Rybołówstwo

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.

Minister ds. morza Annick Girardin rozmawiała w rybakami w czwartek o planie rekompensat od 40 do 60 mln euro dla tych, którzy z powodu brexitu nie będą mogli łowić na wodach brytyjskich.

Rozmowy o rekompensatach wywołały żywe protesty rybaków. "Klęska była do przewidzenia (...). To fiasko" - zareagował szef trawlera w Granville Pascal Delacour w rozmowie z AFP.

- Francja spuściła spodnie i porzuciła młodych rybaków, bo to oni przede wszystkim nie mają licencji - powiedział również AFP przewodniczący komisji rybackiej Cotes-d'Armor Alain Coudray.

Zgodnie z umową brexitową europejscy rybacy mogą kontynuować połowy na wodach brytyjskich pod warunkiem, że udowodnią, iż wcześniej tam łowili.

Francuzi i Brytyjczycy spierają się o charakter i zakres dokumentów potwierdzających połowy. Na spornych obszarach rządy Londynu i Wysp Normandzkich udzieliły prawie 220 licencji, ale Francja domaga się kolejnych 150.

Francja ogłosiła w październiku sankcje wobec brytyjskich rybaków, w tym zakaz przybijania do portów i wzmocnioną kontrolę celną. O sporze na temat licencji rozmawiali również prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Z Paryża: Katarzyna Stańko

+50 Mają jaja
Francuscy rybacy mają przynajmniej jaja i wszyscy się ich boją, bo wiedzą co się dzieje jak zablokują promy pływające po kanale LaManche. I jak coś robią, to wie o tym cała Europa.
A polski rybak siedzi cicho jak mysz pod miotłą, najwyżej na parę godzin jakieś powiatowe rondo zablokuje tak, że co najwyżej w powiatowej gazetce gdzieś na trzeciej stronie coś napiszą. I są efekty. Chociaż może wcale nie o rybołówstwo u nas chodzi, a o załatwianie po cichu kasy przy flaszce z departamentem? Na Wronę wszyscy narzekają, ale wszyscy przy flaszce zawsze coś dla siebie i kolegów po cichu załatwili. Teraz nie ma z kim pić i blady strach padł na "działaczy" i ich przydupasów.
19 listopad 2021 : 19:30 Gryf | Zgłoś
+28 Wrona odpowiada w całości za bankructwo polskiego rybołówstwa
Kręcił kolejnymi rządami i ministrami aż został wyrzucony przez Sawickiego i Bartosika, od poniedziałku zaczynamy sprzątanie po tym panu, który coś tam komuś przy flaszce załatwiał ale tylko niektórym, na przykład karpiarzom.
20 listopad 2021 : 09:45 Kapitan Morgan | Zgłoś
+25 Błąd w myśleniu
Wrona za swoje przekręty dostał jeszcze AWANS!
Wpływ na program rybacki ma taki sam, tylko teraz nie ma na karku rybaków.
20 listopad 2021 : 11:59 marynarzyk007 | Zgłoś
+12 Niektórym
Na pewno niektórym, ale zdecydowana większość tych "niektórych" to działacze i zrzeszenia z praktycznie wszystkich polskich portów. Nie byłem na żadnym spotkaniu z karpiarzami, byłem na wielu na których byli tylko i wyłącznie rybacy morscy i widziałem jak to się załatwiało kiedyś. Dzisiaj jest już inaczej i wielu to boli.
20 listopad 2021 : 21:02 Gryf | Zgłoś
+30 Czyli dostaną średnio :
...po jakieś 400 tys. Euro . W przeliczeniu na złotówki ok. 1 mln 800 000 zł . A u nas g...o!
20 listopad 2021 : 08:37 janek.morek | Zgłoś
+27 A u nas
U nas :my dwoje armatorów musimy płacić ZUS około 40tysięcy złotych rocznie i zakaz połowu dorsza wiec taka postojówka jeśli by była to starcza nam na ZUS tzn państwo płaci a my w ciągu roku oddajemy państwu 40tysiecy zł tak jest w Polsce
20 listopad 2021 : 14:14 Knaga | Zgłoś
+3 Jaki awans ma Wrona?
masz jakieś konkrety?
20 listopad 2021 : 14:14 Krótki | Zgłoś
+22 Teraz widzicie
jakie ta mafia ma długie macki ?
20 listopad 2021 : 20:47 Ukasz 007 | Zgłoś
+4 Im większe unijne fundusze tym macki dłuższe
"- Drobne rybołówstwo jest dla nas nas bardzo ważne i mam nadzieję, że środowisko rybackie odczuło pozytywnie nasze działania mające na celu ochronę połowów przybrzeżnych - mówił na spotkaniu w Jarosławcu minister Marek Gróbarczyk. - Chociażby poprzez rekompensaty za czasowe wstrzymanie połowów, czy ograniczenie połowów paszowych w strefie przybrzeżnej. Niestety jest jeszcze wiele zagrożeń i musimy być przygotowani na ciężkie miesiące, a może nawet lata. "

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/36533-grobarczyk-drobne-rybolowstwo-jest-dla-nas-bardzo-wazne
21 listopad 2021 : 20:29 Kolberger | Zgłoś
-5 Ja pier
Następnego na wspominki wzięło co wy traumę jakąś macie ???panowie jak będziecie się użalać nad sobą i cofać się wstecz to nikt z wcina nie będzie z ministerstwa rozmawiać poważnie
21 listopad 2021 : 20:41 Knaga | Zgłoś
+16 Pierwszy punkt też jest dobry
1. Uznanie raz na zawsze roli stawów jako zbiorników retencyjnych.

Definicja:

Zbiornik retencyjny (sztuczne jezioro zaporowe) – sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku zatamowania wód rzecznych przez zaporę wodną. Zazwyczaj powstają one w terenach górskich, gdzie koszt budowy zapory w węższej dolinie jest niższy. Zbiorniki te mogą pełnić wiele funkcji, wśród których pewne nawet się wykluczają (np. funkcja energetyczna i przeciwpowodziowa, funkcja zaopatrzenia w wodę i rekreacyjna).

Pewnie znowu zwęszyli kasę dla karpiarzy
21 listopad 2021 : 10:19 Ukasz 007 | Zgłoś
+33 Co mnie to
Chcieliście wywalić wronę no to macie w czym problem zejdźcie na ziemie i walczyć trzeba o swoje a nie wron wrona i wrona ludzie my bankrutujemy i nic z tym nie robimy konkretnie trzeba strajkować !!!
21 listopad 2021 : 13:18 Knaga | Zgłoś
-9 Jak, kto?
Jak strajkować? Kto ma strajkować? Czy jakikolwiek strajk rybaków w tym kraju się udało i coś zmienił? Jak chcesz strajkować? Zablokować na pół godziny rondo w Świnoujściu o którym tylko iswinoujscie napisze? Poprawisz sobie nastrój "bo coś zrobiłeś", a tak naprawdę g... zrobisz. Rybacy to są we Francji i jak strajkują to cała Europa słyszy, a w Polsce jak rybacy strajkują, to tylko w powiecie słychać.
21 listopad 2021 : 22:16 Gryf | Zgłoś
+15 Wszystkie strajki w Polsce pacyfikował Wrona, no ale on już ma relaks.
Wieść niesie, że niedługo będą prawdziwe strajki skierowane do prawdziwych problemów, które pozostawił po sobie ten cwaniak.
21 listopad 2021 : 22:35 Kapitan Morgan | Zgłoś
+12 Usuwanie komentarzy to bardzo zły znak dla wolności słowa ale dobry dla rybaków
Działa już nowy Departament Rybołówstwa przy PGW „Wody Polskie”

Informujemy, że swoją działalność rozpoczął już Departament Rybołówstwa działający przy PGW „Wody Polskie”; departamentem tym kieruje Pan dr Janusz Wrona.
Departament Rybołówstwa PGW „Wody Polskie” jako priorytety wyznaczył sobie zajęcie się następującymi zagadnieniami rybackimi:
1. Uznanie raz na zawsze roli stawów jako zbiorników retencyjnych.
2. Zaprzestanie oskarżeń pod adresem akwakultury o zanieczyszczenie wód.
3. Poprawne naliczanie wysokości opłat za pobór wód przez obiekty chowu i hodowli ryb.
4. Poprawne stosowanie artykułu 414 ustawy „Prawo wodne”.
5 Zaprzestanie stosowania zasady, że wszystkie stare operaty wodnoprawne są nieaktualne.
6. Właściwe podejście do zawierania lub przedłużania umów na użytkowanie gruntów pokrytych wodami.

.zpryb.pl/Aktualno%C5%9Bci/tabid/1176/ItemId/761/View/Details/AMID/1980/Default.aspx
22 listopad 2021 : 11:17 Kapitan Morgan | Zgłoś
+9 Pan Janusz bardzo się męczył u morskich rybaków
przynajmniej teraz jest wśród swoich kolegów.
22 listopad 2021 : 14:05 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter