Rybołówstwo

Parlament Europejski przyjął na posiedzeniu sprawozdanie dotyczące ustanowienia ram dla wielogatunkowego planu zarządzania stadami dorsza, śledzia i szprota.

Jego celem jest umożliwienie bardziej efektywnego, niż do tej pory zarządzania tymi zasobami w Morzu Bałtyckim. Kolejnym krokiem jest przyjęcie dokumentu przez Radę Unii Europejskiej. Zdaniem ekologów z WWF Polska, jeżeli dokument zostanie zatwierdzony jest szansa na odbudowę i stabilizację liczebności stad ryb w Morzu Bałtyckim. To jeden z głównych elementów Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej.

Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego sprawozdanie przedstawiał europoseł Jarosław Wałęsa.

- Dorsz, śledź i szprot są podstawowymi gatunkami łowionymi w Morzu Bałtyckim, zachodzą między nimi silne interakcje biologiczne. W odróżnieniu do stosowanego dotychczas zarządzania opartego na pojedynczych gatunkach, zarządzanie wielogatunkowe bierze pod uwagę wpływ dorsza na zasoby śledzia i szprota i odwrotnie - tłumaczył sprawozdawca Jarosław Wałęsa.

Jest to pierwszy tego typu plan, w ramach nowej polityki rybołówstwa UE, który ma zapewnić zrównoważoną eksploatację stad oraz stabilność wielkości uprawnień do połowów.

- Plan ma gwarantować, aby zarządzanie opierało się na najbardziej aktualnych danych naukowych dotyczących interakcji wewnątrz stad i pomiędzy nimi oraz innych aspektów ekosystemu i środowiska - powiedział Jarosław Wałęsa.

Pozytywnie do decyzji PE podchodzą również ekolodzy.
- Wieloletni plan zarządzania dla stad dorsza, szprota i śledzia w Bałtyku jest pierwszym planem, który powstaje w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Od kształtu tego planu zależeć będzie kształt innych europejskich planów. W związku z tym najważniejsze jest aby cele planu były zgodne z celami Wspólnej Polityki Rybołówstwa a zawarte w nim zapisy gwarantowały możliwość ociągnięcia celów WPRyb, w tym tego głównego – odbudowa i stabilizacja liczebności stad komercyjnie poławianych gatunków ryb - mówi Piotr Prędki z WWF Polska.

Warto jeszcze wspomnieć, że Parlament Europejski utrzymał obszary zamknięte, aby chronić ryby w okresie tarła oraz młode osobniki.  Regulacja opiera się na istniejących do tej pory przepisach, które przynosiły dobre rezultaty. Jest to szczególnie ważne w obliczu wlewu świeżej, silnie nasolonej wody do Morza Bałtyckiego.

- Zaproponowałem pozostawienie trzech obszarów zamkniętych obejmujące 3 głębie bałtyckie pomimo tego, że tarło odbywa się tylko w głębi bornholmskiej, ponieważ być może ryby powrócą do 2 pozostałych głębi (landsdorskiej i gdańskiej)- mówił w czasie posiedzenia Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa.

Wieloletni Plan Zarządzania Zasobami Ryb na Morzu Bałtyckim ma zapewnić zrównoważoną eksploatację zasobów wspomnianych gatunków w Morzu Bałtyckim, umożliwiając osiągniecie stabilizacji w sektorze i wyższej wydajności rybołówstwa.

Dla rybaków oznacza to jaśniejsze i prostsze zasady. W planie tym w gestii państw członkowskich i zainteresowanych stron pozostawiono decyzje, w jaki sposób najlepiej go realizować w ich części basenu morskiego. Dzięki temu planowi podmioty lokalne będą miały również większą możliwość podejmowania działań w zakresie rozwoju środków technicznych i przejmowania odpowiedzialności za zarządzanie rybołówstwem.

Plan ten dotyczy kilku łowisk, w związku z czym zapewnia on oparcie zarządzania rybołówstwem na najbardziej aktualnych informacjach naukowych dotyczących interakcji wewnątrz stad i pomiędzy nimi oraz interakcji z innymi elementami ekosystemu i środowiska.
W planie uwzględniono nowe elementy WPRyb, od wdrożenia obowiązku wyładunku po współpracę regionalną między państwami członkowskimi.

Zawarto w nim obowiązek wyładunku wszystkich połowów dorsza, śledzia, szprota i gładzicy pochodzących z bałtyckich stad dorsza, śledzia i szprota, z wyjątkiem przypadków, w których istnieją dowody wysokiego wskaźnika przeżywalności.

Państwa członkowskie wraz z komitetami doradczymi będą teraz w dużo większym stopniu zaangażowane w proces zarządzania rybołówstwem. W planie określono również zasady współpracy regionalnej w celu przyjęcia środków technicznych, przepisy dotyczące obowiązku wyładunku i szczególne środki ochrony dotyczące przyłowów w przypadku stad, których to dotyczy.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6063 3.6791
EUR 4.2154 4.3006
CHF 4.5291 4.6205
GBP 4.8671 4.9655