Stocznie, Statki

W sobotę, 15 lipca br. po południu ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA i z portu Gdańsk wyszedł żaglowiec szkolny El-Mellah, rozpoczynający cykl prób morskich. W pierwszym etapie odbędą się m.in. testy osiągów i charakterystyk manewrowych oraz próby napędów i urządzeń.

W dalszej kolejności planowane są próby takielunku i ożaglowania połączone ze szkoleniem i oswajaniem się z żaglowcem jego docelowej załogi - algierskich kadetów, którzy od kilku miesięcy przyjmują edukację na Akademii Morskiej w Gdyni, w tym szkolenia na Darze Młodzieży. Poza budową statku, kontrakt obejmuje również szkolenie członków załogi i kadetów, które przeprowadzane jest we współpracy z Akademią Morską w Gdyni.

Trzymasztowa fregata zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding, nosić będzie imię El-Mellah, co w języku arabskim znaczy "Żeglarz".

Zgodnie z nazwą służyć on będzie kadetom algierskiej akademii marynarki wojennej w  doskonaleniu rzemiosła morskiego i nawigacyjnego.  Dodatkowo, jak większość statków żaglowych będzie on pełnić funkcje reprezentacyjne za granicą oraz uczestniczyć w zawodach i regatach międzynarodowych.

Parametry statku, stawiają go w gronie największych żaglowców szkolnych na świecie.  

Autorem koncepcji i projektu technicznego statku jest inżynier Zygmunt Choreń, uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów statków żaglowych na świecie.

rel (Remontowa Shipbuilding), PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Video: Choreń Design & Consulting

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2428 4.3286
EUR 4.6319 4.7255
CHF 4.6438 4.7376
GBP 5.2516 5.3576

Newsletter