Stocznie, Statki

Wykonawca instalacji Siem Offshore Contractors rozpoczął układanie pierwszej wewnętrznej sieci kabli (inter-array) w ramach budowy morskiej farmy wiatrowej Nordsee One (Nordsee ONE IAG - N1).

W ramach prac połączone zostaną pięćdziesiąt cztery turbiny z podstacją morską przez dziesięć ciągów kabli o łącznej długości ok. 70 km – to więcej niż długość Eurotunelu, łączącego Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii.

Do działań zatrudniono niedawno przekazany przez stocznię Remontowa Shipbuilding zaawansowany kablowiec Siem Aimery. Tim Kittelhake, dyrektor operacyjny w Nordsee One GmbH wyjaśnił, że w ciągu ostatniego miesiąca udało się zainstalować wszystkie 54 fundamenty dla wież turbin wiatrowych, jak również fundament dla morskiej podstacji elektro-energetycznej. - Obecnie rozpoczynamy proces układania kabla. Oczekujemy, że ten zakończy się jeszcze tej jesieni – dodaje Kittelhake.

Wykonawcy dostarczą i zainstalują wewnętrzne sieci kabli dla Nordsee One. Mają one średnicę do 160 mm. Warstwa oplotu z drutu stalowego chroni wysoko-wydajne połączenia elektryczne przed ekstremalnymi warunkami, które mogą wystąpić szczególnie podczas instalacji.

- Wszystkie 54 Turbiny wiatrowe zostaną połączone za pomocą wewnętrznej sieci kabli, a wygenerowana moc będzie przekształcona w napięcie przesyłowe 155 kV - dodaje Pierre Lestienne, dyrektor zarządzający Nordsee One GmbH.

Do zadań, oprócz zbudowanego w Polsce Siem Aimery, zatrudniono jednostkę Siem Moxie. To specjalistyczny statek wykorzystywany do bezpiecznego transportu personelu oraz sprzętu na instalacje morskich farm wiatrowych i fundamentów. Z jego aktywnym systemem kompensacji ruchów "Uptime Gangway System" jest w stanie zrealizować w ciągu 24 godzin do 54 połączeń z pośrednimi podstawami wież wiatrowych.

Jednak za generalną właściwą pracę układania podmorskich łączy kablowych odpowiedzialny jest statek zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding. Został on przekazany armatorowi Siem Offshore w kwietniu 2016 r.

Farma wiatrowa Nordsee One znajduje się około 40 kilometrów na północ od wyspy Juist w niemieckiej części Morza Północnego. Jest własnością Northland Power Inc. (85%) oraz RWE International SE (15%),

Szerzej o statku typu cable lay vessel (CLV) Siem Aimery można przeczytać we wcześniejszych publikacjach Portalu Morskiego:

Siem Aimery - najdroższy produkt polskich stoczni na próbach morskich
Próby morskie systemu kablowego na statku Siem Aimery
Morski "mercedes" z polskiej stoczni przekazany klientowi [VIDEO]

rel (RWE Innogy, Siem Offshore), PBS, AL
Fot.: RWE Innogy

0 Wiatraki
Co to jest 155 kV przez 54 wiatraki ???
Na farmie gdzie pracuję 15 wiatraków daje napięcie 180 mV.
Dodam tylko że jest to okres prób, bo gdy oddane będzie całe pole to na wiele większą moc będzie pracowało około 450 wiatraków.
Chyba że mają wiatraczki z odpustu.
13 czerwiec 2016 : 05:45 Windly | Zgłoś
0 moc vs napiecie
a co ma " piernik do wiatraka" , Napiecie przesylowe to jedno a moc elektrowni to drugie, napiecie przesylowe nie ma bezposredniego zwiazku z iloscia wiatrakow i ich moca. beda przesylac po takim napieciu po jakim bede najmniejsze straty....
13 czerwiec 2016 : 10:35 chyba sie nie myle? | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter