Stocznie, Statki

Hyundai Heavy Industries, największy na świecie koncern stoczniowy, dołącza do rozwijającego się sektora produkcji tzw. scrubberów, czyli płuczek spalin, które ograniczają emisje związków siarki do atmosfery. Stocznia rozpoczęła sprzedaż produktu na początku marca. Oznacza to, że europejskim producentom przybywa konkurent. 

HHI oferuje dwie konfiguracje systemu: bypass - z obejściem oraz in-line jako wstawka. Debiut nie jest zaskoczeniem dla przemysłu stoczniowego, ponieważ może on skorzystać z ogromnego lokalnego portfela zamówień. 

Hyundai utrzymuje, że ich rozwiązanie dorównuje pod względem efektywności europejskim, ale oferuje instalację zajmującą o 35% mniej przestrzeni.

Jak informuje portal TradeWinds, ponad 50% ze 140 zakontraktowanych w zeszłym roku statków zostanie od razu wyposażonych w scrubbery, a 30 będzie przygotowanych do ich ewentualnego zamontowania.  

Giganci z branży żeglugowej oczekują, że coraz więcej stoczni zaangażuje się w produkcję płuczek spalin. Mówi się także, że niektórzy armatorzy rozważają zainwestowanie w dostawców scrubberów. Navig8 został uznany za jednego z nich. Armator wybrał PT Feen Marine z Indonezji, aby ten zainstalował płuczki spalin na nowych tankowcach z serii MR (Medium Range) i LR2 (Long Range2).

Na świecie jest około 40 producentów płuczek spalin, 10 pochodzi z Korei Południowej, a za najpopularniejszych europejskich dostawców uznaje się koncern Wartsila, Alfa Laval i Clean Marine. 

Instalacje systemów odsiarczania spalin na statkach coraz częściej pojawiają się wśród prac zlecanych stoczniom remontowym (jako tzw. retrofitting). Warto dodać, że do takich stoczni należy Gdańska Stocznia Remontowa SA, która jest europejskim liderem w montażu scrubberów na jednostkach pływających. Pierwsze instalacje zaczęła przeprowadzać już w roku 2013, czyli na dwa lata przed wejściem w życie tzw. "dyrektywy siarkowej" w strefach SECA, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Do tej pory stocznia ta zainstalowała na statkach różnych armatorów łącznie 50 takich systemów.

Czytaj także: ''Remontowa'' SA - pierwsze scrubber'y instalowane w Polsce

AL, TradeWinds

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter