Stocznie, Statki

850 ton waży największa wybudowana w Polsce trafoplatforma. To jeden z elementów morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund. Konstrukcja powstała w Stoczni Gdańsk i jej chojnickim oddziale. Zamówienie zrealizowano dla skandynawskiego odbiorcy, a 15 listopada odbędzie się uroczyste przekazanie kolosa - informuje portal RynekInfrastruktury.pl.

Posadowiona na niemieckim obszarze Morza Północnego (niedaleko wyspy Borkum) trafostacja Borkum Riffgrund będzie mieć za zadanie gromadzenie prądu z morskiej farmy, liczącej docelowo 80 wiatraków. Będzie to jedna z największych farm wiatrowych w Niemczech o mocy 320 MW.

- Trafoplatforma to w dużym uproszczeniu ogromny kondensator, albo inaczej rodzaj małej elektrowni. Dzięki zainstalowanemu na swoich pokładach sprzętowi, w tym m.in. agregatom „zbiera” prąd z wież wiatrowych i przesyła energię przewodem na ląd. Ciekawostką jest również to, iż do tej pory trafoplatformy były produkowane w Polsce tylko w częściach (2 lub 3). Nasza jest największą trafostacją zbudowaną w całości - wyjaśnia dyrektor chojnickiego oddziału SG, Marcin Garus.

Farma niedaleko wyspy Borkum zajmować będzie powierzchnię prawie 35 km kwadratowych. Rocznie może zasilić ok. 330 tys. niemieckich gospodarstw. Końcowe napięcie w linii energetycznej, przesyłającej prąd do odbiorców wyniesie 200 tys. Volt.

Prace nad trafostacją rozpoczęły się w marcu 2012 roku, najpierw w Chojnicach. Zgodnie ze strategią współpracy Stoczni i jej oddziału Mostostal wyprodukowano tam tzw. ,,drobne elementy” o średniej wadze 60 ton. Gotowe elementy z Chojnic sukcesywnie dostarczano do Gdańska, gdzie odbywały się kolejne etapy produkcyjne oraz scalanie elementów.

– Już w kwietniu ruszył front prac dla stoczniowców – opowiada Rafał Rost, dyrektor Biura Konstrukcji Stalowych SG. – Najpierw w hali K1, a w następnej kolejności na Nabrzeżu Kaszubskim, gdzie w ramach inwestycji przygotowano miejsce do scalania wielkogabarytowych konstrukcji, właśnie takich jak trafostacja.

Czytaj więcej na: RynekInfrastruktury.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter