Rybołówstwo

Nie ma porozumienia pomiędzy Sztabem Kryzysowym Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego i urzędnikami z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie pomocy za zakaz połowu dorszy. Dlatego, po Nowym Roku, armatorzy wędkarskich jednostek komercyjnych, zgodnie z wcześniejszym planem, będą blokować polskie porty morskie. Przedstawiciele sztabu kryzysowego wędkarstwa wysłali właśnie do mediów oświadczenie w tej sprawie.

"W związku z pełną ignorancją i lekceważeniem nas przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, w stosunku do naszego środowiska informujemy, że w pierwszych dniach stycznia zaczniemy grupować statki i rozpoczniemy kolejne etapy strajku" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Sztab Kryzysowy Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego. "Niestety dotychczasowe rozmowy i próby zażegnania naszego konfliktu nie doprowadziły do żadnego porozumienia. Minister Gróbarczyk skazał nas na bankructwo wiedząc, że nie przeżyjemy kilka miesięcy po nowym roku. Minister podpisując porozumienie o zakazie połowu dorszy zobowiązał się do łagodzenia skutków społeczno-gospodarczych zaistniałego kryzysu. Jesteśmy świadkami ostatnich chwil życia naszych załóg, rodzin, nas samych oraz całego Polskiego Rybołówstwa Rekreacyjnego".

W oświadczeniu przedstawiciele sztabu napisali również, że jako ostatnią formę rozwiązania konfliktu złożyli na ręce Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Prezydenta RP Andrzeja Dudy pisma z prośbą o pomoc w ich sprawie. "Liczymy na odpowiedzi i pomoc jednocześnie licząc dni do 1 stycznia 2020 roku" - czytamy w dokumencie.

Wędkarze morscy od 2018 roku walczą o swoje sprawy dotyczące rekompensat za wstrzymanie połowów dorszy w formie odpraw lub możliwości złomowania jednostek wędkarskich. Mieli już nawet przygotowaną nowelizację ustawy o recyklingu, w której na złomowanie komercyjnych jednostek wędkarskich przeznaczono około 150 mln zł. Nowelizacja nigdy nie weszła jednak w życie, a urzędnicy z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w odpowiedzi na postulaty wędkarzy powiedzieli, że rekompensaty za zakaz połowu dorszy powinny być wędkarzom wypłacane przez Unię Europejską, która ten zakaz wprowadziła, a nie przez polski rząd.

Pod koniec tego roku, kiedy wędkarze rozpoczęli blokady portów morskich (25 listopada na parę godzin zablokowali porty między innymi w Kołobrzegu, Darłowie, Łebie, Ustce i Władysławowie) rząd rozpoczął z nimi rozmowy. Niestety do dzisiaj nie podjęto żadnych konkretnych ustaleń. Przedstawiciele ministerstwa odradzają również wędkarzom blokowanie głównych portów morskich, bo może się to ich zdaniem wiązać z łamaniem prawa.

"W związku z zapowiedziami blokowania portów strategicznych przypominamy, że to Komisja Europejska odpowiada za wprowadzenie zakazu połowu dorsza, a my nie możemy łamać unijnego prawa. Dlatego też apelujemy o rezygnację z tak drastycznej formy protestu, jaką jest blokowanie portów strategicznych dla bezpieczeństwa państwa, ponieważ jest to bezpośrednie łamanie przepisów prawa, za które grożą odpowiednie sankcje" - czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie MGMiŻŚ.

Sankcjami karnymi oraz odpowiedzialnością za straty finansowe straszą wędkarzy również rady portów morskich w Gdyni, Gdańsku, Świnoujściu i Szczecinie.

Według naszych informacji rybacy rekreacyjni są po konsultacjach z prawnikami do spraw prawa morskiego i wiedzą dokładnie, które miejsca i w jakiej formie mogą blokować. Na dzisiaj do blokad przygotowane jest ponad 90 kutrów wędkarskich.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+12 Jacy wędkarze?
Niech amatorzy kutrów nie podszywają się pod wędkarzy
30 grudzień 2019 : 16:24 Evi | Zgłoś
+5 Prawnicy wędkarzy ich oszukują
Moja propozycja dla prawników to wsparcie wędkarzy w Unii Europejskiej, tam gdzie są pieniądze na politykę rybacką, zakazy połowów i ewentualna zgoda na wypłaty dla poszkodowanych zakazami.
30 grudzień 2019 : 22:22 Żurek | Zgłoś
+9 rybak
bizmesmeni umierają z głodu niech nie wypisują takich bzdur
31 grudzień 2019 : 10:29 as | Zgłoś
0 dorsz
racja dostaja dotacje to morda w kubel polish bustard
13 styczeń 2020 : 09:13 bobr | Zgłoś
0 dorsz
masz racje dostaja dotacje to morda w kubel polish bustard
13 styczeń 2020 : 09:16 bobr | Zgłoś
+12 Jacy wędkarze?
Sorry "armatorzy"
30 grudzień 2019 : 16:26 Evi | Zgłoś
+16 Zlomy
150mln na 70 jednostek po 2 mln na jednostke . Na tego rupiecia. Smiech na sali !!
30 grudzień 2019 : 16:55 150 mln | Zgłoś
-15 A jak minister okradł rybakow to cicho sza
Aktualnie trwa protest od 18.12.2019 kutrow rybackich ktorym obnizono kwoty żeby minister mogl splacic dlug klusownikow za lososia oraz w sprzeciwie do decyzji o udzieleniu pomocy publicznej w formie wyzszych kwot polowowych armatorom kutrow 12_20 m poprzez obnizenie kwot segmentom +25 . Kazdy rybak wie kto jezdzil do departamentu i wymuszql korzysci finansowe powolujac sie na zespol doradczy. Kazdy rybak wie ze minister nie analizowal skutkow zmiany wspolczynnikow. Obnizyli kwoty i rozdali tym ktorzy jeszcze dostaja pomoc z ue. Tak nie powinno byc.
30 grudzień 2019 : 17:31 Miotke | Zgłoś
+4 as
od razu dac im po cztery miliony co to dla nich po 2 miliony to jak dla byka jablko
31 grudzień 2019 : 10:50 as | Zgłoś
+8 ...
Prawda jest taka, że flota jest za duża do tego tortu
30 grudzień 2019 : 18:25 Rybak 567 | Zgłoś
-6 Taka prawda to gowno prawda
I co poddac sie i dac sie okadac malym paszowcom ktorzy politycznie chca rozwalic rybolowstwo bo kase roztrwonili z funduszu. Juz jeden taki dzisiaj buszowal na zatoce gdanskiej. Nie dosc ze w pogodzie że kazdy normalny to w domu siedzi a te imbecyle wbrew karcie bezpieczenstwa w morzu i pompowali w kibel z 12 ton . 30.12.2019. Gdzie logika no ludzie to sa szkodniki ich trzeba tepic obudzcie sie do cholery. Ile jeszcze bedziecie znosili. Dostali 150 milionów i co, lapy po kwoty w zlodziejski sposob wyciągnęli. Dajac innym najwiecej sobie dolozyli i zamkneli ryje wszystkim. Tylko duze sie zbuntowaly bo ich minister zalatwil ze juz powinien skladac rezygnacje. Ten czlowiek jest katem rybackim a uklad rybny dzisiaj nabral nowego znaczenia.
30 grudzień 2019 : 18:34 Miotke | Zgłoś
+1 AIS-a
W morzu ani jednego kutra a Grzesiek JAS-99 w morzu to dopiero prawy zejman , jemu wiatr nie straszny . ( widocznie całym rok tak oszczędzał limit oczywiście tylko w dzienniku że jeszcze dziś tj 30-go limit doławia do reszty ) :D
30 grudzień 2019 : 19:17 OBSERWATOR | Zgłoś
-13 Karte bezpieczenstwa mu zabrac
Bosman mu powinien karte zabrac bo ta lupinka nie ma takich papierów. Ja rozumie ze jak sie zatrudnia rodzine na kutrze zeby zaoszczedzic na zusie to z ich bezpieczenstwem sie raczej nie trzeba liczyc ale to nie powinno tak wygladac. Zamiast jeździ c do warszawy i zalatwiac dla siebie pasze to mogl chodzic w morze a nie w sztormie na koniec roku sie wyglupiac. Dziad jeden paszowiec. Grzesiek czy sresiek to jakies wariaty albo im tak kasy potrzeba ze za te kilka ton zycie narażają. Co za czasy przyszły. Kasa juz ludziom mozgi zasłania. Oby te 32% wiecej na 2020 nie spowodowalo ze sie z pazernosci potopią bo z rybolowstwem te pacholki pisu to nie maja nic wspólnego
30 grudzień 2019 : 19:26 Miotke | Zgłoś
0 gosc
kiedyś pamiętam jak jastrnicy krzyczeli ze nigdy w zyciu nie pojda na pasze a teraz chadza wszyscy
01 styczeń 2020 : 11:44 as | Zgłoś
+11 Weź daj spokój
No jak tam, boli że przedłużone 17-ki są w morzu, a rufowce stoją w porcie bo nie mają dzielności morskiej???
Czy może nie mają jaj żeby iść w morze???
A może dotykamy większego problemu - te przedłużone 17-ki mają większą ekonomiczność połowu, a więc mają większą motywację aby iść w morze?
Ile kuter ma limitu tyle ma. Kto mu zabroni go wyłowić 30 XII ?
30 grudzień 2019 : 19:35 Miotła | Zgłoś
0 Dorsz
Chłopie! Napisz to po polsku. Najpierw się zastanów, co chcesz wyrazić i czym poinformować, a potem niech ktoś z tobą usiądzie i napisze. Tego się czytać nie da!
01 styczeń 2020 : 13:04 John | Zgłoś
+2 Likwidacja
Likwidacja złodzieji i morderców paszowych rozwiąże problemy w rybołóstwie ,zło samo w sobie ,stworzone przez nowo bogackich ,zniszczyli zasoby rybołóstwa i ciągle im mało, bo jeszcze można coś wycisnąć z tego zranionego systemu morskiego,
31 grudzień 2019 : 10:36 Wła | Zgłoś
+1 Duże paszowce w liczbach
Przed korektą współczynników duży paszowiec miał 1900000 (milion dziewięćset tysięcy złotych) oficjalnych obrotów na szprocie i tyle samo na śledziu, takich paszowców jest w Polsce 32, które odławiają 60% szprota i 55% polskiego śledzia, czas zarabiania na dorszu się skończył i podobnie czas zarabiania milionów na paszy też przechodzi do historii.
30 grudzień 2019 : 19:37 Eurostat | Zgłoś
-5 Szach
Oj bajduzysz. Ty chyba liczysz jak ten cwaniak co celowo zawyzyl ilosci w pismie zeby bylo komu zabrac. Chlopie to nie kwestia ekonomiki bo zabrano jednostka ktore sa w segmencie zrownowazonym ale ich rentownosc idioto spadla z 30 do 13. I co potrafisz liczyc to sobie policz ile ty dostajac milion za postoje i taszki i smieci musialbys zarobic w rybie. W zyciu 12-20 nie widzialy takich pieniedzy bo zeby 1 banke przytulic bez podatku jako dotacje z ue to trzeba by miec dochod n ab poziomie 4 milionow rocznie. Pokaz mi ktory z kutrow 12-20 mial dochod na takim poziomie a licze srednio 25 % jakbys mial problem z matetatyką. Przekręt i nadmierne dofinansowanie powinna sie temu przyjrzez komisja bo nadmiernie wspierala segmenty kasą z ue i naszych podatkow. A teraz pytanie gdzie poszla kasa co zostala ze zlomowania w 2017 roku. No smialo gdzie jest. Teraz alokują z innych dzialan zeby uruchomic pomoc na 2020. No coz nawet wiekszosc moze sie mylic tak jak w przypadku pana partii
30 grudzień 2019 : 20:06 Miotke | Zgłoś
0 ...
Jakoś te liczby nie współgrają z kwotami
30 grudzień 2019 : 20:09 Rybak 567 | Zgłoś
-5 Zprawem przyczyny i skutku
Ich rawo historyczne to 90 % kwot. Ty sobie bedziesz mógł plakac za dorszem ktorego lowiles za 5 zł przez ostanie 10 lat. Albo wybacz nie łowiłeś bo nie masz ludzi zatrudnionych na swoim paszowcu. Prawo kaduka to zle prawo. Trzeba wrocic do nirmalnych zasad bez szkodnikow i partyjniackich klawiszy. Rewolucja rybacka zaczyna sie od 1.1.2020 i nikt na lewo juz nic nie skreci. Komisja europejska zostala 22.12.2019 powiadomiona o nieprawidlowoscuach przy wyladunkach. Zrobimy wam drugie skagen. Raz wy nam zabraliscie a teraz my wam dopi..... My tak ze wyjsc w morze bedziecie sie bali bo wszedzie kontrola z ue bedzie czatowala. Oni wiedza ze w polsce jest uklad bo doradca ds. Kontroli jest stronniczym rybakiem i udostepnia informacje o planach kontroli swoim kolegom. My wiemy ze wy sie swoich nie boicie, dlatego wszystko sie zmieni. Wszyscy działają. Dosć polityki w rybach. To nie jest wasza historia, a nasza. My pociagniewy wszystkich na dno ktore nam urzadziliscie
30 grudzień 2019 : 20:25 Rybacki | Zgłoś
+8 Chcesz wykończyć Kogę Maris na Helu?
Dlaczego?
30 grudzień 2019 : 20:55 Borg | Zgłoś
+3 Po co ich to minister sam zamknie
Nie bedzie to pierwszy raz jak zadziala uklad zamkniety. Z zazdrosci i checi przejecia to juz dokrecaja srube i ludzie paszkwile piszą. No co taki mamy klimat. Tutaj nic nie trzeba robic. Male zawistne katoliki kolaboranty szwabscy i klusowniki z uczciwych kudzi beda robiki zlodziei zeby moc kraść. Najlepszego w nowym roku
31 grudzień 2019 : 02:25 Ue i pfish futrx itd | Zgłoś
+4 Taki mamy rząd
Minister się uparł, że będzie ratował małych i co mu zrobisz, czasy kręcenia lodów na paszy skończyły się wraz z odejściem ministra Sawickiego.
30 grudzień 2019 : 20:59 Jaro | Zgłoś
-4 Czasy paszy wlasnie sie zaczely
Takimi decyzjami to paszowce 12-20 załatwią Bałtyk w dwa lata a ignorant bedzie klaskał . Zostanie tylko zamknac rybałkę i tyle. 1000 lat tradycji rybolowstwa poszlo w piz...... Bo zeby kilku zarobilo to skłucili cale środowisko żeby nie widzieli że to juz jest koniec. Dziel i zamykaj wstydu oszczedź.
30 grudzień 2019 : 21:16 Rybacki | Zgłoś
+2 masz racje rybacki
niestety...masz racje.
Dzis nie GT czy KW łowi, dzis łowią u....
Tylko PYTAM!!!!! co na to wasi ojcowie????? Rybolowstwo to dzidzina gdzie z reguly nie ma ludzi z przypadku...Tyle ze nasi ojcowie tą rybalke budowali a co niektorzy w niej jeszcze sa...Jak mozna Ojcu pluć w twarz za 62 grosze????????????
30 grudzień 2019 : 21:39 student | Zgłoś
-4 U sowy
Malym to jeszcze nie powiedzial ze kasy nie ma na 2021 w budzecie. Wydymaja ich i jeszcze te dotacje to beda im wypominali ze i tak dostawali. Minister juz mowi ze jak ktos ma lodke to nie znaczy ze musi dostac kase bo ją ma. Ludziska malych wykończą szybciej niz wam sie wydaje. To tylko kwestia czasu. Wedkarzy zalatwili, przybrzeznych do 12 zalatwili, 24 m zalatwili i zostaly same paszowce z 12 - 24. 140 jednostek i sami przyjaciele krolika z pisu. No ciekawe czasy
30 grudzień 2019 : 21:21 Rybacki | Zgłoś
+5 Firmy paszowee w Skagen na skraju bankructwa
„W tym roku uderzyły nas bardzo niskie połowy skwierczące na Morzu Północnym, a także spadły połowy szprota. Spadek wyładunków oznaczał, że nasze wykorzystanie mocy produkcyjnych w tym roku było o 25-30 procent niższe niż normalny rok i około 50 procent poniżej naszego idealnego poziomu - mówi Jes Bjerregaard, CEO TripleNine według Finans.dk.
Wynika to z faktu, że przychody TripleNine spadły o 13 procent w 2018 r. Do 1,6 mld USD. a zarobki spadły o 68 procent do 39 milionów DKK. DKK przed opodatkowaniem. Ze względu na spadające wolumeny towarów i słabe wykorzystanie mocy produkcyjnych presja na gospodarkę utrzymała się w tym roku. Według Finans.dk sytuacja jest taka sama w przypadku największego w branży gracza FF Skagen.

[link usunięty]
30 grudzień 2019 : 21:11 Jaro | Zgłoś
+4 Dorsz i pasza
Kur...a nam zabrali dorsza zaraz zakaz na fladre . A wam 20% limitu i wielka afera .
31 grudzień 2019 : 10:41 Dorsz i pasza | Zgłoś
-1 Nie kłam
Jak nam zabrali w 2017 dorsza indywidualnego zeby wam pomoc i jeszcze 300 milionow wam rozdali to gnoju nie mrugnoles okiem. Teraz my tez nie mamy ani dorsza, fladre nam tez obnizyli a pelagicznych e obje.... Li nie 22 i 10 tylko 38 % i 20% i co gdzie ta twoje sprawiedliwosc. Zlodzieju
31 grudzień 2019 : 20:02 Rybacki | Zgłoś
+4 Wędkarz Plewka obwinia Komisję Europejską
Problem z dorszem wynika z błędnych działań Komisji Europejskiej. Bałtyk został wykończony politycznie. Od lat 80 XX w., także w czasie wejścia Polski do Unii Europejskiej, ciało doradcze KE ICS (złożona z naukowców Międzynarodowa Komisja Rybołówstwa Morza Bałtyckiego - red.) zalecało Brukseli cięcie limitów połowowych dorsza o 50 proc. Co robiła KE? Ograniczała o 10. Decyzją polityczną stado był zatem przeławiane o 40 proc. Tak było co roku. M.in. tym sposobem został "wykończony" Bałtyk, za co ponosi odpowiedzialność UE. Do tego doszły brak wlewów z Morza Północnego (transfer wód powodujący "odświeżanie" wód Bałtyku i lepsze warunki bytowania m.in. dorszy - red.), czy połowy paszowe. W tej chwili wprowadzanie limitu połowu dorsza nie miałoby żadnego sensu - od kilku lat rybacy nie byli w stanie w ogóle do niego się zbliżyć.

[link usunięty]
31 grudzień 2019 : 11:54 Fishing | Zgłoś
-3 Błękitny Gołąb z kołobrzegu
https://www.youtube.com/watch?v=0REdlcMeG9c
31 grudzień 2019 : 13:11 Przemysłowy Kalosz | Zgłoś
0 Ładny ten gołąb
ale inspektor Jóźwiak łądniejszy.
31 grudzień 2019 : 15:00 Kolo | Zgłoś
+2 Podstawą...
Cytuję Eurostat:
Przed korektą współczynników duży paszowiec miał 1900000 (milion dziewięćset tysięcy złotych) oficjalnych obrotów na szprocie i tyle samo na śledziu, takich paszowców jest w Polsce 32, które odławiają 60% szprota i 55% polskiego śledzia, czas zarabiania na dorszu się skończył i podobnie czas zarabiania milionów na paszy też przechodzi do historii.

Człowieku jak dla Ciebie 1,3 mln kg razy 0.55zł to 1,9 mln to gratuluję. I żal mi twoich dzieci jeśli takowe masz. Matematyka durniu!!!!
31 grudzień 2019 : 16:13 Karol Marks | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter