Stocznie, Statki

We wtorek 5 grudnia br. szef sztabu Armii Ludowej i wiceminister Obrony Narodowej Algierii i generał Ahmed Gaïd Salah, przybył na pokład zbudowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding SA żaglowca El-Mellah, który 2 grudnia br., po 16 dniach rejsu z Gdańska dopłynął do portu macierzystego w Algierze.

Przypomnijmy, że okręt wypłynął z Gdańska do portu w Algierze 17 listopada. Dziewiczy rejs przebiegł bez zakłóceń. W drodze do Algieru El-Mellah zawinął do portu w hiszpańskiej Corunie. Załodze algierskiej towarzyszyło w pierwszym rejsie ośmiu wysoko wykwalifikowanych członków ekipy technicznej z Polski.

5 grudnia generał Ahmed Gaïd Salah wszedł na pokład podczas roboczej wizyty jaką złożył w siedzibie Dowództwa Marynarki Wojennej Algierii. W towarzystwie dowódcy sił morskich tego kraju generała Mohameda Larbi Haouli, przeprowadził inspekcję nowego żaglowca inaugurując tym samym jego wejście do służby.

Jak informuje oficjalny portal algierskiego MON (www.mdn.dz), szef sztabu spotkał się z załogą, kadrą dowódczą i personelem Marynarki Wojennej, wygłosił przemówienie, po którym odbyła się wideokonferencja z udziałem zespołu szkół morskich i jednostek sił morskich.

- Na wstępie chciałbym przekazać gorące gratulacje całej załodze żaglowca, za perfekcyjne wypełnienie misji jego przyprowadzenia do Algieru zgodnie z harmonogramem (...) El-Mellah reprezentuje szkołę (Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Tamenfoust - dop. red.), dla której zadbaliśmy o to, aby była wyposażona w najnowocześniejsze narzędzia edukacyjne i środki, umożliwiające oswojenie kadetów ze środowiskiem morskim, nauczenie ich specyfiki żeglugi morskiej i wyposażenie w praktyczną wiedzę zawodową - mówił szef sztabu algierskiej armii.

Podkreślił przy tym, że praktyka na El-Mellahu wspomoże realizację programów gotowości bojowej i zwiększy sprawność działania przyszłych marynarzy, czyniąc ich zdolnymi do prowadzenia różnych operacji na morzu oraz stawiania czoła trudnościom podczas wykonywania przydzielonych zadań.

Generał Salah stwierdził ponadto, że El-Mellah to najnowszy przykład wysiłków na rzecz modernizacji armii Algierii, realizowanych zgodnie z wytycznymi najwyższych władz tego kraju.

- Poszerzanie wiedzy praktycznej i nabywanie przez kadetów nowych doświadczeń na morzu obok dotychczasowego kształcenia teoretycznego, to czynniki, które legły u podstaw naszej decyzji o zakupie „szkoły pod żaglami”.

Pod koniec spotkania wiceminister algierskiego MON życzył powodzenia i owocnej służby dowódcy żaglowca El-Mellah oraz jego załodze, zachęcając do dbałości o jednostkę.

Żaglowiec powstał w stoczni Remontowa Shipbuilding w ramach projektu budowy koordynowanego przez Cenzin (Grupa PGZ). Wartość kontraktu to ponad 40 mln EUR, co stanowi największy wartościowo projekt eksportowy polskiej branży zbrojeniowej w 2017 roku.

Oprac. GL  na podst. źródeł: www.mdn.dz, Cenzin

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2549 4.3409
EUR 4.634 4.7276
CHF 4.6547 4.7487
GBP 5.2397 5.3455

Newsletter