Rybołówstwo

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego zwrócił się przed wyborami do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o objęcie osobistym nadzorem polskiego rybołówstwa, "jako ważnego w każdym kraju elementu bezpieczeństwa żywnościowego, dziedzictwa kulturowego oraz dziedziny gospodarki dającej miejsca pracy zarówno na morzu jak i na lądzie".

Jak czytamy w liście, rybacy weszli w posiadanie dokumentów i informacji wskazujących na celowe działania, które ich zdaniem mają doprowadzić do całkowitej likwidacji polskiej floty rybackiej. W związku z tą sytuacją na początku października na przekopie przez Mierzeję Wiślaną odbył się także protest rybaków przybrzeżnych i małoskalowych. Jak wówczas zaznaczali, chcą godnej pracy i płacy. 

List (na Prośbę Sztabu Kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego) skierowany do prezesa PiS cytujemy w całości poniżej:

"Szanowny Panie Premierze, zwracamy się do Pana z prośbą o objęcie osobistym nadzorem polskiego rybołówstwa jako ważnego w każdym kraju elementu bezpieczeństwa żywnościowego, dziedzictwa kulturowego oraz dziedziny gospodarki dającej miejsca pracy zarówno na morzu jak i na lądzie. Jako rybacy weszliśmy w ostatnim czasie w posiadanie dokumentów oraz informacji wskazujących na celowe, urzędnicze działania, które mają doprowadzić do całkowitej likwidacji polskiej floty rybackiej. Dokumenty te dostarczamy obecnie do posłów Prawa i Sprawiedliwości w celu przekazania ich bezpośrednio do Pana Premiera, ale tocząca się obecnie kampania wyborcza nie sprzyja szybkiemu i rzeczowemu rozwiązaniu naszego problemu, dlatego zdecydowaliśmy się na protest na Przekopie Mierzei Wiślanej, aby z tego miejsca, symbolu polskiej gospodarki morskiej, dotrzeć do Pana Premiera z prośbą o osobisty nadzór nad zarządzaniem polskim rybołówstwem.

Dokumentów świadczących o celowym zamiarze zlikwidowania polskiej floty rybackiej jest tak wiele, że załączymy je wszystkie w osobnej korespondencji, dziś dołączamy do niniejszego pisma kluczowy dowód w tej sprawie, harmonogram wydatkowania unijnych funduszy umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa 4 maja 2023, z którego wynika, że

Departament Rybołówstwa chce przeznaczyć na likwidację polskiej floty rybackiej 339 milionów złotych, a na bezpośrednie wsparcie rybołówstwa tylko 20 milionów.
Zważywszy, że takich działań wobec rybołówstwa jest obecnie dużo więcej i mają one miejsce od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wnioskujemy również o powołanie resortowej komisji specjalnej, która razem z przedstawicielami rybaków dokona oceny nieprawidłowości wydatkowania funduszy rybackich w poprzednim okresie.

Ostatnie nasze spotkania z Ministrem Robertem Telusem wykazały, że nie tylko rybacy są oszukiwani przez urzędników w sprawie unijnych funduszy, lecz również Minister Telus wprost przyznawał, że praktycznie nie są mu znane żadne dokumenty dotyczące funduszy unijnych i działań wobec rybołówstwa, zaprogramowanych przez urzędników Departamentu Rybołówstwa i kierujących nimi Ministra Krzysztofa Cieciórę, uznaliśmy zatem, że skoro Minister Robert Telus jest celowo utrzymywany w niewiedzy w zakresie działań dotyczących precyzyjnie zaplanowanej likwidacji polskiego rybołówstwa pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, to tym bardziej Pan Premier może nic o tym nie wiedzieć.

Zwracamy uwagę na sprzeczność pomiędzy wyborczymi deklaracjami Prawa i Sprawiedliwości dotyczącymi ratowania polskich firm i miejsc pracy, szczególnie w sektorze bezpieczeństwa żywnościowego, z bezwzględnymi działaniami urzędników, którzy chcą, (być może również politycznie), doprowadzić do likwidacji polskie rybołówstwo, które posiada obecnie duże środki unijne na jego wsparcie.

Taka patologiczna sytuacja może mieć miejsce wyłącznie wtedy, kiedy od informacji oraz konsultacji zostaną odcięci zarówno zwykli rybacy, jak i konstytucyjni ministrowie, a decyzje, podział środków finansowych oraz proces legislacyjny mają miejsce poza konstytucyjnymi instytucjami nadzorującymi.

Jesteśmy przekonani, że Pan Premier po wnikliwym rozpoznaniu sprawy zlikwiduje ten szkodliwy dla polskiego rybołówstwa urzędniczy układ, który marnotrawi i blokuje polskim rybakom środki pomocowe tylko dlatego, że grupa osób postanowiła zlikwidować w Polsce rybołówstwo przybrzeżne w celu przejęcia po nim środków unijnych, wykorzystując do tego unijne zakazy połowów, które powinny być nawet z powodów prawnych w całości rekompensowane.

Mamy nadzieję, że podobnie jak w 2007 roku, kiedy Pan Premier osobiście zaangażował się w ratowanie polskiego rybołówstwa przed urzędniczą samowolą Komisji Europejskiej, tak samo obecnie nie pozwoli Pan na likwidację polskiego rybołówstwa, a prospołeczny program Prawa i Sprawiedliwości obejmie wreszcie polskie rybołówstwo i uwolni go od ludzi, którzy od wielu lat działają na jego szkodę.

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego"

 
+7 Klony rekompensatowców
Tylko jakie znaczenie dla "bezpieczeństwa żywnościowego" mają łódki rekompensatowców stojące na podwórkach od wielu lat, lub takie które nigdy ryby nie widziały...

Na łodzie które nie pływają nie powinno być żadnych pieniędzy!
26 październik 2023 : 12:57 młody rybak | Zgłoś
+84 A za czym chcesz pływać jak zakazy są
za majtkami twojej żony?
26 październik 2023 : 20:52 Jogi | Zgłoś
+84 To jakiś żart ?
Na siedem lat ma starczyć te dwadzieścia baniek dla prywatnych biznesów zwanych organizacjami producenckimi ?
26 październik 2023 : 13:16 NowyRybacki | Zgłoś
+151 20 baniek to na waciki
sam Kowalczyk z Wolina wyżerował na rybę na talerzu 15 baniek, a gdzie Wittbrodt, Świontek, Radkowski, Gościniak?
26 październik 2023 : 14:06 MINROL | Zgłoś
+35 Grupy producenckie żerują za kasą w osi 5.
Dlatego ich ten harmonogram nie dotyczy, szczur pomyślał o wszystkim, ciekawe jak wyglądają ich plany produkcji, które im szczur zatwierdza, pomimo, że są zakazy połowów?
31 październik 2023 : 17:26 login | Zgłoś
+91 Kwoty połowowe: Partia Zielonych pozywa rząd i Radę Ministrów UE do sądu.
Partia Zielonych uważa, że ​​polityka rybacka UE skoczyła się po wczorajszej decyzji w sprawie kwot połowowych śledzia i szprota w obszarze Morza Bałtyckiego.
- Morze Bałtyckie znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej i ta decyzja grozi pogrążeniem Bałtyku w chaosie ekologicznym, mówi rzecznik Per Bolund (MP) w ramach wyjaśnienia dla strony pozywającej obecnie rząd i Radę Ministrów UE za decyzje dotyczące połowów kwoty połowowe śledzia i szprota.
Partia Zielonych twierdzi w artykule debatowanym na dn.se, że podjęta we wtorek decyzja Rady Ministrów jest sprzeczna z unijnymi przepisami dotyczącymi rybołówstwa. Dlatego też uważa się, że stanowi to podstawę kontroli sądowej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Per Bolund wskazuje na podobne sprawy, które wzbudziły zainteresowanie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i ma nadzieję, że kontrola Trybunału doprowadzi do wydania wyroku.
- Myślę, że warunki są dla nich całkiem dobre, żeby to wygrać - mówi.
26 październik 2023 : 17:04 Przybrzeżny | Zgłoś
+79 Zmiana władzy
Wszystkie przekręty w rybołówstwie można obecnie zgłaszać do Krzysztofa Brejzy -tel- (22) 459-64-00
27 październik 2023 : 14:40 Zmiana warty | Zgłoś
+65 Słyszę że za kilka dni strajk pod ministerstwem
Mamy nadzieję, że te dwa pisowskie harmonogramy trafią wreszcie do TVNu i zakończą karierę tego śmiecia Radomska.
27 październik 2023 : 20:47 Bolo. | Zgłoś
-8 Polski minister obniżył kwoty śledzia i szprota na Bałtyku- brawo!
"Bałtyk: Rada ustala limity połowowe na 2024 r."

Osiągnięte dziś porozumienie pokazuje, że jesteśmy zdecydowani przeciwdziałać problemom środowiskowym oraz pomóc w odbudowie i ochronie stad ryb w Bałtyku, ale również że chcemy wspierać bałtycką społeczność rybacką. Przyszłe źródła utrzymania rybaków w regionie zależą od długoterminowego zrównoważenia stad ryb – dlatego zadbaliśmy o odpowiednią równowagę między tymi dwiema delikatnymi kwestiami.
29 październik 2023 : 12:13 Obserwator. | Zgłoś
+65 To się porobiło z tym nieszczęsnym harmonogramem ah jo
Nikt o nim nie słyszał a wszyscy o nim wiedzieli haha
29 październik 2023 : 22:04 bolek i lolek | Zgłoś
+117 Na spotkaniu w rzeszeniu we Władysławowie padły odp
Na pytanie rybaka czy prezes zna taki dokument harmonogram, prezes odpowiada żę nie! Po czym kieruje pytanie do siedzącego obok dyrektora Grzegorza a ten odp ja też nie znam! Kolega słyszał że inny Kolega powiedział że zostali nagrani jak kłamią! Teraz to już nikomu nie można ufać. Auuu
29 październik 2023 : 22:24 bolek i lolek | Zgłoś
+7 Panie Ciecióra, czy pan to słyszy?
Prezesi grup producenckich i zespołów doradczych "nic nie wiedzieli" o harmonogramach i rozporządzeniach wykonawczych na miliardy złotych unijnych funduszy, chyba pan teraz wie, jaką rolę wyznaczył panu układ rybny, za kilka dni pozna pan też stanowisko prezesa Kaczyńskiego w sprawie przymusowej likwidacji 300 polskich statków rybackich.
30 październik 2023 : 06:09 Henryk Kwinto. | Zgłoś
+18 Kwinto.
Wolności słowa nie ma na tym portalu a ponoć w Polsce jest DEMOKRACJA. Jeszcze raz się zapytam jaka przymusowa likwidacja polskich statków rybackich, połowa floty rybackiej chce się z kasować lecz nie wszyscy mogą z powodu programów lub nie wypływanych dni w morzu. Kwinto pewnie ci zależy aby środki z kasacji trafiły do milionerów na zakup nowych tirów itp a rybacy pod most . Prezes Kaczyński miał i dalej MA daleko i głęboko POLSKICH RYBAKÓW pokazał to przez 8-lat.
30 październik 2023 : 13:48 zombie | Zgłoś
+38 Bardzo dobry portal ale nie dla chamów i złodziei
Dobrze napisałeś, połowa do kasacji a druga połowa do bankructwa, ani Unia ani Kaczyński takiej polityki nigdy nie prowadzili i nie będą prowadzić, poczytaj sobie ostatni harmonogram, który zrobiło 5 osób o nieznanych nazwiskach i dziś nawet prezesi się ich ze strachu wypierają. W tym harmonogramie jest zapisane dokładnie to co powiedziałeś.
30 październik 2023 : 15:00 Jogi | Zgłoś
+66 Czy ktoś pytał litewskiego komisarza...
jakim sposobem zaliczyć dni połowowe skoro już są zakazy na łososie, dorsze, śledzie zachodnie, a ponadto on dąży do wprowadzenia zakazów połowów śledzi wschodniobałtyckich i szprotów ?
01 listopad 2023 : 09:11 NowyRybacki | Zgłoś
+33 Podobno sekretarka po Wronie zajmuje się tym tematem
Ona teraz wszystkim rządzi w ministerstwie, unijną kasą przede wszystkim.
01 listopad 2023 : 12:03 bosman | Zgłoś
+21 Sekretarka po Wronie
Jak ma taką wiedzę, powinien się nią zająć prokurator, gdzie są przetransferowywane pieniądze z funduszy rybackich, będzie bardzo pomocna. Widać że już nikt nie chce brać odpowiedzialności, została tylko sekretarka po wronie.... ###
01 listopad 2023 : 15:12 Henryk7 | Zgłoś
+17 C o tam Kwinto
Minęło już kilka dni a prezes Kaczyński nic nie wie, a obiecałeś. Całe swoje nędzne życie obiecujesz i obiecujesz odpuść chłopie nikt cię już nie chce.
03 listopad 2023 : 12:52 zombie | Zgłoś
-52 PUNKTACJA ZA ZŁOMOWANIE
Wiek statku rybackiego powyżej 15 lat 5 pkt od 2 do 15 lat 3 pkt. Statek NIE był modernizowany z programu 2014 - 2020 TAK-5 pkt NIE-0pkt I najlepsze Wnioskodawca skorzystał z pomocy finansowej na rozpoczęcie działalności gospodarczej (de minimis)TAK 10 pkt NIE 0 pkt.
03 listopad 2023 : 17:01 zombie | Zgłoś
+38 WAŁKI.
Sami widzicie dla kogo jest kasacja w pierwszej kolejności.!!! Stary stary statek 5 pkt nie modernizowany 5 pkt nie korzystał z de minimis 0 pkt=10pkt Nowy statek 3pkt nie dawno modernizowany 0 pkt SKORZYSTAŁ z de minimis 10 pkt = 13pkt
04 listopad 2023 : 08:40 zombie | Zgłoś
+13 Zombie- 10/10 , kasacja jest dla przetwórstwa i akwakultury.
' Jasne jest, że w obecnym funduszu nacisk będzie
położony na rozwój akwakultury, jako ważnego elementu
sektora dostarczającego coraz większe ilości świeżych ryb,
nie tylko do przetwórstwa, ale bezpośrednio na nasz rynek.
Oczywiście będzie to kontestowane przez sektor połowowy,
ale prognozy na najbliższe lata wyraźnie wskazują, że udział
połowów morskich na cele konsumpcyjne będzie ograniczony
i rekompensowany importem. Protesty rybaków, jakkolwiek
uzasadnione, prawdopodobnie nie przyniosą spodziewanych
przez nich rezultatów. Konieczna będzie spokojna merytoryczna dyskusja, szczególnie z przedstawicielami Komisji
Europejskiej, aby regulacje na najbliższe lata pozwoliły na
w miarę bezbolesne, o ile w ogóle o takim można mówić,
dostosowanie floty do możliwości połowowych w kolejnych
latach. "
Zbigniew Karnicki Wiadomości Rybackie 9/10 2021
04 listopad 2023 : 10:19 Zatokowy | Zgłoś
+32 Panie Karnicki
Pańskie słynne "dostosowanie floty do możliwości połowowych" przy unijnych ograniczeniach zakazach połowów oznacza po prostu likwidację całej polskiej floty rybackiej. Jeżeli użyje się do tego unijnych funduszy to oznacza to, że w Polsce już nigdy nie zostanie wybudowany żaden statek rybacki. Musi pan też pamiętać, że nie wolno porównywać kopalni węgla do rybołówstwa ponieważ węgiel to zasoby nieodnawialne a ryby w zniszczonym przez pana Bałtyku i tak się odnowią, nawet wbrew pańskiej polityce paszowej, którą prowadził pan wszędzie gdzie się dało aż wreszcie Unia Europejska zaczęła robić z tym porządek.
05 listopad 2023 : 08:50 Rybacki | Zgłoś
+6 List do Kaczyńskiego
List do Kaczyńskiego trafił 4 dni temu, dostało go też 40 jego najważniejszych posłów, główne atrakcje już od poniedziałku. W planach jest podobny list do Marka Sawickiego, jako owego ministra rolnictwa, który zna się na unijnych funduszach.
03 listopad 2023 : 18:20 DAR500 | Zgłoś
+17 MAMY PONIEDZIAŁEK
Panie DAR500 czekamy na obiecane atrakcje, znając życie nic się nie wydarzy po za naborem na złomowanie . Z drugiej strony my RYBACY chcielibyśmy poznać treść tego listu bo cały czas robicie coś za plecami bez konsultacji z RYBAKAMI . Zaczynam podejrzewać ,że to znowu jakieś wałki albo gra na zwłokę.
06 listopad 2023 : 07:55 zombie | Zgłoś
+16 WTOREK
Gdzie te główne atrakcje i treść listu do Kaczyńskiego .CZEKAMY.
07 listopad 2023 : 08:45 zombie | Zgłoś
+106 "Radomsko z rybą a talerzu"- tak to chodziło w praktyce
Impreza „Wolin z rybą na talerzu” w Radomsku rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 18.00. Wstęp jest wolny. Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków od kilku lat realizuje projekt promocyjno-edukacyjny pod nazwą „Wolin z rybą na talerzu”. Celem kampanii jest promocja spożywania ryb, pochodzących z lokalnych połowów oraz zwiększenie w odbiorcach świadomości na temat walorów smakowych i zdrowotnych potraw i przetworów z ryb, poławianych i wytwarzanych w regionie.
W ciekawy i nowoczesny sposób pokazujemy rodzicom i dzieciom, że nasza lokalna ryba jest smaczna i zdrowa. Ciekawe inspiracje kulinarne prezentowane przez zaproszonych kucharzy to możliwość przekonania się, że "Rybka w 10 minut" to nie tylko propozycja niedzielnego obiadu. Serdecznie zapraszam radomszczan w niedzielę do Parku Świętojańskiego - mówi Krzysztof Ciecióra, Wiceminister Rolnictwa I Rozwoju Wsi.
30 październik 2023 : 10:09 Zatokowy | Zgłoś
+18 Polscy rybacy szybsi od nowego rządu
Wsadzili ministra do prokuratury zanim to było modne.
05 listopad 2023 : 18:43 Piter | Zgłoś
+61 Pytanie do ministra Telusa
Panie Telus, dlaczego harmonogram unijnych funduszy zawiera tylko 30 procent wszystkich środków na 2021-2027, dla kogo kisi pan te pozostałe 70 procent. Harmonogram powinien być rozpisany od razu na całość programu i w miarę potrzeb później można go zmieniać.
31 październik 2023 : 10:14 Ostowy | Zgłoś
+47 Departament i Telus ukrywają przed rybakami unijne dokumenty
"Baltic Sea: Agreement reached on 2024 fishing opportunities" - 24 october 2023


"Fundusze UE można wykorzystać do wspierania rybaków i kobiet na Morzu Bałtyckim, w przypadku gdy ich państwo członkowskie uruchomi program tymczasowego zaprzestania połowów w ramach unijnego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EMFAF). "

Takie właśnie dokumenty są ukrywane przed rybakami
02 listopad 2023 : 08:49 Poinformowany | Zgłoś
+5 Marek Sawicki został marszałkiem Sejmu
Opatrzność czuwa nad polskimi rybakami.
07 listopad 2023 : 09:30 DAR500 | Zgłoś
+18 Poprosimy o treść listu
który wysłaliście do karakana
07 listopad 2023 : 10:09 Marynarzyk | Zgłoś
+16 NA JEDEN MIESIĄC
PRZYPOMINAM 804/2007 pod karami dla rybaków podpisał się Marek Sawicki. A ty DAR500 jak chorągiewka jak nie Kaczyński to Sawicki nie baw się w Kukiza.
07 listopad 2023 : 20:13 zombie | Zgłoś
+14 Kaźmirz Plocke, kukła na smyczy MIRu
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/25604-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku

"Uprzejmie informuję Pana Ministra, że zgodnie z danymi wprowadzonymi na podstawie stron dzienników połowowych, do Systemu Informacji Rybołówstwa Morskiego, wykorzystanie kwoty połowowej dorszy w 2007 roku (stan z 15.01.2008) przedstawia się następująco:

Rejon 22-24 - kwota do odłowienia 2287 ton - kwota odłowiona 2158 ton - wykorzystanie kwoty 94 procent.
Na podstawie informacji otrzymanych z komisji wynika, że strona polska powinna wprowadzić do Europejskiego Systemu Wymiany Danych Rybackich dane, z których wynikałoby przełowienie ogólnej kwoty połowowej o wynegocjowane 8 tysięcy ton. Jednakże należy podkreślić, że z oficjalnych danych krajowego Systemu Informacji Rybołówstwa Morskiego wynika, że w 2007 roku statki pływające pod polską banderą złowiły 8581 ton dorszy z podobszarów 25-32.
08 listopad 2023 : 01:39 Darłowo | Zgłoś
+6 Wyborcza.pl
Sawicki:Morawiecki rządu nie stworzy. Apeluję,niech skróci swe męki,nie ciągnie tej farsy.
08 listopad 2023 : 09:10 zombie | Zgłoś
+3 Otrzymał zaszczyt i pokazał ile naprawdę jest wart.
Google będzie to pamiętać ...

wiadomosci.wp.pl/plan-sawickiego-do-kosza-marszalek-senior-zaskoczyl-kolegow-ws-wotum-nieufnosci-dla-rzadu-6960935208815264a
09 listopad 2023 : 02:37 NowyRybacki | Zgłoś
+68 Coś wam powiem , złodzieje z DR
Jeżeli dalej będziecie zaszczuwać rybaków to do Brukseli pójdzie takie pisemko, że kasy nie weźmie nikt, ani karpiarz ani przetwórca ani żaden cwaniak od pisania programów. Ostrzegam.
02 listopad 2023 : 12:49 Hankel | Zgłoś
0 "ryba w piątek, ryba w Świątek
mp3 ...
07 listopad 2023 : 19:23 Hankel | Zgłoś
+7 Światek nagrywa spotkania z rybakami?
To już jest naprawdę kompletne dno.
09 listopad 2023 : 16:14 Zatokowy | Zgłoś
+43 Czytam, że Piotruś Pan ze Słupska skasował swojego kolegę z MINROLU
Wyjątkowo mądry ruch na koniec kadencji, nowy rząd będzie bardzo potrzebował realnych wałów poprzednich ministrów a esesman z radomska jest do tego idealny.
08 listopad 2023 : 20:34 Krzysztof. | Zgłoś
+31 Wywalili go bo zaraz walnie afera
ale dla niego przygoda z polskimi rybakami dopiero się zaczyna. Pożegnał się dziś na fejsbuku, 3 dni po wypierdółce, o rybołówstwie ani słowa, dobrze wiedział jaki wózek i dla kogo ciągnie.
09 listopad 2023 : 14:54 Boleck | Zgłoś
+27 Skończy się ekipa cwaniaków
Jak zgłaszać nadużycia do OLAF-u
Można skontaktować się z nami anonimowo, bez jakichkolwiek formalności. Ważne jest, aby podane informacje były w miarę możliwości dokładne i szczegółowe (o ile to możliwe warto załączyć istotne dokumenty). Z OLAF-em można komunikować się w dowolnym z 24 języków urzędowych UE.

Nadużycia można zgłaszać w następujący sposób:

Online za pośrednictwem systemu zgłaszania nadużyć finansowych (system anonimowy; umożliwia bezpieczne przekazywanie dokumentów)

Przejdź do systemu zgłaszania nadużyć

Więcej informacji na temat systemu zgłaszania nadużyć finansowych

Pocztą

European Commission
European Anti-Fraud Office (OLAF)
1049 Brussels
Belgia
10 listopad 2023 : 10:08 Henryk7 | Zgłoś
+17 20 lat złodziejstwa
20 lat okradali małych przetwórców, karpiarzy i rybaków, na koniec zapłaci za to Kaczyński, którego wyrolowal głupek z Radomska
11 listopad 2023 : 12:22 Bolo. | Zgłoś
+11 Kaczyński rewelacyjny z Krakowa
Wszystkie pisowskie śmieci, które spowodowały utratę władzy idą do kasacji.
11 listopad 2023 : 19:20 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter