Prawo, polityka

WIOŚ w Gdańsku złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Wytypowano też kolejny podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia.

Pod koniec marca br. spółka Gdańskie Wody otrzymała informację o możliwości skażenia rzeki Strzelniczka i zbiorników retencyjnych, do których wpływa rzeka, substancją nieznanego pochodzenia.

Rzeka Strzelniczka ma niespełna 17 km. Przepływa przez Pojezierze Kaszubskie i zasila dwa zbiorniki retencyjne o nazwie "Strzelniczka II" oraz "Budowlanych II", które chronią Gdańsk przez zalewaniem.

Jej wody, pomiędzy Żukowem a Lniskami, wpadają do Raduni, a następnie płyną w kierunku centrum Gdańska.

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki przekazał PAP w piątek, że inspektorzy cały czas prowadzą czynności kontrolne związane z zanieczyszczeniem, w zakresie działalności dwóch podmiotów, tj. zakładu przetwórstwa warzywnego oraz gdańskiego lotniska.

Pomorski Wojewódzki Inspektorat Sanitarny złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa tym razem ze wskazanym sprawcą. Jest to właśnie wspomniany zakład przetwórstwa warzywnego. Widać, że jest mocne zanieczyszczenie rzeki przez ten podmiot, stąd też zawiadomienie do prokuratury - wyjaśnił.

Rzepecki podkreślił, że wytypowany został kolejny - trzeci podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia.

Na tym etapie nie chciałbym ujawniać o jaki dokładnie podmiot chodzi - powiedział.

Trwają ustalenia we wszystkich przypadkach, jednakże już na wstępnym etapie w przypadku zakładu przetwórstwa warzywnego wystąpiono do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego i wstrzymanie działalności w zakresie odprowadzania wód popłucznych z produkcji - dodał.

Przeprowadzono pobór i badanie sumarycznie 38 prób wód z kilkunastu wytypowanych podczas oględzin punktów. Analizy prób zostały wykonane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Gdańsku. Otrzymane wyniki analiz próbek, pobranych przed 3 kwietnia w przypadku obu cieków wodnych, w większości punktów poboru wskazują na podwyższone wartości w badanych parametrach takich jak: chemiczne zapotrzebowanie na tlen, przewodność elektryczna właściwa oraz zawiesina ogólna - poinformował Radosław Rzepecki.

Zgodnie z uzyskaną z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku informacją, prowadzone są ciągłe badania jakości wód na ujęciu wody w Straszynie i nie stwierdzono odstępstw od norm - tłumaczy Rzepecki. - Spółka Gdańskie Wody wskazała, że działa dwuetapowo. W pierwszym etapie spółka prowadzi natlenianie wód zbiornika retencyjnego Strzelniczna II, które zostanie rozszerzone o zbiornik Budowlanych II. Celem etapu I jest przywrócenie prawidłowych parametrów tlenu rozpuszczonego w wodzie. II etap natleniania nastąpi po przywróceniu prawidłowych parametrów tlenu w wodzie i będzie ukierunkowany na mineralizacji osadów powstałych w wyniku rozkładu beztlenowego. Prowadzone są przez Spółkę cykliczne pomiary parametrów fizykochemicznych wód zlewni potoku Strzelniczka wielowiązkową sondą. Mierzone są parametry: pH, zawartość tlenu, przewodność, redoks. Planowane jest prowadzenie badań osadu dennego w celu weryfikacji postępów procesu mineralizacji - poinformował Radosław Rzepecki.

Dodał, że wyniki analiz próbek pobranych po 3 kwietnia wskazują na widoczną poprawę wartości powyższych wskaźników oraz natlenienia we wcześniejszych najbardziej zanieczyszczonych miejscach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9084 3.9874
EUR 4.2285 4.3139
CHF 4.3141 4.4013
GBP 4.918 5.0174

Newsletter