Rybołówstwo

Niemieccy rybacy złowili w 2022 r. znacznie mniej ryb niż w poprzednich latach - wynika z rządowych statystyk opublikowanych w poniedziałek.

Pomimo spadku wielkości połowów, rybacy uzyskali większe przychody, ponieważ ceny gwałtownie wzrosły. Niemieccy rybacy osiągnęli wartość sprzedaży prawie 190 milionów euro (207 milionów dolarów), czyli o około 16 proc. więcej niż w 2021 roku.

Według niemieckiego Urzędu ds. Rolnictwa i Żywności (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung - BLE), wskaźniki połowów spadły jednak o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosły łącznie 150 249 ton ryb od rybaków przybrzeżnych na Bałtyku i Morzu Północnym oraz dalekomorskich.

"Zmniejszone kwoty połowowe i skrócone okresy połowowe, a także roczne wahania spowodowane wpływami środowiska, odgrywają znaczącą rolę wśród przyczyn spadku ilości wyładowywanych po połowach ryb" - stwierdziła agencja w swoim rocznym raporcie.

Na zdjęciu trawler-przetwórnia Cuxhaven (nr IMO 9782778; rok budowy 2014; GT 3969; nośność 1500 t) jeden z większych statków rybackich pod niemiecką banderą eksploatowany przez jednego z największych operatorów floty połowowej w Niemczech - DFFU (Deutsche Fischfang-Union), należący jednak (podobnie jak DFFU, jako spółka zależna) do islandzkiego armatora Samherji hf.

dpa

Fot.: DFFU

 
+21 Rządy ministra Ciecióry- policyjny negocjator z Gdańska
https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/rybolowstwo/53945-rybacy-do-rzadu-wypelnic-porozumienie-blokada-trasy-na-polwysep-helski
22 sierpień 2023 : 12:05 Henryk Kwinto. | Zgłoś
+19 Info dla śmiecia Ciecióry
https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/inne/54046-wraz-z-ocieplaniem-sie-klimatu-rosnie-liczba-rekinow-waleni-i-delfinow-przy-brzegu-aglomeracji-lizbony
24 sierpień 2023 : 19:14 Śledziu | Zgłoś
+45 wieloarmatorzy
rybacy rekreacyjni - macie rację że walczycie o zaległe obiecane wypłaty, ale musicie wiedzieć że czynni rybacy komercyjni którzy zostali i pchają ten ciężki wóz swojej działalności nie pozwolą wam na podłączenie się do nowych unijnych funduszy rybackich , jak również panom wieloarmatorom czy wielowłaścicielom jednostek rybackich, których ostatnio przybywa jak grzybów po deszczu. Zostanie tak jak było dotychczas czyli jedna kwota dotacji w danym temacie na jednostkę, jest was kilku to się podzielicie i wszyscy rybacy mówią jednym głosem w tym temacie, stop cwaniactwu i zagarnianiu naszych funduszy przez biznesmenów których stać odkupić kuter i uprawiać fikcję w wypływaniu dni potrzebnych do dotacji.Nowa pula będzie mocno okrojona i nie może trafić do armatorów czy właścicieli z przypadku, chyba że się mylę ? i nadchodzi nowe ? i czas na emeryturę?
22 sierpień 2023 : 14:19 biały kieł | Zgłoś
+81 O co chodzi?
Chodzi o mafię Grenwaldów, Sztormowskich czy Kozłów?
22 sierpień 2023 : 15:38 Ostowy | Zgłoś
+31 Szajka Cieciury
Szajka ministra nie przewidziała, że Kaczor im referendum zrobi
23 sierpień 2023 : 17:38 Bolo. | Zgłoś
+20 Planowana Akcja Protestacyjna 26 sierpnia godzina 11
Szanowni Państwo,

Nadszedł bardzo trudny czas dla polskiego rybołówstwa przybrzeżnego, dlatego też rozumiejąc powagę sytuacji przekazujemy Państwu kilka pierwszych informacji o planowanej akcji protestacyjnej.
Zapraszam do udziału w Proteście Rybaków na najbliższą Sobotę 26 Sierpnia na godzinę 11.
Miejsce Protestu Władysławowo ul. Starowiejska droga do Helu – stacja benzynowa Circle K koło Biedronki.
Szczegółowych informacji odnośnie zgromadzenia udziela Henryk Pozorski kom. 601 218 118 oraz Teresa Ruksztełło kom. 501 668 536.
24 sierpień 2023 : 13:52 Marek1234 | Zgłoś
+20 Planowana Akcja Protestacyjna 26 sierpnia godzina 11
Prosimy o ile to będzie możliwe, aby każdy rybak małoskalowy począwszy do soboty 26 sierpnia 2023 r. wydrukował przygotowane przez środowisko rybaków postulaty strajkowe, oflagował swoją jednostkę pływającą flagami Rzeczypospolitej Polskiej, oflagował swoje miejsce postojowe w porcie. Prosimy o umieszczenie postulatów strajkowych na widocznych miejscach w portach i miejscach Pastwa zamieszkania.

NIE BÓJMY SIĘ WALCZYĆ O SWOJE

To początek akcji protestacyjnej. O Kolejnych krokach i dalszych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Prosimy o przesyłanie na nasz adres zdjęć OFLAGOWANYMI jednostkami pływającymi oraz umieszczonymi na Państwa jednostkach postulatach strajkowych.

JEŻELI SAMI SOBIE NIE WYWALCZYM POMOCY,
JEŻELI SAMI NIE WEŹMIEMY SPRAW W SWOJE RĘCE
NIKT TEGO ZA NAS NIE ZROBI.
24 sierpień 2023 : 13:53 Marek1234 | Zgłoś
+25 Problemy Rybaków
Szanowni Rybacy

Wprowadzone przez Komisję Europejską i Rząd Polski zakazy połowów łososia, dorsza, a w ostatnim czasie i węgorza spowodowały, że polscy rybacy przybrzeżni nie mają już innej drogi niż podjęcie akcji protestacyjnej. Protest ten jest konieczny, ponieważ MY RYBACY nie mamy już z czego żyć, nie mamy na utrzymanie naszych rodzin i naszych jednostek pływających. Jak możemy prowadzić działalność gospodarczą związaną z połowem ryb – jak obowiązuje zakaz ich połowów. Z całą stanowczością należy podkreślić, że polskie rybołówstwo w takich warunkach jakie panują obecnie skazane jest na zagładę i upadłość.

Prowadziliśmy rozmowy, jeździliśmy na Komisje Sejmowe do Warszawy, pisaliśmy pisma. Działania te okazały się niewystarczające. Wszyscy powtarzali – rozumiemy Wasz problem – ale musicie sobie radzić sami.
24 sierpień 2023 : 13:57 Marek1234 | Zgłoś
+26 Problemy Rybaków
Prowadziliśmy rozmowy, jeździliśmy na Komisje Sejmowe do Warszawy, pisaliśmy pisma. Działania te okazały się niewystarczające. Wszyscy powtarzali – rozumiemy Wasz problem – ale musicie sobie radzić sami.

Rozpoczęcie akcji protestacyjnej ma na celu pokazanie wszystkim Polkom i Polakom, że polscy rybacy jeszcze na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na Zalewie Szczeciński i Zalewie Wiślanym jeszcze są. Nie wiemy ile będziemy trwać ale jesteśmy zdeterminowani do walki o godne życie polskiego rybaka. Chcemy nie tylko chronić nasze miejsca pracy ale przede wszystkim nasze dziedzictwo i kulturę narodową.

Nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że za kilka miesięcy, lat – na Morzu Bałtyckim nie będzie polskich rybaków małoskalowych.

Chcemy zainteresować i pokazać, że jeszcze istniejemy i będziemy walczyć o to żeby pozostać i łowić ryby na Morzu Bałtyckim.

Nikt nam nie pomoże jeżeli nie pomożemy sobie sami. Będziemy strajkować do skutku.
24 sierpień 2023 : 13:58 Marek1234 | Zgłoś
+21 Postulaty Strajkowe
Postulaty polskich rybaków przybrzeżnych

1. Rybołówstwo małoskalowe to dobro Narodowe.
2. Uruchomienie i natychmiastowej wypłaty przez rząd RP i Komisję Europejską odszkodowań na rzecz polskich rybaków przybrzeżnych wynikających z obowiązującego na Morzu Bałtyckim zakazu połowu: dorsza, łososia i węgorza.
3. Wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla polskich rybaków przybrzeżnych.
4. Stop niszczeniu polskiej floty rybackiej przez władze RP i UE.
5. Zawieszenie wpłat na rzecz ZUS dla polskich rybaków przybrzeżnych w związku z wprowadzonym zakazem połowu dorsza, łososia i węgorza.
24 sierpień 2023 : 13:59 Marek1234 | Zgłoś
+25 Postulaty Strajkowe cd
6. Zwolnienie polskich rybaków przybrzeżnych z opłat portowych w związku z wprowadzonym zakazem połowu dorsza i łososia.
7. Wprowadzenie programu oddłużeniowego dla polskich rybaków przybrzeżnych, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie w związku z obowiązującym zakazem połowu dorsza, łososia i węgorza na Morzu Bałtyckim.
8. Umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej przez polskich rybaków przybrzeżnych bez żadnych zakazów.
9. Zaprzestanie niszczenia rybołówstwa przybrzeżnego przez przemysł paszowy.
10. Przyznanie polskim rybakom przybrzeżnym, którzy zdecydują się zaprzestać działalność gospodarczą w związku z obowiązującym zakazem połowu dorsza, łososia i węgorza renty „rybackiej”.
24 sierpień 2023 : 14:00 Marek1234 | Zgłoś
+20 Postulaty strajkowe cd
11. Przyznanie polskim rybakom przybrzeżnym odszkodowań w związku z rozwojem energetyki wiatrowej na Morzy Bałtyckim, Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym.
12. Stop dla wyścigów na Zalewie Wiślanym,
13. Zakaz wprowadzania kolejnych jednostek/statków na Zalew Wiślany.
14. Godnej pracy i płacy.
24 sierpień 2023 : 14:00 Marek1234 | Zgłoś
+4 Czy ta strategia jest dobra ?
Czyżby wędkarze i rybacy morscy uznali , że to na Półwyspie Helskim urzędują lub mieszkają Komisarze UE albo ministrowie RP ?
25 sierpień 2023 : 07:35 NowyRybacki | Zgłoś
+32 Najlepsze są rzeczowe negocjacje z normalnym rządem
Minister Ciecióra niestety zrobił z tego żałosną parodię i powołał na szefa Zespołu Doradczego przy Ministrze Rolnictwa swoją kukiełkę, Witbrodtta, który od początku wykonywał zadanie blokowania konsultacji z rybakami w celu prowadzenia polityki rybackiej poza rządem. Doprowadzili nawet do tego, że najważniejszego dla rybaków Zespołu Doradczego przy Ministrze Rolnictwa nie ma do dziś w spisie organizacji konsultujących a jest na przykład Związek Pszczelarzy i inne organizacje, które nie mają nic wspólnego z morzem. W sobotę cała ta ustawka zostanie ujawniona przed całą Polską.
25 sierpień 2023 : 08:08 MINROL | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter