Rybołówstwo

Bankructwo polskiego rybołówstwa i brak szans na rozwój gospodarki rybackiej - to podstawowe powody protestu ostrzegawczego, zapowiedzianego na niedzielę 28 listopada w polskich portach morskich. W godzinach od 13 do 15 rybacy mają wypłynąć na redy portów.

We wszystkich polskich portach rybackich odbędzie się 28 listopada ogólnopolski protest ostrzegawczy rybaków - czytamy w komunikacie Sztabu Kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego. - Chodzi o działania, które po wielu latach doprowadziły do bankructwa polską flotę rybacką oraz uniemożliwiają obecnemu rządowi i Unii Europejskiej podjęcie skutecznych działań, umożliwiających ratowanie naszego rybołówstwa. Protest odbędzie się poprzez wypłynięcie z portu na redę.

Rybacy nie chcą blokować portów ani podejmować drastycznych działań. Niedzielny protest ma być sygnałem dla rządu, że polskie rybołówstwo boryka się od lat z problemami, które do tej pory nie zostały rozwiązane.

Od wielu lat ograniczane są połowy ryb na Bałtyku. Od prawie dwóch lat obowiązuje zakaz połowu dorszy, a od 2022 roku wejdzie również zakaz połowu łososia. Ograniczane są możliwości połowowe i wprowadzane coraz to nowe czasowe zakazy połowowe (od 2022 roku mają wejść dodatkowe ograniczenia związane z ochroną morświna).

We wtorek na spotkaniu środowiska rybackiego w Ustce armatorzy kutrów rozmawiali o przyszłości rybołówstwa. Większość z obecnych szykuje się do złomowania swoich jednostek. Część przedstawicieli środowiska uważa również, że aby protest był zauważalny powinien być silniejszy.

- Powinniśmy się zjednoczyć ze wszystkimi środowiskami rybackimi i mówić jednym głosem - apelował na spotkaniu Jerzy Wysoczański ze Związku Rybaków Polskich. - Mniejsze jednostki powinny blokować małe porty, a duże statki powinny popłynąć na Gdańsk lub Szczecin. Wędkarze tak zrobili i ich protest był skuteczny. Mamy do tego prawo jako obywatele. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, to nie widzę przyszłości w rybołówstwie.

Rybacy krytykują także sposób przeprowadzenia konsultacji nad programem rybackim na lata 2021-2027, które mają potrwać do 30 listopada br. Twierdzą, że na Pomorzu takie konsultacje się nie odbywały.

Do sprawy wrócimy.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

+43 Matrix Resurrections
Pan BAKOMA chyba upadł na głowę jeżeli uważa, że ma jeszcze jakieś poparcie w środowisku rybaków łodziowych.
Ale widać, że łokcie ostro pracują, oj ostro !
23 listopad 2021 : 20:21 Ukasz 007 | Zgłoś
+33 Jak to mówią
" Konie kują a ropucha łapki podstawia"
23 listopad 2021 : 22:10 Kolberger | Zgłoś
0 RE
Nie można zapomnieć, że Pan Jerzy i Pan Grzegorz przez ostatnie 5 lat lat byli Doradcami ministra ds. rybołówstwa. Jak się okazuje, niestety !
26 listopad 2021 : 15:10 spratus | Zgłoś
+19 flaga popisana
Nie mogę patrzeć na ten kretyński zwyczaj pisania na fladze. Niech sobie napisze listę zakupów które ma zrobić w piątek, bo może ma krótką pamięć. Wydaje mi się, że za takie traktowanie flagi jest paragraf. Słabe to jest strasznie
24 listopad 2021 : 05:42 kczaplik | Zgłoś
-30 Powodzenia
Życzę powodzenia z takimi "przywódcami" strajku. Jak to jest, że co by się w polskim rybołówstwie nie działo, to zawsze pod przywództwem tych samych działaczy? Pod tym samym "przywództwem" od zawsze wszyscy po kasę, po dotacje i na strajk, a potem co, na dno?
24 listopad 2021 : 07:28 Gryf | Zgłoś
+42 Jaki problem ?
Ty nie musisz brać udziału. Właściwie twoja obecność nie będzie mile widziana.
Mam tylko nadzieję, że nie bierzesz udziału w postojówkach, ani programach prośrodowiskowych i nie bierzesz różnych dofinansowań. Byłoby to przecież czystym żebractwem.
I rozumiem, że gdy zostanie coś "wywalczone" tym protestem, to oddasz to na szczytny cel ? Może dla emigrantów na wschodniej granicy, którzy mają lepsze ciuchy i smartfony niż nie jeden rybak.
25 listopad 2021 : 07:33 Ukasz 007 | Zgłoś
+18 Ten Gryf to mi zalatuje jakimś komuchem z MIRu
to oni tam jeszcze nie wiedzą jak wygląda rybacka Europa, nie wiedzą albo udają, że nie wiedzą.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/48102-list-europejskich-rybakow-do-komisarza-ds-srodowiska-oceanow-i-rybolowstwa

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/49741-francuscy-rybacy-oskarzajz-rzad-w-sprawie-licencji-polowowych

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/47191-komitet-ratowania-baltyku-sklada-przed-komisja-europejska-ostateczne-wezwanie-przedsadowe
25 listopad 2021 : 09:28 Przybrzeżny | Zgłoś
+5 No i?
No i co? Pisać każdy umie i każdy może, ale liczy się SKUTECZNE załatwienie czegokolwiek. Wezwanie przedsądowe złożono ROK TEMU i co? Ktoś się tym przejął, coś się zadziało? Czy tylko chodziło o "pijar' Autorów?
List jest w KWIETNIA 2021 i też nie słychać, żeby Adresat zrobił coś więcej niż tylko ten list przeczytał.
Liczą się działania SUKTECZNE, a nie "pijar" niektórych "działaczy".
U nas wszystko się zmienia, rządy się zmieniają, dyrektorzy departamentu czy nawet MIRu, a w środowisku rybackim od lat to samo pokolenie "leśnych dziadków" , które przez lata niczego, poza kręceniem własnych lodów (i tych dla znajomych królika) nie zrobiło. Może w końcu czas na zmiany i skuteczne działanie?
25 listopad 2021 : 10:27 Gryf | Zgłoś
+43 Niedzielny protest jest wymierzony przeciwko Departamentowi Rybołówstwa w Warszawie
Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego informuje wszystkich polskich rybaków, że w niedzielę 28 listopada 2021 roku w godzinach od 13.00 do 15.00 odbędzie się we wszystkich polskich portach rybackich ogólnopolski protest ostrzegawczy rybaków przeciwko działaniom Departamentu Rybołówstwa w Warszawie, które przez wiele lat doprowadziły do bankructwa polską flotę rybacką oraz uniemożliwiają obecnemu rządowi i Unii Europejskiej podjęcie skutecznych działań umożliwiających ratowanie naszego rybołówstwa. Protest odbędzie się poprzez wypłynięcie z portu na redę. Więcej informacji będzie można uzyskać u portowych przedstawicieli protestu.

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego

Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych
25 listopad 2021 : 11:34 Darłowo | Zgłoś
0 Wniosek jest jeden
Twój defetyzm w tej sprawie jest żałosny.
26 listopad 2021 : 10:23 Ukasz 007 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter