Rybołówstwo
Dzisiaj wchodzi w życie zakaz połowu dorszy na Bałtyku Wschodnim. To główne łowiska z których korzystają polscy rybacy. Zakaz będzie obowiązywał do końca sierpnia.

Turyści wypoczywający nad morzem nie muszą się jednak obawiać. Świeżego dorsza w restauracjach nie zabraknie. Nadal bowiem będzie można poławiać te ryby na Bałtyku Zachodnim. Dorsze będzie można również odławiać w czasie pełnomorskich rejsów wędkarskich. Zakaz połowu dorszy na Bałtyku Wschodnim (łowiska od portu w Dziwnowie w kierunku wschodnim) wprowadzany jest co roku. W tym czasie dorsz objęty jest naturalną ochroną, bo przechodzi tarło. Zakaz dotyczy dokładnie 147 jednostek, które na początku tego roku zostały wybrane do połowów tej ryby. Dzięki takiemu podziałowi do 29 czerwca polska flota rybacka odłowiła dokładnie połowę rocznego limitu, który wynosi 11 800 ton. Oznacza to, że rybacy we wrześniu będą mogli spokojnie poławiać dorsze. Obaw nie powinni mieć również turyści. Urzędnicy zapewniają bowiem, że mimo zakazu świeżej ryby nie zabraknie.

- W ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia unijnych ministrów do spraw rybołówstwa rozmawialiśmy o połowach wędkarskich i większość krajów unijnych nie zgadza się na ograniczenia w połowach dorszy podczas rejsów wędkarskich - przekonuje Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, ale na pewno w tym roku wędkarze będą mogli łowić dorsze.

Poza tym rybacy będą mogli łowić ryby na Bałtyku Zachodnim (od portu w Dziwnowie na zachód). Są to mniejsze łowiska, ale co roku złowione tam ryby dostarczane są na całe polskie wybrzeże.

- Nie ma problemu ze świeżym dorszem - mówi Józef Walczak, właściciel restauracji Korsarz w Ustce. - Rybacy z naszego portu pływają na zachodnie łowiska. Można także rybę zamówić od rybaków z innych portów.

Warto również przypomnieć, że zgodnie z zapowiedziami urzędników przyszłoroczne połowy dorszy zarówno na Bałtyku Wschodnim jak i Zachodnim będą zwiększone średnio o 25 procent.


Hubert Bierndgarski
0 poniżej 8m
czy ten zakaz obowiązuje tez łodzie do 8 metrów???
01 lipiec 2009 : 09:56 wła | Zgłoś
0 Hańba PREZSÓW
wy....lić wszystkich prezesów ze skórzanych foteli i klimatyzowanych biur już dosyć napchali sobie kieszenie i pozałatwiali swoje interesy ! czas przewietrzyć całe zarządy i wpuścić świeżej krwi ! przegraliście pławnice ,przegraliście flądrowanie ale za to możecie chodzić na trał i łowić co chcecie bo każdy prezes ma duży kuter i ważne jest aby tylko przepisy pasowały im ,małe łódki zatopić a rybaków z małych łódek zatrudnić przy remoncie jednostek prezesów i glancowaniu klamek w ich wypasionych samochodach .Panowie obudzicie się !!! prezesów na taczki a my musimy zrobić strajk "francuski" i zrobić porządki w ministerstwie,inspektoratach,a co najważniejsze na własnym podwórku !.
01 lipiec 2009 : 12:46 rybak | Zgłoś
0 powyżej 8m
czy to prawda że weszło rozporządzenie zezwalające na połów flądry nam powyżej 8 m w strefie 3mil???
01 lipiec 2009 : 20:17 jar | Zgłoś
0 Do pracy rodacy
tak można iść w morze i łapać fląderke :)
01 lipiec 2009 : 20:33 zalogant | Zgłoś
0 straszna lipa 10m
rezporządzenie które pozwala nam łowić flądre nie pozwala na wystawianie i połów trocia i innych nielimitowanych gatunków inspektorat w słupsku poinformował mnie że moge wystawić sieci flądrowe o prześwicie 130 ale bez prawa połowu trocia -oczko 160 jeśli spróbuje poławiać trocia poza tymi 5 dniami wyznaczonymi przez unie to zostane ukarany to za taką możliwość przetrwania ja związkowcom dziękuje
02 lipiec 2009 : 11:20 z ust | Zgłoś
0 KTO ZAPŁACI???
inspektorat gdynia twierdzi że możemy tylko łapać flądry i to sieciami o prześwicie 130 pytam się kto zapłaci kare jeśli bedę poławiał troć skoro jeden z inspektorów powiedział że według niego chyba możemy łąpać troć czy taki maja insekty przepływ informacji??? czy nie potrafią interpretować przepisów bo te chyba może mnie troche kosztować
02 lipiec 2009 : 18:20 jas | Zgłoś
0 :(
kiedy podpiszemy umowy o odszkodowania,,tak Panowie nie moze być ,,czekamy pół roku bez pieniedzy na przetrwanie,,
03 lipiec 2009 : 19:49 ada | Zgłoś
0 ispektorzy sobie wymyślili
głąby myśleli że jak pozwolą łapać fladrę łodziom do 12 metrów to bedzie porządek efekt chory umarł od podania leku teraz łódki bez żadnej kontroli pływają kiedy chcą na dorsza bo mają rezerwowe 5 dni na dorsza co wy na to panowie inspektorzy mam nadzieje że przez waszą politykę nie zabiora nam odszkodowań na które czekamy jak w końcu ktoś z uni zrozumie że w polsce w białych rękawiczkach zniesiono całkowicie ochrone dorsza
03 lipiec 2009 : 20:04 /// | Zgłoś
0 BO INNACZEJ WYKONCZA
TRZEBA ŁAPAC I NIE DAC SIE ZŁAPAC!POWODZENIA.
03 lipiec 2009 : 21:18 OBSERWATOR | Zgłoś
0 NIE BIEŻCIE JAŁMUŻNY
NIE PODDAJCIE SIE!I NIE KASUJCIE BO WTEDY ONI WYGRAJA.
03 lipiec 2009 : 21:25 OBSERWATOR | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0102 4.0912
EUR 4.2861 4.3727
CHF 4.3926 4.4814
GBP 5.0098 5.111

Newsletter