Rybołówstwo

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

Program MSC to niezależny program certyfikacji zrównoważonego rybołówstwa. Jego symbol - niebieskie logo MSC – którym oznaczane są produkty rybne, jest dla konsumentów potwierdzeniem, że są one produkowane na bazie ryb z połowów, które nie naruszają kondycji dzikich populacji ryb oraz mają mniejszy wpływ na inne zwierzęta morskie i cały ekosystem. Dzięki temu konsument zyskuje pewność, że jego konsumpcja nie czyni szkody środowisku naturalnemu.

MSC dla szprota to drugi, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, certyfikat przyznany naszej organizacji połowowej. Pierwszy dotyczył ryb płaskich tj. turbota, storni i gładzicy – mówi Marcin Radkowski, prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb i dodaje: - Podejmując się wyzwania przystąpienia do procesu certyfikacji MSC, chcieliśmy potwierdzić, że kondycja zasobów Morza Bałtyckiego nie jest aż taka zła, jak to czasami kreują media, a także to, że my jako rybacy robimy wszystko co możliwe, żeby ten nasz polski skarb narodowy był w jak najlepszym stanie. I to nie tylko jest kwestia odpowiedzialności społecznej. Od stanu Bałtycku zależy nasza praca i egzystencja naszych rodzin. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw proekologicznych, których celem jest utrzymanie wód i zasobów morskich Bałtyku w jak najlepszej kondycji.

Otrzymanie certyfikatu MSC jest zwieńczeniem wielomiesięcznego procesu oceny, który rozpoczął się w maju 2019 r. Aby zagwarantować bezstronność, wiarygodność oraz przejrzystość procesu, ocena została przeprowadzona przez niezależnych audytorów z jednostki certyfikującej Global Trust, a w otwartych publicznych konsultacjach wzięli udział przedstawiciele instytucji naukowych, administracji oraz organizacji zajmujących się ochroną środowiska - mówi Anna Dębicka, dyrektor Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej.

Certyfikat MSC został przyznany na 5 lat, a polscy rybacy będą poddawani corocznym audytom kontrolnym. Dodatkowo zobowiązani są oni do spełnienia 4 warunków certyfikacji dotyczących kondycji poławianego stada oraz wpływu połowów na gatunki zagrożone lub podlegające ochronie oraz cały ekosystem. Warunki te muszą zostać spełnione w określonym terminie, a postępy w ich realizacji będą weryfikowane w trakcie corocznych audytów.

Taki mały, taki ważny

Niewielki szprot jest, obok śledzia i storni (popularnej flądry), najczęściej poławianym gatunkiem w naszym rejonie Bałtyku. Tylko w 2020 roku jego spożycie w Polsce wyniosło 1,09 kg na osobę (zaraz po śledziu, makreli i mintaju). Konsumenci cenią sobie nie tylko jego wyrazisty smak i soczyste mięso. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z jego wartości odżywczych.

Szproty zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, zapewniające prawidłową pracę serca i mózgu. Są też bogate w witaminy, minerały oraz inne składniki odżywcze. Po szproty, z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego, sięgać powinny kobiety w ciąży oraz dzieci, u których ryby wspomagają prawidłowy rozwój układu nerwowego. Lekarze polecają szproty również osobom zmagającym się z osteoporozą, bo jak żadne inne ryby tak bardzo nie działają na wzmacnianie kości.

Teraz kupując szprota bałtyckiego z certyfikatem MSC nie tylko będziemy mieć pewność, że czynimy dobrze dla naszego organizmu, ale także że nie robimy szkody środowisku naturalnemu Morza Bałtyckiego.

rel

+64 Nie ma to -
jak zacząć dzień od kabaretu.
23 listopad 2021 : 08:23 Ukasz 007 | Zgłoś
+39 Radkowski nie jest postacią kabaretową
Jest niezwykle groźnym człowiekiem, który za pomocą papierowych certyfikatów chce oszukiwać Unię Europejską, że na Bałtyku jest wszystko w porządku. Przyczynia się tym do dalszego niszczenia ekosystemu Bałtyku i rybaków przybrzeżnych. Na szczęście Unia Europejska w. ogóle nie wie o istnieniu tego człowieka i zamyka połowy kolejnych gatunków ryb, żeby ratować Bałtyk a kraje skandynawskie już od wielu lat zakazują połowów szprota na Bałtyku Zachodnim.
23 listopad 2021 : 08:57 Rybacki | Zgłoś
+135 Ogólnopolski protest polskich rybaków przybrzeżnych
Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego informuje wszystkich polskich rybaków, że w niedzielę 28 listopada 2021 roku w godzinach od 13.00 do 15.00 odbędzie się we wszystkich polskich portach rybackich ogólnopolski protest ostrzegawczy rybaków przeciwko działaniom Departamentu Rybołówstwa w Warszawie, które przez wiele lat doprowadziły do bankructwa polską flotę rybacką oraz uniemożliwiają obecnemu rządowi i Unii Europejskiej podjęcie skutecznych działań umożliwiających ratowanie naszego rybołówstwa. Protest odbędzie się poprzez wypłynięcie z portu na redę. Więcej informacji będzie można uzyskać u portowych przedstawicieli protestu.

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego

Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych
23 listopad 2021 : 10:08 Darłowo | Zgłoś
+37 Protest w niedzielę
Ten protest jest ostatnim jeśli się nie ogarniemy. Kto ma rozum dziś wspiera działania Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych. Żaden prezes czy Jurek nie dadzą rady zmobilizować ludzi. Powodzenia trzymajmy się bo jest szansa wygrać z tym departamentem. Kaczor jak się dowie to ich ustawi do kąta.
24 listopad 2021 : 08:06 sygnalista | Zgłoś
+38 Ważne oświadczenie rybaków, brak konsultacji społecznych, podpisy będą zbierane na proteście w niedzielę
Port........................ 28.11.2021


Oświadczenie polskich rybaków dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Ja niżej podpisany oświadczam, że nie brałem udziału w żadnych spotkaniach z pracownikami
Departamentu Rybołówstwa, wynikających z zasady partnerstwa zawartej w Rozporządzeniu Delegowanym UE
240/2014 , dotyczących konsultacji społecznych Unijnego Programu Rybackiego na lata 2021-2027 oraz nie jest mi
wiadomo aby takie konsultacje mały w ogóle kiedykolwiek miejsce.

Podpisy rybaków
24 listopad 2021 : 09:05 Darłowo | Zgłoś
+11 Czyli w niedzielę w kończymy to państwo w państwie?
Czas najwyższy, to już 30 lat będzie jak czerwone kleszcze okradają rybaków.
24 listopad 2021 : 16:29 Krótki | Zgłoś
-5 Czym?
Czym chcesz to skończyć? Tym, że ileś tam łódek wypłynie na redy tak wielkich portów jak Ustka czy Darłowo, a potem wróci? Kogoś to obejdzie? Ktoś się tym przejmie? Może jakaś atrakcja dla turystów na plaży z tego będzie i tyle. Jak ktoś zrobi fotkę i wyśle do Departamentu to jest jakaś szansa, że się dowiedzą. W poniedziałek, jak przyjdą do pracy.
24 listopad 2021 : 19:54 Gryf | Zgłoś
+11 Kabaret czy to już norma?
Panowie czy to prawda że jutro w porcie Władysławowo zbiera się jakaś grupa do dzielenia limitami? Co to wogole jest. To już nie minister dzieli tylko jakaś grupa ludzi. A co na to zespół doradczy. Mieliście bronić interesów rybaków a pozwalacie na takie szopki? A może Pani Dyrektor departamentu się wypowie kto ma kompetencje do dzielenia limitami w naszym kraju.
24 listopad 2021 : 18:00 sygnalista | Zgłoś
+9 Chodzi o podział paszy
paszówka chce wykorzystać zamieszanie i podzielić sobie kwoty, przecież nic innego nie można łowić i dzielić.
24 listopad 2021 : 19:17 Przybrzeżny | Zgłoś
+11 Artykuł o strajku
Dlaczego zniknął artykuł o niedzielnym strajku ????
24 listopad 2021 : 19:03 Knaga | Zgłoś
+5 Tu wszystko ginie
Wszystko ginie co jest komuś niewygodne
24 listopad 2021 : 19:52 Bogusław Poszewiecki | Zgłoś
+9 Cenzura
Kto wpłynął na usunięcie artykułu o proteście rybaków na portalu?
24 listopad 2021 : 19:49 Rybak 100 | Zgłoś
+5 Usuwanie artykułów oznacza koniec warszawki
silny, bezczelny złodziej nigdy nie musiał nic usuwać, słaby złodziej musi zachowywać się jak szczur Łukaszenka.
24 listopad 2021 : 20:04 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter