Podczas odbywającego się w dniach 12-14 grudnia posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, państwa członkowskie Rady Europejskiej wzięły udział w konsultacjach trójstronnych mających określić uprawnienia do połowu większości stad handlowych w wodach unijnych i pozaunijnych, w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Ich celem było wypracowanie porozumienia politycznego w sprawie praw połowowych na 2022 r.
Każdego roku w grudniu Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zbiera się, by ustalić limity połowowe na kolejny rok - znane również jako całkowite dopuszczalne połowy (total allowable catch - TAC) - w odniesieniu do większości stad handlowych, czyli eksploatowanych komercyjnie, wraz z kwotami krajowymi dla każdego gatunku.
Limity te mają zapewnić zrównoważoność zasobów rybnych i unijnego sektora rybołówstwa oraz zrównoważyć środowiskowy, gospodarczy i społeczny wymiar rybołówstwa.
Chodzi o stada, którymi UE zarządza samodzielnie, wspólnie z sąsiednimi państwami trzecimi lub na podstawie porozumień zawartych w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.
Do 2020 r. uprawnienia połowowe w Morzu Śródziemnym i Czarnym były ustalane w ramach całościowego porozumienia obejmującego wody unijne i pozaunijne. Od 2020 r. są one przedmiotem osobnego rozporządzenia.
Decyzja Rady opiera się na propozycji opracowanej przez Komisję Europejską z uwzględnieniem najlepszych dostępnych opinii naukowych, celów wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) i maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) dla każdego gatunku.
Podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Rady Europejskiej, ministrowie osiągnęli porozumienie co do uprawnień połowowych w Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym na 2022 r. Rozstrzygnięcie zapadło 14 grudnia i określa limity połowowe dla ponad 200 komercyjnie eksploatowanych stad.
Konsultacje z Wielką Brytanią co do dzielonych stad wciąż trwają, dlatego przez 3 pierwsze miesiące 2022 r. będą obowiązywać tymczasowe limity połowowe do czasu ostatecznego porozumienia. Dla większości gatunków ustalono je na poziomie 25 procent zeszłorocznych limitów, uwzględniając specyfikę łowisk sezonowych.
"Porozumienie jest wynikiem ciężkiej pracy i dobrej woli wszystkich stron. Jak twierdzi Rada Europejska - pozwoli utrzymać zasoby rybne na zrównoważonym poziomie, a równocześnie ochroni źródło utrzymania wielu europejskich flot rybackich" - powiedział Jože Podgoršek, słoweński minister rolnictwa.
Atlantyk i Morze Północne
W całkowitych dopuszczalnych połowach (TAC), którymi UE gospodaruje samodzielnie, dokonano następujących zmian:
- TAC na solę zmniejszono o 36% w północnej i środkowej części Zatoki Biskajskiej oraz utrzymano w wodach zachodnioirlandzkich i w obszarze Porcupine Bank
- TAC na rdzawca w Zatoce Biskajskiej i wodach portugalskich utrzymano
- TAC na morszczuka australijskiego zmniejszono o 8%
- utrzymano zakaz ukierunkowanych połowów dorsza, a TAC na przyłowy dorsza w cieśninie Kattegat zmniejszono o 21% (statki uczestniczące w próbach zdalnego monitoringu elektronicznego są objęte przepisami szczególnymi)
- TAC na homarca w jednostce funkcjonalnej 31 wzrósł o 2000%.
Inne elementy propozycji to m.in.:
- utrzymanie środków dotyczących węgorza europejskiego, z 3-miesięcznym zamknięciem obszaru, by mogły się odbyć konsultacje z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami co do optymalnego sposobu gospodarowania tym stadem w związku z niepokojącymi opiniami naukowymi
- środki ochrony malejącego stada dorsza w Morzu Celtyckim, a równocześnie umożliwienie statkom UE dalszych połowów gatunków o rosnącej liczebności, np. witlinka.
Morze Śródziemne i Czarne
Rada postanowiła zmniejszyć nakład połowowy względem stad dennych w zachodnim Morzu Śródziemnym o 6 %, zgodnie z obowiązkiem prawnym UE, by do 2025 r. osiągnąć maksymalny podtrzymywalny połów tych gatunków. Redukcja będzie dotyczyć trawlerów. W przypadku taklowców maksymalny nakład połowowy będzie się opierać na liczbie dni połowowych między 1 stycznia 2015 r. a 31 grudnia 2017 r. Ministrowie postanowili też wprowadzić maksymalne limity połowowe dla bladoczerwonej krewetki głębinowej i czerwonej krewetki głębinowej.
W Morzu Czarnym Rada dokonała transpozycji unijnych kwot turbota ustalonych w zrewidowanym wieloletnim planie zarządzania oraz utrzymała limity połowowe dla szprota z poprzedniego roku.
Co dalej?
Rozporządzenie zostanie sfinalizowane w Radzie pod kątem prawno-językowym, po czym zostanie formalnie przyjęte w procedurze pisemnej na jednym z najbliższych posiedzeń Rady i opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Przepisy będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r.
rel (Rada Europejska)
Dodatkowe informacje:
- Unijna gospodarka rybna
- Proponowane rozporządzenie Rady ustalające uprawnienia do połowów na rok 2022 w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii
