Prawo, polityka

Ocena środowiskowa nie uwzględniała ponoć "wpływu przyszłych emisji gazów". Orzeczenie norweskiego Sądu Najwyższego z 2020 r. zaostrzyło wymogi oceny. Dotyczy to trzech nowych pól, ale nie innych pól wydobywczych. Minister energii Norwegii stwierdził, że rząd rozważa apelację (to agenda rządowa wydaje koncesje).

Trzy pozwolenia wydane przez norweski rząd na zagospodarowanie nowych podmorskich złóż ropy i gazu zostały w czwartek uznane za nieważne, ponieważ wpływ na środowisko tych złóż rzekomo nie został wystarczająco oceniony. Zawyrokowano tak w orzeczeniu, które może stanowić precedens dla nowych złóż.

Grupy działające na rzecz ochrony środowiska zwróciły się do Sądu Okręgowego w Oslo o zablokowanie zagospodarowania trzech złóż na Morzu Północnym, powołując się na brak rozważenia wpływu przyszłego wykorzystania wszystkich wydobywanych paliw kopalnych na globalny klimat poprzez emitowane przez nie gazy cieplarniane.

Pozew złożony przez Greenpeace i jego partnera Nature and Youth dotyczy należących do Equinor złóż Breidablikk oraz należących do Aker BP złóż Yggdrasil i Tyrving, których łączne rezerwy wynoszą około 875 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Decyzja w sprawie jednego ze złóż Aker BP dotyka też PGNiG (Orlenu). Na obszar Yggdrasil składają się trzy licencje: NOA, Fulla oraz Krafla og Askja. Na wszystkich Aker BP jest operatorem i większościowym (w jednej połowicznym) udziałowcem. PGNiG Upstream Norway (z grupy Orlen) ma 12,30 proc. udziałów w licencji NOA i tyle samo w licencji Fulla.

Cały obszar Yggdrasil, dzięki zastosowaniu bezzałogowych platform offshore, będzie obsługiwany zdalnie z lądowego zintegrowanego centrum operacyjnego i sterowni w Stavanger.

Norweski minister energetyki, Terje Aasland przekazał - w oświadczeniu dla agencji Reuters - że rząd nie zgadza się z werdyktem i rozważy apelację.

"To pełne i całkowite zwycięstwo klimatu nad Norwegią" - powiedział agencji Reuters szef Greenpeace Norway, Frode Pleym.

Wydobycie na polu Yggdrasil miało być uruchomione w 2027 roku.

Nie tylko Orlen jest zaangażowany w Polsce w zagospodarowanie obszaru Yggdrasil. Mostostal Pomorze SA poinformował w połowie minionego roku o podpisaniu największego w swojej historii kontraktu - o wartości ponad 100 mln zł - z Aker Solutions. Wykonane przez Mostostal w ramach tego kontraktu konstrukcje mają być dostarczone na złoże ropy i gazu Yggdrasil. Zakres prac Mostostalu Pomorze obejmuje budowę i dostawę sekcji platform wydobywczych, w tym prefabrykację i montaż modułów stalowych, instalację infrastruktury pomocniczej oraz zabezpieczenie antykorozyjne. Realizacja kontraktu rozpoczęła się w IV kwartale 2023 r. i miała się zakończyć w ciągu 18 miesięcy.

Aker BP, operator Tyrving i Yggdrasil, indagowany przez agencję Reuters, odmówił komentarza w sprawie wyroku, ograniczając się do podkreślenia, że "nie jest on ostateczny". "Nasze projekty zagospodarowania złóż są kontynuowane zgodnie z wydanymi pozwoleniami" - powiedział rzecznik firmy w wiadomości przekazanej agencji Reuters.

PBS, z mediów, rel

Rys.: Aker BP

Obszar Yggdrasil
Obszar Yggdrasil

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter