.in. recykling dwóch okrętów podwodnych i niszczyciela.

Przedsiębiorstwo ma szereg certyfikatów ISO. Jak poinformował przedstawiciel Baijnath Melaram, w tym roku firma chce spełniać wszystkie niezbędne dla tego typu działalności standardy Unii Europejskiej, m.in. redukując do zera skażenie środowiska. Ma to pozwolić na rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa na terenie Europy.

Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza jest niedawno powstałą organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie działalności wytwórczej, gastronomicznej, usługowej, handlowej lub budowlanej. Izbę powołano do współpracy z zagranicą, w tym z przedsiębiorcami lub przedsiębiorstwami mającymi siedzibę w Indiach, a w szczególności w stanie Maharasztra lub Mumbai (Bombaj) czy w New Delhi. W lutym br. przedstawiciele Izby poinformowali, że 100 mln euro chce w Zachodniopomorskiem zainwestować indyjska firma z branży opakowań.

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ son/

+22 Program Batort
Otwierają oddział, żeby zezłomować stępkę promu, która od roku czeka na palenie blach:)
09 marzec 2018 : 19:20 Wójt z Pcimia | Zgłoś
+17 Recykling
Z trudem słuchalem uzasadnień hinduskiej lektorki. Moze dlatego,ze wielokrotnie widziłem złomowe stocznie w Turcji.
Ktos powie,ze mozna to robic lepiej,i ma rację,ale ja sie pytam:jak i za ile?
Prawdą jest ,ze Dunczycy robia to lepiej, ale oni robią to na skale mini.
W ubiegłym roku zakonczono cięcie Costa Concordia 144500 GT,okolo kilometra od centrum Genui.
Jednostkowe przypadki sa na całym swiecie,ale gdy mówimy o skali makro,pojawiają sie Indie, Pakistan i Turcja.
Zmierzam do tego, ze jesli ktoś POTRAFI odnalezć się w tej materii to mu gratuluję.
Szukanie takiej mozliwości u nas uwazam za karkołomne. Odsylam do hasła scrap yard Aliaga"
PS
Szary kadłub przy dzwigu to polski Wieniawski eksploatowany przez C-P (Chipolbrok)
Mieczyslaw
10 marzec 2018 : 19:37 Mieczyslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter