Rybołówstwo
Limity połowów dorsza w Bałtyku w przyszły roku będą wyższe, a kary za nielegalne łowienie bardziej surowe. Wbrew obawom ekologów Unia Europejska nie zdecydowała się na zmniejszenie rozmiarów ochronnych dorsza.

Zeszłotygodniowe posiedzenie Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rybołówstwa wywołało olbrzymie zainteresowanie, gdyż od jego decyzji zależały przyszłoroczne limity połowowe na Bałtyku.

Kwestia ilości

Odpowiedzialnym za rybołówstwo unijnym ministrom udało się w tej sprawie porozumieć w Luksemburgu. Zdecydowali się oni zwiększyć limity połowowe bałtyckich dorszy. W przypadku stada wschodniego wzrosną one o 15 proc. do przeszło 51 tys. ton. Największa część tej puli, bo ponad 13,5 tys. ton, przypadnie polskim rybakom. Jeśli chodzi o stado zachodnie, wzrost jest już mniejszy, gdyż wyniesie 9 proc. Będzie na nim można odłowić 17,7 tys. ton ryb, z czego nasi rybacy mogą złapać 2,67 ton. W praktyce jednak łączna kwota połowowa dorsza dla Polski w 2010 r. jest mniejsza i wyniesie 13 tys. 226 ton. Nasz kraj musi bowiem odjąć 2,4 tys. ton od przyznanej mu puli w ramach kary za przełowienie limitów tej ryby przed dwoma laty.

Ze zwiększenia limitów zadowoleni są zachodniopomorscy rybacy. Ich zdaniem z danych naukowych wynika jednak, że populacja dorsza w Bałtyku jest w na tyle dobrej kondycji, iż wzrosty puli połowowej mogłyby być znacznie większe i nie wyrządziłoby to temu gatunkowi żadnej szkody. Wielu rybakom nie podoba się też obowiązujący od 2009 r. w Polsce nowy system połowów. W jego ramach prawo do łowienia dorszy w tym roku ma tylko jedna trzecia wylosowanych kutrów. Reszta floty za brak możliwości takich połowów otrzymuje odszkodowania. Zależnie od wyników losowania prawo do łapania dorszy uzyska w 2010 lub 2011 r. Rybacy twierdzą jednak, że niemające takiej możliwości jednostki i tak łowią dorsze, bo stada ryb w Bałtyku są wymieszane. Martwe ryby tego gatunku są następnie wyrzucane za burtę.

- Nic innego nie można zrobić z tym przyłowem, bo dorszy nie wolno mieć na pokładzie ani zawieźć do portu. Ten system jest sprzeczny z biologią morza i zasadami rynkowymi. Jeśli chodzi o limity połowowe dorsza na 2010 r., to spokojnie można by je podnieść nawet o 100 proc. – uważa Bogdan Waniewski, prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich z Kołobrzegu.

Śledź ma się gorzej

Ekolodzy z WWF Polska są jednak przekonani, że nie ma przesłanek do większego podniesienia limitów.

- W tym roku zapadły dobre decyzje dotyczące limitów połowowych, gdyż w większości idą one w zgodzie z zaleceniami naukowymi Rady ds. Badań Morza – uważa Piotr Prędki, specjalista ds. rybołówstwa WWF Polska. - Nasze stanowisko było takie, żeby się ich trzymać i faktycznie tak się stało, szczególnie w odniesieniu do dorsza. To limity, które nie zagrażają populacji tej ryby i są zgodne z wieloletnim planem odbudowy jej zasobów. Na pewno sytuacja dorsza jest ostatnio lepsza, ale nie zapominajmy, że liczebność populacji nadal jest niższa od tej z lat 80. Nie powinniśmy pozwalać sobie na ustalanie zbyt wysokich limitów, bo znowu możemy dojść do sytuacji, w której ten gatunek zostanie przetrzebiony. Lepiej pozostać przy tych niskich limitach i pozwolić populacji dorsza się odradzać.

Jeszcze przed spotkaniem unijnych ministrów WWF Polska ostrzegała przed fatalnymi skutkami przyjęcia duńskiej propozycji, która zakładała zmniejszenie wymiaru ochronnego dorsza bałtyckiego z 38 do 35 cm. Przypominała ona badania naukowe stwierdzające, że ten gatunek ryb dojrzałość płciową osiąga dopiero przy rozmiarach 42-50 cm.

- Działania mające na celu wyeliminowanie odrzutów dorsza powinny skupić się na usprawnieniu selektywności narzędzi połowowych, takich jak zwiększenie oczek w sieciach oraz usprawnieniu systemu kontroli. Wszystkie inne działania mogą jedynie zaszkodzić procesowi odbudowy zasobów dorsza na Bałtyku – oceniał Piotr Prędki.
Znacznie gorzej od dorszy wygląda obecnie sytuacja bałtyckich śledzi. Badania naukowe pokazują, że ich zasoby mocno się ostatnio zmniejszyły. Dlatego też śledzi będzie można złowić w 2010 r. o ok. 12 proc. mniej w stadzie środkowym i 16,5 proc. w stadzie zachodnim. Limity połowowe szprota i łososia zostały natomiast zmniejszone o ok. 5 proc.

Restrykcje na morzu

Unijni ministrowie odpowiedzialni za rybołówstwo ustalili też wprowadzenie nowych zasad kontroli, które powinny zapobiegać nielegalnym połowom. Na większą skalę niż dotychczas ma zostać wykorzystany elektroniczny system sprawdzania statków, elektroniczne dzienniki pokładowe i cyfrowe raportowanie danych. Kontrole mają odbywać się nie tylko na morzu, ale także w portach, miejscach przeładunku, podczas transportu i sprzedaży. Unijny komisarz ds. rybołówstwa Joe Borg uważa, że działający w tej chwili system kontroli wykorzystania przyznanych limitów połowowych się nie sprawdza.

- Do tej pory rybacy mogli łamać zasady, a myśmy o tym nie mieli pojęcia – powiedział komisarz.

Wprowadzony ma też zostać jednolity system kar za kłusownictwo i przełowienie, który ma opierać się na wartości nielegalnie złapanych ryb. Z sankcjami muszą liczyć się też kraje, które łamią odnoszące się do rybołówstwa zasady ustanowione przez Unię Europejską. Nie przeszedł natomiast wzbudzający sporo kontrowersji pomysł, żeby w przypadku najbardziej zagrożonych gatunków ryb do limitów połowowych przyznanych poszczególnym krajom wliczać także połowy rekreacyjne, czyli na wędkę z pokładów kutrów.

Zdaniem WWF Polska nowe zasady kontroli połowów są potrzebne. „Liczymy, że regulacje te przyczynią się do dalszego ograniczenia nielegalnych połowów na Bałtyku – jednego z głównych zagrożeń dla populacji ryb. Mamy także nadzieję na szybkie wdrożenie tych przepisów do prawodawstwa poszczególnych państw członkowskich. Ważne jest także, aby system kar został zharmonizowany z systemem kontroli rybołówstwa obowiązującym poza wodami Wspólnoty” - napisała organizacja w swoim stanowisku na ten temat.


(mak)
0 30 dni
kiedy wypłaty za 30 dni ?
26 październik 2009 : 08:49 swi | Zgłoś
0 Kabareciarz Borg.
Ciekawe skąd Borg wie,że system kwot się nie sprawdził i kraje przekraczają kwoty jak w dokumentach mu się wszystko zgadza co do kilograma, czyżby jakieś podsłuchy pozakładał u Patrika Perssona?
26 październik 2009 : 09:04 CBA King | Zgłoś
0 Kiedy losowanie?
Juz teraz chciałbym zainwestowac w siatki 60, chce przygotowac kuter do połowów. Kiedy te cholerne losowanie?
26 październik 2009 : 09:08 Ocho | Zgłoś
0 Borg klłamie.
Na początku kadencji Waniewski z Gzelem mówili mu w Mirze jak krowie na granicy,że wszystkie państwa co innego raportują do Brukseli a co innego łowią i teraz ciemniak z Malty na koniec kadencji przyznał im publicznie rację, z tego spotkania są stenogramy i dokumenty złożone wtwdy Borgowi.
26 październik 2009 : 09:17 ryba | Zgłoś
0 Borg ,pomyśl trochę!
Jak można zwalać na prostych rybaków odpowiedzialność za masowe przekraczanie kwot połowowych w unii nie zastanawiając się nad przyczynami i prawdziwymi twórcami tej polityki, kontrole proponowane przez Borga wykryły by prawdziwą skalę oraz winnych i dlatego są wielkim zagrożenie dla administracji krajów najwięcej przekraczających kwoty, i dlatego ich po prostu nie będzie.
26 październik 2009 : 09:34 rarka Boraga | Zgłoś
0 Pan Prędki niech siedzi cicho
Chłopaczek ani wykształcenia rybackiego nie ma, ani praktycznej wiedzy a wymądrzać się potrafi. Szkoda... bo WWF to bardzo poważna organizacja.
26 październik 2009 : 09:37 Reex | Zgłoś
0 Rekompensaty
Armatorzy, którzy nie otrzymali jeszcze rekompensat za 2009 rok mogą w tej sprawie dzwonić do Pana Huberta Bierndgarskiego tel: 507184745
26 październik 2009 : 11:59 info | Zgłoś
0 KOMITET MONITORUJĄCY-CZŁONKOWIE
Członkowie Komitetu PO RYBY 2007-13 (marzec 2009 r.)
Przewodniczący Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w MRiRW,
z-ca p. Roman Wenerski, Dyrektor Departamentu Rybołówstwa w MRiRW. ([mail usunięty])
1. Ministerstwo Finansów-
Członek p. Barbara Styczeń, Z-ca Dyrektora Dep. Inst. Płatniczej, MF ([mail usunięty] )
z-ca p. Krzysztof Drabkowski; (Krzysztof.Drabkowski@mofnet.g ov.pl)
2. ARiMR -
Członek p. Bogusław Nadolnik, v-ce Prezes ARiMR ([mail usunięty])
z-ca p. Zofia Miłkowska Z-ca Dyrektora Dep. Rybactwa; ([mail usunięty])
3. Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej –
Członek p. Jarosław Rzepa, Urząd Marszałkowski woj. zachodniopomorskiego ([mail usunięty])
z-ca p. Alina Bojarska Z-ca Dyr. W Dep. Rolnictwa UM woj. warmińsko-mazurskiego; [mail usunięty]).
4. Konwent Marszałków –
Członek p. Jerzy Fijas, z-ca Dyrektora Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim woj. pomorskiego ([mail usunięty])
z- ca p. Sławomir Sosnowski - Wicemarszałek województwa lubelskiego sławomir.sosnowski@lubelskie.p l)
5. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego –
Członek p. Hanna Jahns, Sekretarz Stanu w MRR, (fax 022 461 32 63)
z-ca p. Robert Dzierzgwa ([mail usunięty])
6. Morski Instytut Rybacki w Gdyni-
Członek p. dr Emil. Kuzebski, [mail usunięty])
z-ca p. Jolanta Hillar; ([mail usunięty])
7. Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie -
Członek dr Andrzej Lirski, ([mail usunięty])
z-ca dr Stanisław Robak; ([mail usunięty])
8. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego –
Członek p. Janusz Gromek, Prezydent Kołobrzegu ([mail usunięty])
9. organizacje pozarządowe ochrony środowiska –
Członek p. Ewa Milewska- WWF ([mail usunięty])
z-ca p. Iwona Kuklik ([mail usunięty])
10. organizacje działające w obszarze rybołówstwa bałtyckiego –
a) Członek p. Kazimierz Dettlaff, OPR Władysławowo Sp. z o.o, ([mail usunięty])
z-ca Andrzej Gościniak ZRŁ, Gościniak@ poczta.onet.pl
b) Członek p. Bogdan Waniewski, SAR, ([mail usunięty])
z-ca p. Adam Jakubiak, ([mail usunięty])
c ) p. Jacek Szomburg, ZRM,([mail usunięty])
z-ca p. Janusz Depta ZRM; ([mail usunięty])
11. organizacje działające w obszarze rybołówstwa dalekomorskiego –
Członek p. Jarosław Zieliński, PAOP, ([mail usunięty])
z-ca p. Tomasz Dybek.; ([mail usunięty])
12. organizacje działające w obszarze rybactwa śródlądowego w zakresie ryb łososiowatych –
Członek p. Anna Pyć, SPRŁ, ([mail usunięty])
z-ca Ziemowit Pirtania; ([mail usunięty], [mail usunięty])
13. organizacje działające w obszarze rybactwa śródlądowego w zakresie ryb karpiowatych –
Członek p. Marian Tomala, PTR, ([mail usunięty])
z-ca p. Krzysztof Karoń; ([mail usunięty])
14. organizacje działające w obszarze rybactwa jeziorowego –
Członek p. Mirosław Purzycki, OPGR, ([mail usunięty])
z-ca p. Andrzej Abramczyk; Prezes Zarządu Gosp. Jeziorowego(fax 087 6217 814)
15. przetwórcy ryb –
Członek p. Andrzej Piątak, PSPR, ([mail usunięty])
z -ca Kazimierz Wołosiuk; ([mail usunięty])
16. Przedstawiciele Instytucji Zarządzającej:
a) Marta Rabczyńska – Naczelnik Wydziału Polityki Strukturalnej Departamentu Rybołówstwa MRiRW; ([mail usunięty].p l)
b) Adam Sudyk - Naczelnik Wydziału Zarządzania Sektorowym Programem Operacyjnym „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006” Departamentu Rybołówstwa MRiRW; ([mail usunięty])
c) Marcin Frankowski – Naczelnik Wydziału Kontroli, Monitorowania i Raportowania Wykorzystania Funduszy Pomocowych Departamentu Rybołówstwa MRiRW. ([mail usunięty]. pl)
26 październik 2009 : 15:24 Guest | Zgłoś
0 Gdzie jest Pani Milewska!
Zależnie od wyników losowania prawo do łapania dorszy uzyska w 2010 lub 2011 r. Rybacy twierdzą jednak, że niemające takiej możliwości jednostki i tak łowią dorsze, bo stada ryb w Bałtyku są wymieszane. Martwe ryby tego gatunku są następnie wyrzucane za burtę.
26 październik 2009 : 19:30 Guest | Zgłoś
0 karnicki o dioksynach i niepłodnosci
Dzisiaj w tvp 3 coś śpiewał w podobnym tonie jak w 2007 doc. Yvonne Lundberg Giwercman z Malmoe. Zapytajcie się jak to się dzieje ze ministerstwo wydaje kasę na promocję spożywania ryb skoro Polscy naukowcy powtarzają jednostkowe badania Duńskich feministek z 2007 roku. Wstyd i żarty nawet oryginalnych koncepcji badawczych w MIRZE się nie głosi a mówią ze to telewizja kłamie . Pozdrawiam
26 październik 2009 : 23:53 Córka Rybaka | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9983 4.0791
EUR 4.2806 4.367
CHF 4.3691 4.4573
GBP 5.0068 5.108

Newsletter