UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa.
Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze. Mechanizm zapewni dotacje krajom rozwijającym się i najsłabiej rozwiniętym, aby mogły korzystać z pomocy technicznej i budowania zdolności w celu wdrożenia zasad określonych w porozumieniu WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa.
Dotacje te uzupełnią i zwiększą inną istniejącą pomoc dostępną na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Zobowiązanie UE zapowiedział wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Valdis Dombrovskis w Davos z okazji spotkania z dyrektor generalną WTO Ngozi Okonjo-Iwealą.
Porozumienie WTO w sprawie subsydiów w sektorze rybołówstwa, które osiągnięto podczas 12. konferencji ministerialnej WTO w czerwcu 2022 r., przyniosło nowe konkretne zasady, które wyeliminują subsydia prowadzące do przełowienia. Jest to pierwsze wielostronne porozumienie WTO wspierające zrównoważony rozwój.
Aby porozumienie mogło wejść w życie, musi zostać przyjęte przez dwie trzecie członków WTO. Na forum WTO trwają również negocjacje w sprawie nierozstrzygniętych jeszcze kwestii związanych z subsydiami dla rybołówstwa, m.in. w sprawie dalszego udoskonalenia porozumienia.
Najważniejsze wyniki 12. konferencji ministerialnej WTO
Mechanizm finansowania rybołówstwa WTO – komunikat prasowy
Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa
rel (Komisja Europejska)